Škantárovci suverénni víťazi rozjázd, Dukátová do semifinále zo 6. priečky

Ladislav a Peter Škantárovci v prvej kvalifikačnej jazde v kategórii C2 počas LOH v Riu de Janeiro.
Zdroj: TASR/AP

V druhej jazde nazbierali 8 trestných sekúnd a aj napriek tomu boli najlepší.

Slovenskí vodní slalomári Ladislav a Peter Škantárovci postúpili do olympijského semifinále C2 suverénnym spôsobom, keď pondelňajšie rozjazdy ovládli s náskokom takmer dve sekundy pred Francúzmi Guathierom Klaussom a Matthieuom Pechem.

Prvenstvo si vybojovali v úvodnej kvalifikačnej jazde, ktorú na kanáli v Riu de Janeiru zvládli v najlepšom čase 100,89 s. V druhej išli ešte rýchlejšie, hoci na výslednom čase sa to napokon neprejavilo, keďže nazbierali až osem trestných sekúnd. Časom 106,00 skončili tretí.

Peter Škantár: Ešte to nič neznamená

"Pocity sú fajn, bola to dobrá olympijská premiéra a vstup do pretekov. To, že sme vyhrali, zatiaľ nič neznamená. Aj keď je to iba kvalifikácia, pre nás je to pozitívne. Je to taká skúška, či nám to ide. Na vode sa cítime pozitívne, sedela nám už aj na tréningoch, no na druhej strane je veľmi zradná. Je to nevyspytateľné, jedna jazda môže byť vynikajúca a druhá sa vôbec nemusí podariť," povedal Peter Škantár.

V druhom kole deblkanoistov na scéne sa zlepšilo viacero dvojíc na čele so spomínanými Francúzmi. Briti David Florence, Richard Hounslow v ňom už neštartovali, na pohodlný postup do semifinále im stačil aj prvý čas so stratou 2,38 na Škantárovcov.

Semifinále v utorok

Slovenským bratrancom tak vyšla premiérová jazda pod piatimi kruhmi na výbornú. Potvrdiť ju budú môcť vo štvrtkovom semifinále, ktoré je na programe od 17.30 SELČ.

"Cieľ sme splnili, postúpili sme. Predviedli sme dve celkom dobré jazdy, prvá bola s malými chybami, v druhej sme mali trestné sekundy, no inak sme išli tak, ako sme si povedali - riskantne. Skracovali sme nájazdy a boli sme o dve sekundy rýchlejší. Aspoň budeme vedieť ako do semifinále," dodal Ladislav Škantár.

Dukátová je so 6. priečkou spokojná

Slovenská vodná slalomárka Jana Dukátová sa podľa očakávania pohodlne prebojovala do semifinále K1 na olympijských hrách v Riu de Janeiru. Postup si vybojovala už v úspešnejšej prvej jazde, v ktorej obsadila štvrtú priečku.

Druhú síce zašla čisto, ale pomalšie a výsledný čas 105,87 jej stačil na siedmu priečku. V konečnom poradí skončila šiesta, keďže dve pretekárky dosiahli dodatočne lepší výkon. Víťazkou sa napokon stala Talianka Stefanie Hornová, ktorá sa spoločne s Austrálčankou Jessicou Foxovou dostala časom pod sto sekúnd.

Zdroj: TASR/AP

Rozhodla prvá jazda

V prvom prípade prešla Dukátová trať vcelku hladko. Na priebežnú líderku Britku Fionu Pennieovú stratila v cieli 1,73 s, k čomu prispela penalizácia za dotyk na bránke číslo sedemnásť. "Som spokojná, bola tam jedna chyba, ale išlo sa mi dobre. Dôležité bolo naladiť sa na ďalšie jazdy. Keď sa loď šmýka, človek má z toho dobrý pocit nielen na vode, ale potom aj v príprave na ďalšie preteky," povedala po prvej jazde Dukátová.

V druhom kole štartovalo už len dvadsať pretekárok, keď Britke Pennieovej stačil na jasný postup aj prvý čas. Slovenka sa tentoraz dotykom s bránkami úspešne vyhla, na trati však mierne spomalila a do cieľa dopádlovala s viac ako 3,5-sekundovým mankom na svoj úvodný čas.

"Prvá jazda bola celkom fajn, absolvovala som ju celkom v pohode. Sústredila som sa hlavne na to, aby som splnila všetko, čo sme si povedali a najmä v závere, ktorý bol náročný. Podarilo sa mi to. Bolo dôležité, aby som si nevytvorila nejaký tlak do tej druhej, keď by som ňou musela postupovať. Hlavné napätie tak odišlo už po prvej jazde," dodala po kvalifikačnom dni Dukátová.

RIO DE JANEIRO/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Rio 2016

Dôležité udalosti