Phelps prekonal 2000 rokov starý olympijský rekord

Michael Phelps sa raduje zo zlatej medaily na OH v Riu
Zdroj: AP

Prekonal tak legendárneho Leonidasa z rokov 164-152 pred n.l.

Americký plavec Michael Phelps získal už trinástu individuálnu zlatú medailu na olympijských hrách, vďaka čomu prekonal "bradatý" rekord tisícročia viažúci sa s menom Leonidasa z Rodosu. Legendárny antický olympijský hrdina, pred naším letopočtom univerzálny atlét, získal pri štyroch olympijských účastiach (164-152 pred n.l.) celkovo dvanásť medailí.

Phelps na OH 2016 v Riu de Janeiro vybojoval najcennejší kov vo štvrtkovom finále na 200 m polohové preteky časom 1:54,66 min. Bola to pre neho už 22. zlatá medaila spod piatich kruhov a celkovo 26. olympijská v kariére (22-2-2).

Zároveň sa stal prvým plavcom v histórii, ktorý získal najcennejší kov v tej istej disciplíne na štyroch olympiádach za sebou. "Vyhrať štyrikrát za sebou... je to pre mňa veľmi emotívne. Je to niečo špeciálne, niečo, o čom som sníval," citoval britský denník The Guardian Phelpsa, ktorý neskrýval na pódiu emócie: "Uvedomil som si všetko, čo som dokázal."

Phelps je ozdobou nielen svojej éry, ale aj celej histórie. V roku 2008 získal osem zlatých medailí a prekonal tak famózny rekord svojho krajana Marka Spitza z roku 1972. Pre "Žraloka z Baltimore" je Rio 2016 piatou olympiádou, čo sa zatiaľ nepodarilo žiadnemu americkému plavcovi.

V olympijskom bazéne štartoval Phelps prvýkrát v Sydney 2000, keď mal iba pätnásť rokov. Medailu síce nevybojoval, zato však získal ostrohy do budúcej kariéry, ktorú pretkávajú rekordné zápisy.

RIO DE JANEIRO/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Rio 2016

Dôležité udalosti