Bolt prezradil svoj najväčší olympijský cieľ. Potom skončí (rozhovor)

Usain Bolt v Riu opäť zabáva. Medzi rozhovormi stíha aj tancovať s Brazílčankami.

Hoci jamajský šprintér Usain Bolt bude najskôr pretekať až v sobotu (100 metrov), už teraz je v Rio de Janeiro na roztrhanie. V pondelok sa najskôr stretol s novinármi a fanúšikmi, pred ktorými si zatancoval s brazílskymi krásavicami. Následne ho vyspovedal v súkromnom rozhovore novinár z Reuters. Prepis celého interview nájdete pod videom.


Máte za sebou zranenie a preteky iba na 200 metrovej trati tento rok, keď ste vyhrali na mítingu Diamantovej ligy v Londýne minulý mesiac. Ako sa cítite?

Cítim sa dobre. S trénerom sme analyzovali ten pretek a povedal, že nebol dobrý a že potrebujem popracovať na niektorých veciach. Takže sme veľa makali na zákrute a na udržaní rýchlosti. Takže sa mi darí dobre, odkedy sme tu a môj tréner je tiež spokojný.

Tri v Pekingu, tri v Londýne. Cítite sa podobne ako pri predošlých dvoch olympiádach?

Určite sa cítim lepšie ako minulú sezónu, čo je dobré, keďže minulú sezónu som sa trápil. Takže je to pozitívne a od toho sa teraz musím odraziť a sústrediť sa na to, že tam vyjdem a spravím to, čo mám.

Tri zlaté sú cieľ, no rekord na 200 metrov, to je to čo naozaj chcete, nemám pravdu?

Povedal by som, že je to jeden z mojich najväčších cieľov. Myslím si, že je to jeden z najťažších svetových rekordov na prelomenie. Dať to v spodnej hranici 19 sekúnd je náročné, ale sústreďujem sa na to. Naozaj to chcem, tak sa o pokúsim vydať zo seba to najlepšie.

Ak sa vám to podarí a dosiahnete, povedzme, deviatu zlatú medailu, čo ďalej? Bol by toto váš odchod na atletický dôchodok?

Áno, bol by to pre mňa koniec olympijských dní. Určite. Dosiahol by som všetko, čo som chcel. Nastavil by som latku tak vysoko, ako som vždy chcel. Čaká ma potom ešte jedna sezónu a po nej by sa uvidelo.

Čo si myslíte o celej ruskej dopingovej afére a zákazu štartu ruských atlétov?

Niekedy musíte robiť ťažké rozhodnutia, ktoré sú niekedy správne niekedy nie. Ale ja pravidlá netvorí, takže ak niekto rozhodne, že takéto tie pravidlá sú a takéto z nich plynú sankcie, tak čo narobíte? Nemôžeme s tým urobiť nič. Myslím si, že tým chceli dať najavo ľuďom, že ak budú podvádzať, takýto trest ich čaká. Za seba môžem povedať, že ak má takýto odkaz pomôcť športu, tak za ním stojím, pretože je to aj môj šport. Milujem pretekanie a pre môj šport bude lepšie, keď bude čistý.

Včera v olympijskom bazéne vypískali niektorých plavcov. Aký imidž olympijských hier to vytvára?

Podľa mňa to nie je správne. Naozaj to nie je fér voči mnohým športovcom, pretože tým trpia. Keď som bol malý, moji rodičia mi hovorili, že niekedy dobrí trpia za tých zlých. Viete, čo tým chcem povedať? Čiže je to veľmi neférové voči športovcom a voči športu ako takému.

Poďme ešte ku stovke. Justin Gatlin o vás hovoril nejaké veci. Napríklad, že na kvalifikáciu do Ria ste museli použiť zdravotnú výnimku. Nechcete mu niečo odkázať?

Je veľa vecí, ktoré by som mu chcel odkázať, ale tréner mi povedal, aby som to nekomentoval. Tak to radšej nechám tak.

Už ste sa tu stretli?

Nie.

Ak sa stretnete vo finále, čo mu poviete? Ak teda vôbec ...

Nemusím mu hovoriť nič. Za mňa hovoria moje výkony a tak to je už roky. Dokazujem to rok čo rok, bez ohľadu na to, kto je mojím súperom. Výsledky hovoria za všetko. A tak to bude aj teraz.

Aj na majstrovstvách sveta minulý rok ste v podstate ukázali, že aj keď sa postavíte na trať proti najlepším šprintérom toho roka, dokážete ich predbehnúť.

Áno, pokiaľ som vo forme, pokiaľ som dobre pripravený. Vtedy viem, že dokážem zdolať kohokoľvek. A ako som už povedal, som v lepšej forme ako minulý rok, takže nemám obavy.

Posledná otázka. Ste fanúšikom Manchestru United. Je Paul Pogba správny muž pre United?

Rozhodne áno. Vždy sme potrebovali stredopoliara, ktorý by bol kreatívny a myslím si, že on taký je. Takže som rád, že transfer prebehol a ďakujem za to José Mourinovi. Bez neho by sa to podľa nepodarilo.

RIO DE JANEIRO/ tvnoviny.sk, ml

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Rio 2016

Dôležité udalosti