Záverečné hodnotenie tímov po MS (1. časť)

Víťazný gól Marka Daňa mal trpkú príchuť.
Víťazný gól Marka Daňa mal trpkú príchuť.

Tímy sme zoradili vzostupne, podľa umiestnenia na tohtoročných MS.

Jubilejný 80. ročník majstrovstiev sveta v hokeji je za nami, pre slovenskú reprezentáciu sa ruský šampionát určite neskončil tak, ako sme si všetci predstavovali. Štvrťfinálovú miestenku si náš výber nevybojoval už tretí rok po sebe.

Tak ako každý turnaj, aj tento priniesol prekvapenia negatívne i pozitívne. Poďme si spolu ohodnotiť každú zo šestnástich zúčastnených reprezentácií krátkymi komentármi. Tímy sme zoradili vzostupne, podľa umiestnenia na tohtoročných MS.

Maďarsko (16. miesto)

Naši južní susedia sa v elitnej kategórii objavili prvýkrát od roku 2009 a túžili v nej zostať aj o rok.

Jedným zo súperov, na ktorých si zverenci Richa Chernomaza verili, bolo aj Slovensko. Vzájomný duel bol pre obe krajiny prvým na šampionáte a hoci sme vyhrali 4:1, možno polemizovať o tom, či bol súper horší o tri góly, keďže pomer striel bol 28:21 v náš prospech.

Zdroj: TASR/AP

Hoci Maďari spravili dieru do sveta výhrou 5:2 nad Bieloruskom, vôbec prvou od roku 1939 na MS elitnej kategórie, medzi smotánkou sa neudržali. Existenčný zápas s Francúzskom nezvládli a po prehre 2:6 sa museli spoliehať napokon práve na tohto súpera, aby zdolal Bielorusko a neposlal ich o stupeň nižšie. Nestalo sa tak, Bielorusi s nožom na krku triumfovali 3:0, a tak vypadávajúcim tímom z B-skupiny sa stalo Maďarsko.

Jedinými pozitívami môžu byť pre túto krajinu tri veci: historický triumf nad Bieloruskom, dvaja hráči (63. István Bartalis a 70. István Sofron) v top 70 kanadského bodovania hráčov (pre porovnanie, našim najvyšším hráčom v bodovaní je 60. Tomáš Jurčo) a zmluva s tímom NHL Minnesota Wild pre brankára Adama Vaya.

Kazachstan (15.)

Ázijský celok od roku 2009 pravidelne pendluje medzi elitou a B-kategóriou a nebude tomu inak ani o rok. Tím si veľa sľuboval od kanadsko-americkej prvej útočnej formácie Dustin Boyd, Brandon Bochenski a Nigel Dawes, ktorá v NHL odohrala dokopy takmer 600 zápasov.

Možno otvorene povedať, že nebyť tejto zámorskej trojice, boli by výsledky Kazachov ešte slabšie. Dovedna tieto opory Barysu Astana nazbierali 16 bodov, pričom Dawes sa s bilanciou 4+4 v siedmich zápasoch ocitol na 21. mieste kanadského bodovania celého turnaja. Ani to však jeho novej reprezentácii nepomohlo udržať sa v „áčku", len jeden triumf 3:2 po samostatných nájazdoch hneď na úvod proti Švajčiarsku na záchranu nestačí.

Zdroj: TASR/AP

Duely, ktoré boli pre tento celok kľúčové, sa skončili prehrami 1:2 s Lotyšskom a 2:4 s Nórskom. Pamätným zostane posledný zápas proti Dánsku, kde Kazachovia inkasovali všetky štyri góly počas presilovky súpera.

Na obranu jediného ázijského zástupcu však možno skonštatovať, že konfrontácie proti Česku a Rusku odohral dôstojne (1:3, resp. 4:6). Gólman Vitalij Kolesnik si počas celkovo šiestich duelov udržal úspešnosť zásahov nad 91 percentami.

Francúzsko (14.)

Táto reprezentácia je v A-kategórii nepretržite od roku 2008 a už pred šampionátom bolo jasné, že sa medzi svetovou špičkou predstaví aj o rok. Francúzsko je totiž jedným z usporiadateľských štátov budúcoročných MS, ktoré sa okrem Paríža budú hrať aj v nemeckom Kolíne.

Zdroj: TASR/AP

Okrem triumfu 3:2 po nájazdoch proti Nemecku hneď v prvom dueli a neskôr 6:2 proti Maďarsku toho družina z krajiny Asterixa a Obelixa veľa neukázala. Možno len stále slušné štatistiky 40-ročného veterána Cristobala Hueta, ktorý si vo svätyne Francúzska udržal úspešnosť zásahov nad 88 percentami.

