Vyzerá to tak, že po 40 rokoch zrušia legendárnu rely

Archívna snímka.
Zdroj: TV Markíza

Organizátori, kvôli záchrane populárnych pretekov, ponúkli kompromis. Starostka rezolútne odmietla.

Na slovenskom obzore je po deaflympiáde ďalší športový trapas. Tento raz sa týka legendárnych motoristických pretekov Rely Tatry. Ich 43. ročník, zdá sa, zrušia. Organizátori narazili na tvrdý nesúhlas obyvateľov regiónu, cez ktorý mali ísť rýchlostné skúšky.

Vyše 40 rokov si mohli ľudia pod Tatrami, vždy v lete, vychutnávať burácanie motorov, kvílenie pneumatík a majstrovstvo pretekárov. Mesiac pred začiatkom Rely Tatry, pretekov zaradených do Majstrovstiev Slovenska, dostali ich organizátori od obyvateľov obcí, cez ktoré mali pretekári jazdiť, červenú.

Organizátori, kvôli záchrane populárnych pretekov, ponúkli kompromis. Starostka rezolútne odmietla,

„Sme striktne a tvrdo proti tomu, aby sa tieto preteky konali. A keď sa budú konať, vás upozorňujem tu dnes, aj keď sú tu policajti, ja to beriem na svoju hlavu, že aj počas pretekov vám znemožníme preteky," povedala starostka Vyšného Slavkova Viera Kašperová.

Tento nesúhlas zmaril niekoľkomesačnú prípravu organizátorov rely. Podľa riaditeľa Rely Tatry preteky sú legendárne, majú za sebou vyše 40 rokov. „A týmto krokom končíme."

Polícia podmieňuje svoj súhlas súhlasom všetkých obcí

Organizátorov Rely Tatry v minulosti vyhnali spod Vysokých Tatier ochranári. Teraz ich aj zo Spiša posielajú preč obyvatelia obcí. „Keď sa v minulosti konali tieto preteky, pri rýchlostných skúškach sa veľmi znehodnocoval povrch vozovky, ničili sa tieto cesty. A teraz konečne sa podarilo prvýkrát konečne urobiť asfaltový povrch. Celý región, ktorý využíva túto cestu ako spojnicu s diaľnicou je proti tomu, aby sa táto cesta zničila," tvrdí Kašperová.

Organizátori, kvôli záchrane populárnych pretekov, ponúkli kompromis. Starostka rezolútne odmietla, nechce aby sa súťaž vôbec vytýčenou cestou organizátormi išla.

Pravdou je, že obce o svojich zámeroch organizátori informovali len pár týždňov pred plánovaným štartom pretekov. Potrebný súhlas od nich nedostali. Len nesplniteľné odporúčanie. Kašparová konštatovala že keď chce AOS klub preteky a ak sú to rely Tatry, tak nech to robí v oblasti Tatier a nie v oblasti Spiša.

Keďže aj polícia podmieňuje svoj súhlas súhlasom všetkých obcí, je takmer isté, že po takmer polstoročí sa jedna športová legenda na Slovensku skončí.


VYŠNÝ SLAVKOV/Marek Baláž

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Zrušenie

Dôležité udalosti