Turecké úrady vydali zatykač na exreprezentanta Hakana Süküra

Na archívnej snímke Vladimír Labant (vpravo) a turecký reprezentant Hakan Sükür.
Zdroj: TASR

V súvislosti so zatykačom polícia prehľadala dom v Istanbule, ktorý údajne patrí bývalému reprezentačnému kanonierovi, ako aj dom v meste Sakarya, patriaci jeho otcovi.

Turecké úrady vydali v piatok v súvislosti s pokusom o prevrat z 15. júla zatýkací rozkaz na bývalého futbalového reprezentanta Hakana Süküra. Informoval o tom denník Guardian. Prokurátor obvinil Süküra z "členstva v ozbrojenej teroristickej skupine".

Je to narážka na organizáciu v Spojených štátoch pôsobiaceho tureckého kazateľa Fethullaha Gülena, ktorého turecký prezident Recep Tayyip Erdogan obviňuje z organizácie júlového prevratu, čo však Gülen odmieta. Hakan Sükür údajne vlani opustil Turecko a usadil sa v Spojených štátoch.

V súvislosti so zatykačom polícia prehľadala dom v Istanbule, ktorý údajne patrí bývalému reprezentačnému kanonierovi, ako aj dom v meste Sakarya, patriaci jeho otcovi.

Po úspešnej futbalovej kariére vstúpil Sükür do politiky a v roku 2011 bol zvolený do parlamentu za vládnucu Stranu spravodlivosti a rozvoja (AKP) prezidenta Erdogana. V roku 2013 však zo strany vystúpil a v parlamente pôsobil ako nezávislý poslanec. Vo februári tohto roku bol Hakan Sükür obvinený, že na Twitteri urazil Erdogana, za čo mu hrozili štyri roky väzenia.

V súvislosti s pokusom o prevrat z 15. júla zatkli turecké úrady celkovo asi 26.000 ľudí, z ktorých bol na polovicu vydaný zatykač. Podľa údajov Ankary bolo zároveň postavených mimo služby takmer 59-tisíc štátnych zamestnancov. Úrady tiež zrušili takmer 75.000 ľuďom cestovné pasy, aby zamedzili ich úteku do zahraničia.

ANKARA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Futbal

Súvisiace témy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.