Fantastický Matej Tóth získal olympijské zlato

Na snímke slovenský atlét Matej Tóth oslavuje víťazstvo
Na snímke slovenský atlét Matej Tóth oslavuje víťazstvo Zdroj: TASR

Dva kilometre pred cieľom predbehol Austrálčana Jarreda Tallenta.

Slovenský chodec Matej Tóth sa stal olympijským víťazom na 50 km. Vo štvrtkových pretekoch na pláži Pontal triumfoval v čase 3:40:58 h, s 18-sekundovým náskokom pred obhajcom zlata z Londýna Austrálčanom Jaredom Tallentom. Tóth tak pre Slovensko získal prvú olympijskú atletickú medailu v ére samostatnosti.

Tridsaťtriročný chodec VŠC Dukla Banská Bystrica nastúpil necelé tri km pred cieľom a dokázal svoj únik doviesť do úspešného konca. Bronz putuje napokon do Kanady zásluhou Evana Dunfeeho (+0:40). Pôvodne tretieho Japonca Hirookiho Araia diskvalifikovali po tom, čo do Dunfeeho vrazil pri obiehaní a ten úplne stratil rytmus.

Tóth potvrdil pozíciu jedného z favoritov a k vlaňajšiemu titulu majstra sveta pridal do svojej zbierky aj najcennejší kov z olympiády. Po striebre vodného slalomára Mateja Beňuša v C1 a zlate deblkanoistov Ladislava a Petra Škantárovcov tak vybojoval v Riu pre Slovensko tretiu medailu.

Som rád, že som si to mohol vychutnať, že to nebol úplne zdrvujúci finiš. Aj keď som mal toho už naozaj dosť, bolo to krásne a užil som si tých záverečných sto metrov.

Ďalší slovenský reprezentant Dušan Majdán dobehol na 26. mieste v osobnom maxime (3:58:25), na víťazného krajana stratil 17:27 min. Martinovi Tišťanovi premiéra pod piatimi kruhmi nevyšla, keď ho diskvalifikovali ešte pred desiatym kilometrom, všetky tri červené karty dostal za ohnuté koleno.

Priebeh pretekov

Hneď po štarte nastúpil Diniz a na piatom kilometri už mal polminútový náskok na hlavnú skupinu, ktorú viedol Tóth. Francúzsky spolufavorit nastolil neskutočné tempo, postupne budoval náskok pred svojimi prenasledovateľmi, zároveň však vyvstávali otázky, či to držiteľ svetového rekordu "neprepálil". Slovenský reprezentant reagoval, viackrát sa pokúšal rozhýbať skupinu a odpútať od zvyšnej osmičky, tá ale jeho snahy likvidovala.

V polovici pretekov strácal na Diniza 1:40 min. Manko začali prenasledovatelia kresať, až keď nastúpil Kanaďan Dunfee. Po dvoch hodinách a 20 minútach prišiel šok, keď vysilený Diniz zastavil držiac si brucho a iba s vypätím síl sa dokázal zavesiť na Dunfeeho. Preteky zrazu dostali nový rozmer a boj o medaily sa otvoril. V silnejúcej horúčave, umocnenej vysokou vlhkosťou vzduchu, vyčerpaní chodci postupne odpadávali a pred 40. kilometrom klesol k zemi aj Diniz.

Na pomoc mu pribehli ošetrovatelia, Francúz však dokázal vstať a pokračovať. Dunfee sa nedokázal päťčlennej skupinke, v ktorej čakal na atak aj Tóth, výraznejšie vzdialiť a desať km pred cieľom ho prenasledovatelia pohltili. Čelná skupina sa potrhala a taktovky sa zhostil Austrálčan Tallent.

Obhajca olympijského prvenstva z Londýna si vytvoril pred konkurentmi približne polminútový náskok. Šesť kilometrov pred cieľom sa ho vydal stíhať Tóth. Sekundu po sekunde začal ukrajovať zo straty, necelé tri km pred cieľom ho dobehol a hneď aj nastúpil. Tallent už nedokázal zareagovať a tak slovenský reprezentant mohol v cieli na Olympijskom štadióne sláviť s národnou vlajkou historické zlato.

"Ešte v poslednej otočke, aj keď som mal veľký náskok, som si stále nebol istý ziskom zlata. Išiel som, čo to dalo. Až keď som si vzal vlajku, som sa obzrel a vtedy som zistil, že je to moje a že už to nepustím," tešil sa zverenec trénera Mateja Spišiaka. "Nedá sa to s ničím iným porovnať. V športovej kariére je to môj okamih číslo jeden. Získal som športovú nesmrteľnosť, nemôže mi to nikto zobrať. Nádhera, niečo úžasné, ťažko to opísať slovami," dodal čerstvý olympijský víťaz.

Tóth dosiahol historický míľnik desať dní pred prvým výročím svojho triumfu na svetovom šampionáte v Pekingu. Zlatú medailu mu v piatok po 20.00 SELČ odovzdá jediná slovenská členka Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Danka Barteková.


Chôdza na 50 km výsledky

1. Matej TÓTH (SR) 3:40:58 h
2. Jared Tallent (Austr.) +18 s
3. Evan Dunfee (Kan.) +40
4. Jü Wej (Čína) +2:02
5. Robert Heffernan (Ír.) +2:57
6. Havard Haukenes (Nór.) +5:35
7. Yohann Diniz (Fr.) +5:45
8. Caio Bonfim (Braz.) +6:04
9. Chris Erickson (Austr.) +7:42
10. Wang Čen-tung (Čína) +7:52
...
26. Dušan MAJDÁN (SR) +17:27
Martina TIŠŤANA (SR) diskvalifikovali

Profil Mateja Tóth

Profil slovenského reprezentanta Mateja Tótha, ktorý sa stal v Riu de Janeiro 2016 olympijským víťazom v chôdzi na 50 km.
      
      MATEJ TÓTH
      dátum narodenia: 10. februára 1983
      miesto narodenia: Nitra
      výška: 185 cm
      váha: 70 kg
      klub: VŠC Dukla Banská Bystrica
      názov strediska vrcholového športu: VŠC Dukla Banská Bystrica
      predchádzajúce úspechy, ktoré si v kariére najviac vážim: majster sveta 2015 v Pekingu, vicemajster Európy 2014 v Zürichu, víťaz Svetového pohára 2010 v Chihuahue, 5. miesto z OH v Londýne
      
      Najväčšie úspechy

      OH
      rok  miesto               chôdza na 20 km         chôdza na 50 km
      2016 Rio de Janeiro, Braz. -                       1. miesto
      2012 Londýn, V. Británia   -                      5. miesto (3:41:24)
      2008 Peking, Čína          26. miesto (1:23:17)   -
      2004 Atény, Grécko               32. miesto (1:28:49)   -
      MS    
      2015 Peking, Čína          -                      1. miesto  (3:40:32)
      2013 Moskva, Rusko               -                      5. miesto (3:41:07)
      2011 Tägu, Kórej. rep.     10. miesto (1:22:55)   DNF
      2009 Berlín, Nemecko        8. miesto (1:21:13)   9. miesto (3:48:35)
      2007 Osaka, Japonsko       14. miesto (1:25:57)   -
      2005 Helsinki, Fínsko      21. miesto (1:23:55)

RIO DE JANEIRO/TASR, TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Rio 2016

Dôležité udalosti