Presne pred štyrmi desaťročiami svet ohúril panenkovský dloubák

panenka.jpg

"Môžem povedať, že to bol najznámejší okamih mojej kariéry."

Písal sa 20. jún 1976, na štadióne Červenej hviezdy Belehrad sa rozhodovalo o novom európskom šampiónovi. Vo finále sa streli Československo a Spolková republika Nemecko. "Čechoslováci" sa po presných zásahoch slovenských rodákov Jána Švehlíka a Karola Dobiaša ujímajú už v 25. minúte dvojgólového vedenia.

Zverenci legendárneho Jozefa Vengloša však sľubný náskok neudržali, o vyrovnávajúci gól súpera sa postaral v 89. minúte Bernd Hölzenbein. O novom šampiónovi starého kontinentu tak museli rozhodnúť strely zo značky pokutového kopu.


V nich bolo prvých šesť strelcov úspešných, rovnako tak aj siedmy Ladislav Jurkemik. K pokusu číslo osem sa odhodlala ikona Bayernu Mníchov Uli Hoeneß, ktorý súboj nervov nezvládol a prekopol bránku Iva Viktora.

K rozhodujúcemu pokusu sa postavil Antonín Panenka. Stredopoliar pražského Bohemiansu najskôr šprintoval k lopte, následne spomalil a šikovným oblúkom do stredu bránky spečatil prvý a zároveň aj posledný titul majstra Európy pre Československo.

"Môžem povedať, že to bol najznámejší okamih mojej kariéry," vyjadril sa autor slávneho gólu, ktorý vzápätí dodal: "Trochu ma však mrzí, že niekto hovorí o Panenkovi len v súvislosti s touto penaltou. Aj keď som šiel do viedenského Rapidu, vedeli o mne len vďaka tomuto okamihu."

Pamätné okamihy československého futbalu - pokutové kopy v belehradskom finále

https://www.youtube.com/watch?v=fpjGn29MR00


Hoci sa pokúsil o niečo nové, netušil, že to bude mať takú odozvu. „Nikdy by mi to nenapadlo. Vedel som, že skúsim niečo nové, neobvyklé, ale nikdy by som to neurobil len preto, aby som sa preslávil. Ja som to v tej chvíli videl ako najúčinnejší prostriedok na strelenie gólu.“

Pražský rodák odohral v československej reprezentácii celkovo 59 duelov, v ktorých strelil 17 gólov, ale ten belehradský je určite najkrajší a najdôležitejší.


BRATISLAVA/Robert Ďurkáč

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Futbal

Súvisiace témy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.