Neymar daroval Brazílii zlaté slzy. Dopustil sa však porušenia pravidiel MOV

Neymar si stavia loptu na rozhodujúci penaltu vo finále na OH v Riu.
Neymar si stavia loptu na rozhodujúci penaltu vo finále na OH v Riu. Zdroj: TASR

Zatiaľ nie je známe, ako sa k jeho gestu postaví Medzinárodný olympijský výbor.

Strelec rozhodujúcej jedenástky vo finálovom zápase olympijského turnaja v Riu de Janeiro Neymar končí ako kapitán brazílskej futbalovej reprezentácie.

„Bola to česť, ale od dnešného dňa už nebudem kapitánom," cituje slová 24-ročného hráča, ktorý sa k tomuto kroku odhodlal po rozhovore s rodinou, internetový portál n-tv.de. Hviezdu Barcelony si do tejto funkcie vybral po debakli na MS 2014 vtedajší tréner Dunga.

Futbalisti Brazílie triumfovali vo finále po remíze 1:1 v jedenástkovom rozstrele nad Nemeckom 5:4. Hostiteľská krajina OH 2016 získala historicky premiérové zlato v turnaji mužov pod piatimi kruhmi a aspoň malý revanš za debakel 1:7 v semifinále MS 2014.

Neymar sa po stretnutí nedokázal ubrániť slzám a na odovzdávanie medailí nastúpil s páskou s nápisom „100% Jesus" na čele. V tejto chvíli nie je známe, ako sa k tomu postaví Medzinárodný olympijský výbor (MOV), ktorého pravidlá zakazujú akúkoľvek demonštráciu politickej, náboženskej a rasovej propagandy.

Zdroj: TASR

"Zlato je naše, ale patrí Bohu, ktorý miluje Neymara rovnako ako celý náš tím," vyhlásil podľa webu BBC brankár "kanárikov" Weverton. "Stala sa mi jedna z najlepších vecí v živote. Tak to prosto je," dodal brazílsky hrdina Neymar.

„Zlato už má, ďalším krokom by mal byť titul majstra sveta," skonštatoval tréner Rogerio Micale.

V rozstrele zlyhal iba jeden

Brazílčania na vypredanej Maracane viedli od 27. minúty zásluhou priameho kopu Neymara, na zásah najväčšej hviezdy hostiteľskej reprezentácie odpovedal v 59. minúte nemecký kapitán Maximilian Meyer. Nemci ešte pred vyrovnaním trikrát trafili brvno. Napriek viacerým príležitostiam najmä na brazílskych kopačkách už v riadnom hracom čase ani predĺžení ďalší gól nepadol. V jedenástkovom rozstrele ako jediný zlyhal striedajúci Nemec Nils Petersen v piatej sérii.

Nemecko tak na OH 2016 nedosiahlo futbalové double po tom, ako ovládlo zápolenia medzi ženami. Brazília po nezdaroch v rokoch 1984, 1988 a 2012 zvíťazila až vo svojom štvrtom olympijskom finále.

Brazília - Nemecko 1:1 pp (1:1, 1:0), 5:4 v jedenástkovom rozstrele

Góly: 27. Neymar - 59. Meyer
Rozstrel: Ginter - 0:1, Augusto - 1:1, Gnabry - 1:2, Marquinhos - 2:2, Brandt - 2:3, Rafinha - 3:3, Süle - 3:4, Luan - 4:4, Petersen - nedal, Neymar - 5:4
ŽK: Zeca, Barbosa - Selke, Promel, Sven Bender, Süle
Rozhodovali: Faghani - Sokhandan, Mansouri (všetci Irán)
78.000 divákov.

zostavy a striedania

Brazília: Weverton - Zeca, Marquinhos, Caio, Santos - Walace, Augusto - Barbosa (70. Anderson), Luan, Jesus (95. Rafinha) - Neymar

Nemecko: Horn - Toljan, Ginter, Süle, Klostermann - Lars Bender (67. Promel), Sven Bender - Brandt, Meyer, Gnabri - Selke (76. Petersen)

Ohlasy médií

NEMECKO
sueddeutsche.de: „Neymar daroval Brazílii zlaté slzy"
kicker.de.: „Neymar ukončil nemecký sen o zlate"

RAKÚSKO
krone.at: "Neymar vystrieľal Brazílii olympijské zlato"
orf.at: „Selecao pozlátili olympiádu v Riu"

ŠVAJČIARSKO
nzz.ch: „Neymar nedokázal prestať plakať"
blick.ch: „Gól z ríše snov a rozhodujúca jedenástka. Neymar vybojoval pre Brazíliu olympijské zlato"

Zdroj: TASR

Konečné poradie

1. Brazília
2. Nemecko
3. Nigéria
4. Honduras
5. Kórejská republika
6. Portugalsko
7. Kolumbia
8. Dánsko
9. Mexiko
10. Japonsko
11. Argentína
12. Irak
13. Juhoafrická republika
14. Alžírsko
15. Švédsko
16. Fidži

RIO DE JANEIRO/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Rio 2016

Dôležité udalosti