Vicemajster Európy ukázal medailu

Richard Nagy a prezidentka Slovenskej plaveckej federácie Irena Adámková so striebornou medailou na ME v disciplíne 400 m pol. p
Zdroj: TASR

Nagya na tribúnach podporovali všetci kolegovia z výpravy, ale aj Česi či Poliaci.

Pred strieborným medailistom z plaveckých majstrovstiev Európy v Londýne Richardom Nagyom stojí ďalší veľký cieľ - olympijské hry v brazílskom Riu de Janeiro.

Na motýliku musím začať rýchlejšie, znak treba plávať vyrovnanejšie

Slovenský reprezentant získal cenný kov v polohových pretekoch na 400 metrov zásluhou času 4:14,6 minúty, ktorým pokoril vlastný národný rekord, ale na finálovú účasť pod piatimi kruhmi potrebuje ďalšie zlepšenie.

"Plávalo sa mi výborne. V nedeľu ráno som nešiel naplno, takže som vedel, že je v mojich silách čas ešte skresať, čo sa mi podarilo. Súperi mali lepšie osobné maximá, no tentoraz som ich dokázal zdolať. Pokúsim sa o to aj na olympijských hrách. Tam mi však do finále chýba dosť, musím plávať asi o dve sekundy rýchlejšie. Rezervy mám v prvej dvestovke," povedal člen klubu J&T Bratislava po pondelňajšom návrate z britskej metropoly.

 Dvadsaťtriročného Nagya potešil výkon na prsiarskom úseku. "Na prsia som bol antitalent, neviem, kde sa to vo mne zobralo. Až po tomto štýle som sa pozrel okolo seba v bazéne a videl som, že sme traja v jednej rovine. Voľný spôsob trénujem celý život, bolo mi jasné, že medaila je v mojich silách."

Najlepší plavec Slovenskej plaveckej federácie (SPF) za minulý rok pozná tiež svoje slabšie stránky: "Na motýliku musím začať rýchlejšie, znak treba plávať vyrovnanejšie. Potrebujem zistiť, kde je problém a odstrániť ho. Času do Ria mám dostatok."

Slováka na tribúnach podporovali všetci kolegovia z výpravy, ale aj Česi či Poliaci. "Bol som prekvapený, koľko ľudí mi prialo úspech. Fyzicky to nebolo také náročné. O tejto disciplíne sa hovorí ako o najťažšej, no mne sa v nej súťaží najlepšie," uviedol Nagy.

Zdroj: TASR/AP

Richard Nagy získal na ME v Londýne striebornú medailu vo finále na 400 m pol.pr. Časom 4:14,16 minúty tiež pokoril vlastný národný rekord (4:15,79) z dopoludňajších rozplavieb, ktorým ako tretí najrýchlejší postúpil do bojov o medaily.

Zverenec trénera Gabriela Barana vo svojej poslednej disciplíne na šampionáte opäť potvrdil olympijský A-limit na OH 2016 v Riu de Janeiro a postaral sa o najlepší výsledok slovenského plávania v anglickej metropole. Pre najlepšieho plavca Slovenskej plaveckej federácie (SPF) za minulý rok je to životný úspech. Zlatú medailu si vybojoval favorizovaný Maďar Dávid Verrasztó (4:13,15).

Doteraz najlepší výsledok Nagy dosiahol vlani v decembri, keď na ME v krátkom bazéne v izraelskej Netanyi skončil štvrtý vo finále na 400 m pol. pr. Dvadsaťtriročný plavec J&T Bratislava v Londýne zlomil vlastný národný rekord aj na 400 m v.sp. (3:51,31), 1500 m v.sp. mu síce nevyšlo, ale všetko si vynahradil v posledný deň šampionátu ziskom cenného kovu.

"Finále sa mi išlo super. Kontroloval som si to. Štart som mal trochu pomalý, ale na mňa to bolo dobré. Už keď som otáčal do kraula, tak som vedel, že síce nie som prvý, ale že je to dobré. Vedel som, že na súperov mám a napokon som bol druhý. Som rád, že mám osobák a medaila je skvelá. Aj ráno sa mi plávalo ľahko a vedel som, že dokážem ísť ešte rýchlejšie vo finále. Je to skvelé, na záver som dochádzal zachrániť šampionát," povedal pre Nagy.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Majstrovstvá Európy

Dôležité udalosti