Bolt vyhral siedme zlato a ostáva v hre o olympijské "triple-triple"

Víťaz šprintu na 100 m Usain Bolt a v pozadí strieborný Justin Gatlin.
Zdroj: TASR/AP

Bolt opäť dokázal, že je najrýchlejší.

Jamajčan Usain Bolt ovládol na OH 2016 v Rio de Janeiro finále behu na 100 m. Obhajca titulu a svetový rekordér triumfoval časom 9,81 s a získal siedme zlato spod piatich kruhov v kariére.

Stovku vyhral aj v Pekingu 2008 a Londýne 2012 a stal sa prvým atlétom, ktorý dominoval na stometrovej trati na troch olympiádach za sebou. Striebro si vybojoval Američan Justin Gatlin (9,89), z bronzu sa tešil Kanaďan Andre De Grasse (9,91).

Bolt urobil prvý krok k tomu, aby v Riu zavŕšil unikátne treble. Na predchádzajúcich dvoch olympiádach triumfoval okrem stovky aj na 200 m a v štafete 4x100 m. Na štarte v Riu už tradične nepatril medzi najrýchlejších, keď mal druhý najpomalší reakčný čas. Ešte do polovice pretekov viedol Gatlin, ale Bolt stratu z úvodu dohnal a svojim súperom zdrvujúcim finišom nedal žiadnu šancu.

Zdroj: TASR/AP

Bolt čakal lepší čas

"Čakal som lepší čas, ale som šťastný, že som vyhral. Splnil som to, čo som mal v pláne. Niekto spomenul, že sa môžem stať nesmrteľný. Ak vyhrám ešte dve zlaté medaily, tak môžem povedať dovidenia a odísť ako nesmrteľný. Cítim sa v lepšej forme ako v minulej sezóne. Uvidíme, ako to dopadne," povedal Bolt v prvej reakcii po zisku ďalšieho titulu olympijského šampióna.

Jeho rival Gatlin bol s umiestnením na stupni medailistov spokojný. "Tvrdo som na to pracoval 365 dní v roku. Byť vo veku 34 rokov dôstojným súperom týmto chlapcom, a dokonca skončiť na pódiu, ma napĺňa dobrým pocitom," hodnotil Američan.

Ohlasy svetových médií

NBC Olympics: "Nevídané tretie olympijské zlato Usaina Bolta na 100 m. Najrýchlejší muž sveta dokázal, že je stále najrýchlejším mužom sveta."

BBC: "Jamajčan Usain Bolt sa stal prvým atlétom, ktorý zvíťazil trikrát na olympiáde na 100 m."

Sport-Ekspress: "Boltove hry odštartovali! Dvadsaťdeväťročný Bolt triumfoval v jednom z najočakávanejších finále hier v Riu. Stal sa sedemnásobným zlatým medailistom a to ešte Jamajčana čaká 200 m a štafeta na 4x100 m."

CNN: "Usain Bolt: Jamajčan prepísal triumfom na 100 m olympijskú históriu. Stalo sa to športovým divadlom 21. storočia - Usain Bolt príde na olympiádu a odchádza so zlatom zo 100 m trati."

Al Jazeera: "Jamajský šprintér Usain Bolt zvíťazil vo finále v čase 9,81 a naďalej tak zostáva v hre o olympijské "triple-triple".

Bild: "Ako blesk - Bolt získal zlato na 100 m. Vo svetle reflektorov olympijského štadióna v Riu de Janeiro splnil Usain Bolt prvú časť svojho cieľa získať tretíkrát za sebou tri zlaté medaily."

L'Equipe: "Legendárny Bolt. Tretie olympijské zlato Usaina Bolta na 100 m. Jamajčan sa stal prvým športovcom v histórii, ktorý získal na olympijských hrách tri zlaté medaily na 100 m."

New York Times: "Usain Bolt je stále najrýchlejším mužom sveta. Kráľ šprintu a najväčšia svetová hviezda na hrách v Riu, Jamajčan Usain Bolt zdvihol v nedeľu večer hore ukazovák na znak toho, že je jednotka, keď hľadisko skandovalo jeho meno."

atletika - finálové výsledky muži 100 m:

1. Usain Bolt (Jam.) 9,81 s
2. Justin Gatlin (USA) +0,08
3. Andre De Grasse (Kan.) +0,10
4. Yohan Blake (Jam.) +0,12
5. Akani Simbine (JAR) +0,13
6. Ben Youssef Meite (Pob.Slon.) +0,15
7. Jimmy Vicaut (Fr.) +0,23
8. Trayvon Bromell (USA) +0,25

RIO DE JANEIRO/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Rio 2016

Dôležité udalosti