Lotyšsko (13.)

Pre túto pobaltskú krajinu šlo o jubilejný 20. svetový šampionát od samostatnosti, v A-kategórii pôsobí bez prestávky od roku 1997 a bude tomu tak aj po tomto turnaji.

Partia okola Zemgusa Girgensonsa z NHL po prvých dvoch stretnutiach reálne mala našliapnuté do štvrťfinále, veď proti Švédsku (prehra 1:2 po predĺžení) aj Česku (3:4 po nájazdoch) si vybojovala bod.

Zdroj: TASR

Po štvorgólovej prehre s Ruskom prišla tesná prehra so Švajčiarskom (4:5), následne 2:3 po nájazdoch s Dánskom a na záver 1:3 s Nórskom, ktoré znamenali koniec štvrfinálovým nádejám.

Elvis Mezlikins bol v bránke tímu oporou, veď počas piatich zápasov mal viac ako 91-percentnú úspešnosť zákrokov. To sa nedá povedať o útočníkovi Buffala Girgensonsovi, ktorý v siedmich dueloch získal len jeden bod za gól.

Bielorusko (12.)

Dawe Lewis dokázal so svojim tímom vyhrať len dva duely - posledný proti Francúzsku 3:0, ktorým sa Bielorusi udržali medzi elitou a ten proti nám, v ktorom triumfovali 4:2. Nebyť týchto troch bodov proti Cígerovcom, zrejme by sa vypadnutiu nevyhli a náš výber by sa predstavil vo štvrťfinále. Keby...

Zdroj: TASR

Inak Bielorusi nezaujali azda ničím, nádielka 0:8 od Kanady sa možno v krajine diktátora Alexandra Lukašenka zrejme aj očakávala. Vďaka bilancii 2+4 sa na 41. priečke hodnotenia hráčov ocitol Andrej Stepanov.

Švajčiarsko (11.)

U Helvétov rovnako ako u nás zavládlo sklamanie, keďže ani výber tejto krajiny sa neprebojoval do štvrťfinále. Držitelia striebra spred troch rokov podávali počas moskovskej A-skupiny kolísavé výkony.

V rámci nich stratili dva body v dueloch proti Kazachstanu (2:3 po nájazdoch) a Nórsku (3:4 po predĺžení), čo ich stálo vyraďovacie boje. Posledné tri zápasy proti papierovo najlepším tímom skončili prehrami postupne 1:5 s Ruskom, Švédskom 2:3 po sam. nájazdoch a 4:5 s Českom.

Zdroj: TASR

V top 40 produktivite hráčov mali až troch zástupcov, najvyššie sa umiestnil na 29. mieste Sven Andrighetto s bilanciou 3+4 v siedmich vystúpeniach, dvojica Nino Niederreiter a Simon Moser nazbierala zhodne po šesť bodov za tri góly a tri asistencie. Brankár Reto Berra ledva presiahol úspešnosťou zásahov hranicu 88 percent.

Nórsko (10.)

Severský celok, ako sa neskôr ukázalo, stála štvrťfinálovú miestenku trojgólová prehra s dánskym rivalom. Nóri totiž zdolali papierovo slabších Lotyšov (3:1) i Kazachov (4:2) a po predĺžení si poradili aj so Švajčiarmi (4:3).

Zdroj: TASR/AP

Nórov ťahala prvá formácia, preto niet divu, že v top 60 hráčov sa ocitli obaja bratia Olimbovci. Starší Mathis za dva góly a štyri asistencie skončil na 42. mieste, o 14 priečok nižšie sa umiestnil Ken Andre (3+2).

Slovensko (9.)

Lepším priemerom boli v našom tíme podľa bodov len výkony Tomáša Jurča a kapitána Andreja Sekeru. Druhý menovaný sa stal s tromi gólmi našim najlepším strelcom. Obaja sú v top 70 kanadského bodovania hráčov (Jurčo je na 60. mieste a Sekera uzatvára sedemdesiatku).

Zdroj: TASR

Cestu do vyraďovacích bojov sme si zahatali predovšetkým prehrou 2:4 s Bieloruskom, hoci už debakel 1:5 s Nemeckom bol veľavravný... Tento rok sme mali smolu na zranenia, postupne sme prišli o Tomáša Hrnku, Michala Sersena a Marka Viedenského.

BRATISLAVA/Robert Ďurkáč

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme MS 2016

Súvisiace témy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.