Toto je zlatá olympijská medaila. Privezie ju niekto aj na Slovensko?

Zlatá olympijská medaila počas prezentácie v Olympijskom parku v Rio de Janeiro.
Zdroj: TASR/AP

Všetky sady oficiálne predstavili v Olympijskom parku v Rio de Janeiro.

Hoci do olympiády sú ešte takmer dva mesiace, v jej dejisku predstavili obe sady olympijských a paralympijských medailí. Podľa odborníkov ich dizajn oslavuje silu olympijských hrdinov a sily prírody.

Verejnosti ich prvýkrát ukázali v Olympijskom parku v Rio de Janeiro, v ktorom bude deväť súťažných disciplín.

Celkovo vyrobili organizátori pre OH 2.488 kusov medailí, každá z nich váži presne 500 gramov. Zlato vyrobili bez pridania ortuti, pri výrobe striebra a bronzu využili 30 percent recyklovaných materiálov. V dizajne medailovej zbierky vynikajú vavrínové listy - víťazný symbol z čias antického Grécka, ktoré dopĺňa logo OH 2016. Medailová kolekcia má podľa organizátorov symbolizovať vzťah medzi silou olympijských hrdinov a silami prírody.

Zdroj: TASR/AP

Pre paralympiádu vytvorili celkovo 2.642 kusov medailí, každá z nich má vo vnútri zariadenie, ktoré pomocou oceľových guľôčok vydáva zvuk v momente zatrasenia. Týmto chcú organizátori pomôcť k ľahšej identifikácii farby kovu. Na každej z medailí je taktiež v Braillovom písme napísané "Rio 2016 Paralympic Games".

Olympijské hry sa začínajú 5. augusta a oheň zapália na slávnom štadióne Maracana počas slávnostného otvorenia prvých OH v Južnej Amerike.


RIO DE JANEIRO/Reuters, TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Rio 2016

Dôležité udalosti