Surovec Cavendish úmyselne narazil do súpera a spôsobil tak hromadný pád

Mark Cavendish zavinil hromadný pád počas finále omnia.
Zdroj: TASR/AP

Britský cyklista sa za svoj čin ospravedlnil, no medaila mu zostala.

Taliansky dráhový cyklista Elia Viviani sa stal olympijským šampiónom v omniu. V atraktívnom pondelňajšom finále v Riu de Janeiru zdolal v cieľovom kole strieborného Brita Marka Cavendisha aj Dána Lasseho Normana Hansena.

Viviani si na trati vyjazdil spomedzi všetkých finalistov najviac bodov. Získal ich 207 a Cavendisha, ktorý si ziskom olympijskej medaily splnil veľký sen, zdolal v konečnom hodnotení o trinásť. Tretiemu Hansenovi sa síce nepodarilo obhájiť zlato z Londýna 2012, z Ria však odíde s dvomi cennými kovmi bronzového lesku. Okrem omnia získal medailu aj v tímovej štafete.

Cavendish dosiahol na premiérový olympijský kov, nie však v cestnej cyklistike, v ktorej patrí k veľkým špurtérskym konkurentom Slováka Petra Sagana. V pondelok sa držal na medailových pozíciách aj po čiastkových bodovacích disciplínach, no v záverečnom kole sa nechytil na Vivianiho nástup a cieľovú čiaru preťal na striebornej pozícii.

Zdroj: TASR/AP

Cavendish vošiel Juhokórejčanovi do dráhy

Finálové preteky nepríjemne poznačila nehoda juhokórejského cyklistu Park Sang-hoona, v ktorej mal prsty aj Cavendish.

Park sa tesne pred zrážkou nachádzal na vnútornej strane záverečnej zákruty bodovacej časti disciplíny, Brit mu však vbehol do dráhy a "postaral sa" o nepríjemný pád. Súťažné preteky boli na chvíľu neutralizované, keďže záchranári ošetrovali Parka tesne vedľa dráhy.

„Bola to moja chyba, mal som sa lepšie pozerať kam idem. Dúfam že Park je v poriadku. Eliovi som sa už ospravedlnil,“ uviedol Cavendish pre portál Cycling news .

výsledky:
1.Elia Viviani (Tal.) 207 b.
2. Mark Cavendish (V.Brit.) 194
3. Lasse Norman Hansen (Dán.) 192
4. Fernando Gaviria Rendon (Kol.) 181
5. Thomas Boudat (Fr.) 172
6. Roger Kluge (Nem.) 167
7. Glenn O'Shea (Aus.) 144
8. Dylan Kennett (N.Zél.) 143

RIO DE JANEIRO/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Rio 2016

Dôležité udalosti