Prečítajte si reakcie osobností na olympijský triumf Mateja Tótha

Na snímke slovenský atlét Matej Tóth oslavuje víťazstvo a zisk zlatej olympijskej medaily
Na snímke slovenský atlét Matej Tóth oslavuje víťazstvo a zisk zlatej olympijskej medaily Zdroj: TASR

Slovenský chodec získal zlatú medailu v chôdzi na 50 km.

Reakcie osobností na olympijský triumf Mateja Tótha, ktorý získal v Riu de Janeiro zlatú medailu v chôdzi na 50 km

Štefan Malík , dvojnásobný olympijský reprezentant v chôdzi /zdroj: RTVS/: "Je to úžasné. Maťo dokázal, že sa na takéto veľké podujatie vie pripraviť. Zašiel krásne preteky, s čistou hlavou. Vybojoval to, čo sa nám ešte nepodarilo. Je to fantastické."

Martin Pupiš , šéftréner reprezentácie SR pre atletiku /zdroj: RTVS/: "Sú to dojmy, ktoré sa nedajú opísať. Sme strašne šťastní, plačeme. Matej išiel výborne až do konca napriek tomu, že bola veľká horúčava. Odhadol to a je olympijský víťaz. Naozaj fantastické. Preteky sa lámali okolo tridsiateho kilometra. Maťo vyčkával, my sme boli 'prehecovaní' a chceli sme ho tlačiť dopredu. Odhadol to ideálne, dostal sa na prvú pozíciu a je víťaz."

Mária Mračnová , bývalá atlétka a úspešná česko-slovenská olympionička v skoku do výšky /zdroj: TASR/: "S napätím som sledovala celú chodeckú súťaž a skláňam sa pred Matejom. Hneď po skončení pretekov som mu poslala blahoprajnú esemesku. Celú trať zvládol fantasticky, počínal si výborne takticky. Jeho historické olympijské zlato bude obrovskou motiváciou pre všetkých slovenských atlétov."

Danka Barteková , jediná slovenská členka MOV /zdroj: TASR/: "Veľmi sa teším z dvoch dôvodov. Matej si to zaslúžil, má za sebou kopu prácu a týmto výsledkom potešil celý slovenský národ. Verím, že všetci chodili s ním. Vzdávam mu za to obrovskú, obrovskú poctu. Teším sa o to viac, že mu osobne odovzdám medailu."

Andrej Kiska , prezident SR /zdroj: Facebook/: "Matej Tóth to dokázal! Pre Slovensko získal olympijské zlato. Neskutočne som mu to v jeho obľúbenej disciplíne, v chôdzi na 50 km, prial. Keď sme sa naposledy stretli, hovoril mi o presnom pláne, ktorého cieľom malo byť zlato v Rio de Janeiro. Do bodky mu to vyšlo. Neskutočné. Má môj veľký obdiv a rešpekt. Ešte raz za celé Slovensko - Matej, ďakujeme!"

Pavol Blažek , majster Európy v chôdzi na 20 km zo Splitu 1990: "Je to fantázia. To, čo predviedol Matej na päťdesiatke v Riu, nemalo chybu. Potvrdil, že je to borec ako hrom. Preteky som sledoval doma s rodinou. Pred ich štartom som dúfal v medailu. Päť kilometrov pred cieľom, keď Matej začal sťahovať vedúceho Austrálčana, som začal veriť v zlato. Záver zvládol v pohode s úsmevom. Slovenská atletika doposiaľ na olympijských hrách príliš nehviezdila. Zlato Tótha určite prispjee k tomu, že sa na Slovensku opäť stane top športom." 

Zdroj: TASR

Peter Korčok , vedúci slovenskej výpravy na OH 2016 a prezident Slovenského atletického zväzu /zdroj: TASR/: "Matej bol od začiatku aktívny, diktoval tempo vo svojej skupine, odtiahol takmer celé preteky. Vedel som, že mu nevadí, že ide v čele, v tomto smere je veľmi odolný. Ukázal aj svoju skúsenosť, výbornú pripravenosť a taktickú vyspelosť. Vydal zo seba všetko, čo v ňom bolo. Oddrel dnešné preteky. Mohol si potom už uvoľnenejšie vychutnať posledný kilometer slávy. Keď prechádzal do posledného kola, už som vedel, že to dá. Sledoval som Tallentovo tempo, ten vedel, že ho Matej doháňa a neuniká mu. Maťo pokračoval, dal tristometrový trhák a rozhodol."

Matej Spišiak , tréner Mateja Tótha /zdroj: TASR/: "Ani neviem, čo mám povedať, je to tak úžasná vec. Splnili sa mi všetky sny a sny všetkých ľudí okolo, všetkých generácií chodcov. Strašne sa teším. Matej predviedol fantastický výkon, bol to majstrovský kúsok, úžasné. Počas priebehu pretekov som bol celkom pokojný, neplašili sme sa ani pri únikoch Diniza či Tallenta, aj keď ten bol už naozaj na hrane. Stále sme verili, že to bolo prepísknuté. Matej to mal všetko spočítané a ten záver - to všetci videli. Vyhral olympiádu, čo k tomu viac povedať..."


RIO DE JANEIRO/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Rio 2016

Dôležité udalosti