Šport

Ideme do toho? Nahliadnite, na koľko by nás vyšla zimná olympiáda

Jasná

Suma je to veľká, ale na Soči sa "nechytá".

Slovensko by za svoju spoluúčasť na zimnej olympiáde, nad ktorou uvažuje poľský Krakov, zaplatilo asi 177 miliónov eur. Vyplýva to z materiálu, ktorý prerokovala vláda Roberta Fica. Výdavky by sa však vraj neskôr vrátili z "komerčných" príjmov.

Slovensko by teoreticky mohlo v roku 2022 pomôcť Poliakom s alpskými lyžiarskymi disciplínami. Museli by sme však dobudovať vybavenie.

Spomína sa pritom stredisko Jasná – Nízke Tatry.

Viac než polovicu zo spomínanej sumy by "zhltla" dopravná infraštruktúra, vybudovanie  malej olympijskej dediny v priestoroch Akadémie ozbrojených síl gen. M. R. Štefánika v Liptovskom Mikuláši či prestavba mikulášskej nemocnice.

Slovenská strana by sa mala postarať asi o 800 športovcov a 600 členov technického personálu. Uvažuje sa o 15-tisíc návštevníkoch denne.

Nemalá skupina ľudí na Slovensku však úvahy o olympiáde kritizuje. Poukazuje napríklad na to, že zväčša ide o stratový podnik a plytvanie. Mnohé vybudované športoviská po hrách už totiž nikto nevyužíva.

Kabinet materiál prerokoval len niekoľko dní po skončení olympiády v Soči, ktorej náklady odhadujú na zhruba 37 miliárd eur.

Kandidujúce mestá predkladajú medzinárodnému olympijskému výboru prihlášku spolu so zárukami vlády a príslušných ministerstiev do 14. marca 2014.

Zdroj: SITA

BRATISLAVA/ TASR, TVNOVINY.sk, mg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.