Slovenský kajakár Jakub Grigar skončil vo finále na 5. mieste

Jakub Grigar.
Jakub Grigar. Zdroj: TASR

Zlato si vypádloval Brit Joseph Clarke.

Slovenský kajakár Jakub Grigar obsadil vo svojom premiérovom olympijskom finále piatu priečku. V záverečnej jazde K1 síce neurobil žiadnu technickú chybu, no pred cieľom mierne spomalil a olympijská medaila mu napokon ušla o 44 stotín.

Ešte len 19-ročný reprezentant tak nevyťažil z víťaznej semifinálovej jazdy, vďaka ktorej sa vo finále vydal na trať ako posledný v poradí. Zlato si vypádloval Brit Joseph Clarke časom 88,53, striebro Slovinec Peter Kauzer s odstupom 17 stotín. Tretí skončil Čech Jiří Prskavec (+0,46).

Zdroj: TASR/AP

Podmienky neboli ideálne

Stredajšiu slalomársku disciplínu sprevádzali sťažené poveternostné podmienky. Chladné počasie s nepríjemným vetrom však Grigara v semifinálovom výkone neobmedzilo, ba práve naopak. Talentovaný kajakár prešiel trať ako skúsený harcovník.

Od prvej bránky po poslednú sa mu loď nezastavila, náročné pasáže zvládol presvedčivým spôsobom a v cieli sa mohol tešiť z postupu. Dosiahol najrýchlejší čas 88,84 s a ako jediný spomedzi semifinalistov sa s ním zmestil pod hranicu 90 sekúnd.

Pred cieľom sa zasekol

Finále odštartoval domáci Brazílčan Pedro Da Silva, ktorý bol prekvapivým lídrom aj po dojazde prvých medailových favoritov do cieľa. Zdolal ho až Nemec Aigner s náskokom 2,52 s, no dlho sa na čele poradia neohrial. Najskôr ho vystriedal Slovinec Kauzer, toho však o 17 stotín zdolal Brit Clarke a zaistil si cenný kov.

Po ňom sa vydal na trať český favorit Prskavec, ktorý úvod kanála zvládol elegantne, no nevyhol sa dotyku s protiprúdnou trinástkou a pomyseľnú čiaru preťal až ako tretí. Posledný štartujúci Grigar zašiel úvodnú polovicu bezchybne, na oboch medzičasoch sa navyše pohyboval v zelených číslach. Pred cieľom sa však mierne zasekol a napokon dorazil doň s takmer sekundovou stratou na Clarkea.

Zdroj: TASR/AP

Grigar stanovil slovenské maximum

Zverenec trénera Tomáša Mráza dosiahol životný výsledok a zároveň stanovil slovenské maximum v mužskej K1 pod piatimi kruhmi. Doteraz najlepším umiestnením bola 10. miesto Miroslava Stanovského z OH 1996 v Atlante.

Z ďalších olympijských reprezentantov v disciplíne sa ani jeden z tria Ján Šajbidor, Peter Nagy, Peter Cibák nedostal do elitnej desiatky poradia. Grigar si účasť v Riu vyjazdil na tohtoročnom domácom kontinentálnom šampionáte, na ktorom obsadil piate miesto.

RIO DE JANEIRO/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Rio 2016

Dôležité udalosti