Rio sa vo veľkolepom štýle lúčilo sambou a dažďom

Záverečná šou v Riu vyvrcholila obrovským ohňostrojom.
Zdroj: TASR

Záverečná šou vyvrcholila ohňostrojom.

Tradičný záverečný ceremoniál ukončil v noci nadnes SELČ Hry XXXI. olympiády, ktorých dejiskom bola brazílska metropola Rio de Janeiro. Podobne ako slávnostné otvorenie, aj rozlúčka s OH 2016 sa niesla vo veľkolepom štýle.

S množstvom efektov, prekvapení a hudobného sprievodu v podaní plejády známych muzikantov. