Fenomenálny Phelps má 23. zlato a končí: "Takto som sa chcel rozlúčiť"

Fenomenálny plavec Michael Phelps s rekodnou 23. zlatou olympijskou medailou.
Zdroj: TASR/AP

Okrem piatich titulov si Phelps v Riu pripísal na konto aj jedno striebro.

Fenomenálny americký plavec Michael Phelps získal rekordnú 23. zlatú olympijskú medailu. Najúspešnejší olympionik všetkých čias prispel v sobotu k triumfu USA v štafete na 4x100 m polohové preteky v novom olympijskom rekorde 3:27,95 min.

V Riu de Janeiro si tak Phelps pripísal už piate zlato a celkovo na všetkých hrách nazbieral spolu 28 cenných kovov (23-3-2). Pre 31-ročného Phelpsa to bola olympijská rozlúčka, o štyri roky v Tokiu už podľa vlastných slov súťažiť nechce.

"Presne takto som chcel ukončiť kariéru," povedal Phelps o piatich zlatých v Riu. "Je skvelý pocit vedieť, že tvrdá práca sa oplatila. Za uplynulé dva roky som dokázal prekonať všetky problémy a dostal som sa tam, kde som chcel byť."

Phelps absolvoval v štafete motýľkársky úsek a spolu s krajanami Ryanom Murphym, Codym Millerom a Nathanom Adrianom odsunuli na ďalšie medailové priečky Veľkú Britániu a Austráliu.

https://www.youtube.com/watch?v=fK5KoVztDO4


Okrem piatich titulov si Phelps v Riu pripísal na konto aj jedno striebro. Už v rokoch 2004, 2008 a 2012 bol najúspešnejším športovcom hier. V Aténach 2004 bral zlato šesťkrát, v Pekingu 2008 osemkrát a pred štyrmi rokmi v Londýne stal na najvyššom stupni štyrikrát.

Američan pôvodne ukončil po OH 2012 v Londýne svoju úspešnú plaveckú kariéru, ale po dvojročnej pauze sa opäť vrátil do bazénov prepísať ďalšie historické rekordy. "Som pripravený na koniec kariéry. Som v oveľa lepšom mentálnom rozpoložení ako pred štyrmi rokmi. V Londýne som sľuboval, že sa už nevrátim, ale tentoraz je to už definitívne. Stojím si za tým. Dokázal som v tomto športe všetko, na čo som pomyslel. Nebudem plávať ďalšie štyri roky. Som šťastný, ako to všetko po mojich 24 rokoch v tomto športe dopadlo," uviedol Phelps.

RIO DE JANEIRO/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Rio 2016

Dôležité udalosti