Vo vodnom slalome patríme k svetovej špičke, ale ako dlho? Máme vážny problém

Areál vodného slalomu v Liptovskom Mikuláši.
Areál vodného slalomu v Liptovskom Mikuláši. Zdroj: TV Markíza

Bez modernizácie začneme upadať a so svetom neudržíme krok.

Po tohtoročných vystúpeniach našich vodných slalomárov má Slovensko z tejto olympijskej disciplíny dovedna už 14 medailí. Náš najúspešnejší olympijský šport ale stále viac sprevádzajú otázky o jeho budúcnosti. Areál vodného slalomu v Liptovskom Mikuláši má už takmer 40 rokov. Keďže okrem neho máme kanál s divokou vodou už len v Čunove, kajakári a kanoisti sú na ňom závislí. Ako hovoria, bez jeho modernizácie neudržíme krok so svetom a vodný slalom bude postupne upadať.


Areál vodného slalomu Ondreja Cibáka má jeden veľký problém - čím ďalej, tým menej vody v kanáloch. Niekedy nestačí ani deťom.

„Čím budú starší, tým budú potrebovať väčšiu náročnosť, čo je problém niekedy v lete. Ako tomu bolo aj vlani. Celý rok bolo sucho, jazdili sme prakticky na holých kameňoch. Deti ničili lode, pádla," hovorí mládežnícky tréner Peter Mráz.

V areáli v Liptovskom Mikuláši majú vodní slalomári k dispozícii dve trate. Ako ich môžu využívať, závisí momentálne len od toho, koľko je vody vo Váhu.

„Všetci pretekári by chceli radšej trénovať na tejto vode, ale nemôžeme teraz v lete, lebo je tam len vyše členkov vody," vysvetľuje predseda KTK Liptovský Mikuláš Alexander Slafkovský.

„Potrebovali by sme prečerpávanie vody, skrátka zvyšovať si množstvo kubíkov priamo v kanáli," tvrdí prezident Slovenského zväzu kanoistiky na divokej vode Ivan Cibák.

V súčasnosti vodu lenodklonia z Váhu a púšťajú ju do pretekárskych kanálov. No prietok v rieke je veľkú časť roka nedostatočný. Zostať na špici a udržať krok so svetom znamená modernizovať.

„Všetky slalomové trate, na ktorých sa išli posledné olympiády, sú postavené na báze prečerpávania vody," porovnáva prezident zväzu.

Klub na modernizácii pracuje už dlho a zdá sa, že by jej nič už nemuselo stáť v ceste.

„Máme už nakreslené projekty, stavebné povolenie, len stále nám chýbajú finančné prostriedky," uzatvára Cibák.

Očakávajú, že pomocnú ruku by malo podať ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu. XX XREZOROT - Eva Koperna.

RUŽOMBEROK/ TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Kajak

Dôležité udalosti