Hráčska asociácia predstavila, aké má plány s hráčmi

Na snímke sprava Jozef Stümpel, Rastislav Konečný a Dušan Pašek.
Zdroj: TASR

Vznik asociácie umožnili nové Stanovy SZĽH, ktoré prijala Rada SZĽH na rokovaní pred dvomi týždňami.

Turbulentné obdobie zmien v slovenskom hokeji prináša prvé výsledky. Uplynulé rokovanie Rady SZĽH dalo zelenú vzniku Slovenskej asociácie hráčov ľadového hokeja (SIHPA), ktorá sa po vzore severských krajín a Česka stane zastupujúcim orgánom hráčov a hráčok všetkých domácich súťaží. Za minimálny členský poplatok im chce ponúknuť profesionálne rady a pomoc pri riešení problémov.

Asociáciu SIHPA založili viacerí slovenskí hokejisti, medzi ktorých patria aj členovia jej nového Výkonného výboru ako riadiaceho orgánu Milan Kytnár, Marek Slovák, Erik Čaládi a Adam Drgoň.

Prezidentom sa stal Radislav Konečný, ambasádorom Dušan Pašek mladší. Vznik asociácie umožnili nové Stanovy SZĽH, ktoré prijala Rada SZĽH na rokovaní pred dvomi týždňami.

Zdroj: TASR

Súčasné vedenie SIHPA sa pri vzniku projektu inšpirovalo hráčskymi asociáciami po celom svete - okrem zámorskej NHLPA aj odborovými organizáciami vo Švédsku, Fínsku, Česku či Nórsku.

"Pred nami sa o vznik hráčskej asociácie pokúšalo veľa šikovných a schopných ľudí na Slovensku, ale neboli úspešní. V oblastiach nášho života dochádza k zmenám a potrebujeme na ne reagovať. Je prirodzené, že zmeny sa dotýkajú aj slovenského hokeja, ktorý verejnosť vníma rozporuplne až negatívne. Neovplyvňujú nás záujmové skupiny a ľudia v asociácii nie sú funkcionármi klubov. Chceme byť prvkom, ktorý prišiel ľudí spájať a nie rozdeľovať. Sme tu pre hráčov bez rozdielu veku, talentu či súťaže, v ktorej pôsobia," uviedol Konečný.

Hnacím motorom zmien v slovenskom hokeji bol novoprijatý Zákon o športe (ZOŠ). Vďaka nemu sa nedávno zmenili Stanovy SZĽH a z tohto kroku vyplynul zasa vznik hráčskej asociácie. SIHPA chce zastupovať čo najväčšiu skupinu hráčov, ktorí sa na ňu môžu obrátiť s akoukoľvek otázkou či prosbou.

"Chceme vytvoriť platformu, vďaka ktorej budú môcť hráči medzi sebou komunikovať. Bude im poskytovať informácie, budú sa môcť ďalej vzdelávať. Naša vízia je robiť veci profesionálne a moderne, pretože súčasná doba si to vyžaduje," dodal Pašek.

Zdroj: TASR

Každý hráč, ktorý bude chcieť využiť výhody asociácie, zloží vstupný poplatok. Nebude to však jediný finančný príjem SIHPA. "Chceme dosiahnuť širokú členskú základňu, spôsob financovania je preto maximálne benevolentný. Členský poplatok je minimálny a bude pokrývať všetky výhody hráčskej asociácie. Chceme dosiahnuť partnerstvo v podobe sponzorských zmlúv," objasnil Konečný.

SIHPA má možnosť podľa spomínaných stanov nominovať aj hráčskeho zástupcu do orgánov SZĽH. Po zvážení sa jej členovia dohodli, že o členstvo vo Výkonnom výbore SZĽH sa bude uchádzať Jozef Stümpel. Z radov hokejistov bude jeho protikandidátom Rastislav Pavlikovský.

"Chcel by som sa poďakovať za dôveru. Dali mi poslanie, aby som ich zastupoval a dúfam, že ich nesklamem. Zaväzujem sa, že urobím všetko pre to, aby sme boli spokojní. Presadzovať požiadavky hráčov bude náročné, bude to veľká drina, ale ideme do toho. Chcem pomôcť nášmu hokeju aj z hráčskej stránky. Som nesmierne šťastný, verím, že spolupráca medzi nami, klubmi a SZĽH bude na profesionálnej úrovni a pôjde o kvalitný priateľský aj pracovný vzťah," povedal Stümpel.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Hokej

Dôležité udalosti