Fantastický Saganov štart vystriedala smola s defektnom. V cieli dostal kolo

Peter Sagan sa na olympiáde v Riu v horskej cyklistike nepresadil.
Peter Sagan sa na olympiáde v Riu v horskej cyklistike nepresadil. Zdroj: TASR

Zlato disciplíne cross-country získal Švajčiar Nino Schurter.

Švajčiar Nino Schurter sa stal novým olympijským víťazom v horskej cyklistike v disciplíne cross country. V záverečný deň na OH 2016 v Rio de Janeiro triumfoval v čase 1:33:28 h a získal premiérové zlato spod piatich kruhov. Zároveň skompletizoval medailovú zbierku z OH, keď v Pekingu 2008 získal bronz a v Londýne 2012 pridal striebro.

Druhé miesto so stratou 50 sekúnd obsadil obhajca titulu spred štyroch rokov Čech Jaroslav Kulhavý, z bronzu sa tešil Španiel Carlos Nicolas Coloma (+1:23 min). Slovenský reprezentant Peter Sagan sa po viacerých technických problémoch a páde nedostal do klasifikovaného poradia. V cieli mal stratu jedného kola, celkovo klasifikovali 34 jazdcov.

Na 50 bikerov čakal 5,4 kilometra dlhý okruh, ktorý absolvovali sedemkrát s celkovou dĺžkou 37,8 km. Trať obsahovala viacero typov terénov, vrátane sekcií s úzkou vozovkou, zeminou, kameňmi a štrkom. Súčasťou bolo aj takmer kilometrové stúpanie. Sagan štartoval z posledného miesta, keďže ako špecialista na cestnú cyklistiku mal v porovnaní s konkurenciou najmenej bodov v rebríčku Medzinárodnej cyklistickej únie v cross country.

Slovák mal však raketový začiatok. Krátko po štarte sa dostal ôsme miesto, po dvoch minútach jazdy bol už tretí. V závere prvého kola ho ale postihla veľká smola. Po defekte na prednom kolese stratil kontakt s vedúcimi pretekármi a ďalšie sekundy nabral v depe, kde mu museli koleso vymeniť. Po odjazdení druhého okruhu mu patrila 23. pozícia so stratou 2:12 min na vedúceho Schurtera. O kolo neskôr bol 20. (+2:49). V ďalšom priebehu však utrpel pád, postihli ho ďalšie technické problémy a prepadol sa na chvost celkového poradia. Pri svojej olympijskej premiére v cross country sa napokon do klasifikovaného poradia nedostal, v cieli mal na Schurtera stratu jedného kola.

"Som veľmi rád, že som horskú cyklistiku mohol ochutnať po siedmich rokoch. Štart som mal vydarený, prvý okruh som jazdil na druhej-tretej pozícii, čo bolo dobré. V poslednom úseku pred vjazdom do druhého kola, tesne za depom som však pichol predné koleso. Strašne veľa som stratil. Po výmene kolesa som sa dostával späť dopredu, ale opäť som pichol gumu. Také sú horáky, nedá sa nič robiť. Mohlo to byť oveľa lepšie, výkon som mal, ale pre technické problémy som veľa stratil," povedal Sagan pre RTVS.

RIO DE JANEIRO/ TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Rio 2016

Dôležité udalosti