Naši štvorkajakári odleteli do Ria, myslia na medailu

Členovia slovenskej K4-ky zľava Tibor Linka, Denis Myšák, Erik Vlček a Juraj Tarr pred odchodom do dejiska OH v Riu.
Zdroj: TASR

Skúsení harcovníci Vlček a Tarr sa v Riu spoločne predstavia aj v K2.

V pondelok sa z viedenského letiska Schwechat do Ria de Janeiro pobrala už aj najväčšia medailová nádej Slovenska v rýchlostnej kanoistike na olympijských hrách 2016 - štvorkajak v zložení Denis Myšák, Erik Vlček, Juraj Tarr, Tibor Linka. Predvoj im o deň skôr tvorili Martina Kohlová (K1 200 a 500 m), Peter Gelle (K1 1000 m) a Vincent Farkaš (C1 1000 m).

"Káštvorka" triumfovala na kilometri na majstrovstvách sveta v Miláne i tohtoročnom európskom šampionáte v Moskve, je tak pochopiteľné, že na vlajkovú loď slovenskej rýchlostnej kanoistiky sa kladú najvyššie očakávania.

"Ak sa nestane nič neočakávané, samozrejme, ideme do Brazílie s medailovými ambíciami. Nejdeme sa len zúčastniť na OH a obzrieť si Rio, ale zabojovať o stupne víťazov. Ťažko sa dá hovoriť, že si ideme po zlato, náš šport je nevyspytateľný. Na olympijský triumf musí v daný deň klapnúť úplne všetko. V lodi sedíme až štyria, môže fúkať nepríjemný bočný vietor, takéto prírodné pomery nemáme odskúšané, no pokiaľ mi je známe, ani súperi. Za neštandardných podmienok to už nie je o aktuálnej forme, ale šikovnosti," povedal Vlček, podľa ktorého sa na základe časov dá iba ťažko odhadnúť rozpoloženie protivníkov, takže ich sledovaniu neobetovali príliš mnoho z predolympijského obdobia.

Zdroj: TASR

Skúsení harcovníci Vlček a Tarr sa v Riu spoločne predstavia aj v K2. "Sme nahlásení a podľa pravidiel sa už musíte postaviť na štart, v opačnom prípade vás vylúčia z celého podujatia. V procese sme sa však vôbec na K2 nesústredili, táto disciplína nám tento rok nesedela. Rozhodne to vyskúšame, no ak sa nám do polky nebude dariť, zvyšok vypustíme," ozrejmil Vlček.

Jeho dlhoročný kolega si myslí, že trať v Riu by reprezentantom SR určite mala vyhovovať. "Spravili sme všetko pre kvalitnú prípravu. Do začiatku pretekov nám ešte zostáva niekoľko dní, bude priestor na ladenie formy i zvykanie si na vodu. Dráha je dobrá, aj keď veslárom sa cez víkend rozfúkalo. Tréner išiel do dejiska o štyri dni skôr, všetko skontroluje," uviedol Tarr.

Mladšia polovica K4 bola opatrnejšia v medailových vyjadreniach. "Medaila by potešila, nehovorím však, či skončíme na druhom alebo treťom mieste. Chceme dosiahnuť čo najlepší výsledok, aký bude, taký bude. Príprava bola bez problémov, náročné tréningy nás posunuli dopredu. Na bočný vietor sa veľmi nenachystáte, počasie závisí od šťastia. Disponujeme vyššou K4 než sú normálne, možno tým získame výhodu," povedal Myšák.

Zdroj: TASR

"Každý chce zvíťaziť, to je jasné, veď pre každého športovca ide o najväčšie preteky v živote. Teraz si netrúfam odhadnúť presnú priečku, túžime po čo najlepšom rezultáte. Príprava, našťastie, bola bez chorôb alebo zranení, vďaka čomu sme sa mohli naplno venovať tréningom. Počasie si nevyberieme, uvidíme, či bude fúkať alebo pršať. Musíme improvizovať na poslednú chvíľu," dodal Linka.

Prezident Slovenského zväzu rýchlostnej kanoistiky Robert Petriska očakáva od kompletnej výpravy s výnimkou Farkaša finálové jazdy, do K4 sa vkladajú ešte väčšie nádeje: "Traduje sa, že majster sveta ani majster Európy o rok na olympijských hrách nepotvrdí svoj úspech. Dúfam, že naši chalani to dokážu zvrátiť. Každý kov bude cenný, ale ako sa hovorí, víťaz je len jeden a ostatní sú už zdolaní. Budeme však vďační za akúkoľvek medailu."

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Rio 2016

Súvisiace témy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.