Jokinen po finále: Sme sklamaní, ale Kanaďania boli lepší

Útočník Fínska Jussi Jokinen v zápale hry s Tomášom Marcinkom.
Zdroj: TASR/AP

Ofenzívne ladeným Kanaďanom napokon stačil na víťazstvo jediný gól.

Hokejisti Fínska kráčali šampionátom v Rusku suverénne, ale Kanaďanov z hokejového trónu nezosadili. Hráči zámorského tímu sa poučili z prehry 0:4 v základnej skupine a severanom vo finále nedovolili ani jeden gól. Fíni neskrývali sklamanie z ôsmeho striebra v histórii, skúsený útočník Jussi Jokinen však priznal, že víťazstvo Kanady je zaslúžené.

Víťazstvo Fínska nad Kanadou 4:0 v závere bojov v základnej skupiny bolo pre krajinu javorových listov prvou prehrou od MS 2014. Vlani prešli šampionátom v Česku suverénne bez prehry, tentoraz boli zdolaní až v siedmom zápase turnaja. Ako sa vo finálovom stretnutí ukázalo, zverenci Billa Petersa sa z prehry poučili a na dovtedy nezdolaných Fínov "ušili" správnu taktiku.

"V porovnaní s predošlým vzájomným zápasom zmenili veľa vecí, čo svedčí o dobrej práci trénerského tímu. Oni odohrali svoj najlepší zápas na turnaji, zatiaľ čo my sme nepredviedli náš najlepší výkon," uviedol pre oficiálnu stránku Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) útočník Fínska Jussi Jokinen.

Zdroj: TASR

Ofenzívne ladeným Kanaďanom napokon stačil na víťazstvo jediný gól. Symbolicky ho strelila jednotka vlaňajšieho draftu Connor McDavid, ktorý bol po súboji s talentovanou fínskou mlaďou napokon spokojnejší. Fíni nedostali veľa príležitostí na skórovanie, Kanadu podržal aj brankár Talbot. "Hovorí sa mi to ťažko, ale zaslúžili si vyhrať. Hrali veľmi múdro, rozumne a to bol z ich strany dobrý plán," uznal Jokinen kvality súpera. Jeho pocity so striebornou medailou na krku zodpovedali finálovej prehre. "Teraz cítime veľké sklamanie," ťažko hľadal slová.

Niet pochýb, že s odstupom času si zdolaní Fíni uvedomia hodnotu striebornej medaily. V Rusku predvádzali výborný hokej, prehrali až vo finále a ich mladá generácia reprezentovaná talentovanými hráčmi ako Rantanen, Aho a najmä Patrik Laine ukázala veľký potenciál. Stále iba 18-ročný mladík sa stal najväčšou hviezdou MS v Rusku. Okrem striebornej medaily si z Ľadového paláca odniesol aj ocenenie pre najužitočnejšieho hráča turnaja, najlepšieho útočníka a stal sa aj členom All-star tímu.


"Som ohromený z toho ako hrá. Je skvelé, že ho máme. Získal už veľa sebavedomia po tom, čo zistil, že veci, ktoré dokáže, fungujú aj na najvyššej úrovni," poznamenal fínsky útočník Jussi Jokinen.

Historická bilancia Fínska na MS v hokeji:

Zlato 2x (1995, 2011)
Striebro 8x (1992, 1994, 1998, 1999, 2001, 2007, 2014, 2016)
Bronz 3x (2000, 2006, 2008)

MOSKVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme MS 2016

Dôležité udalosti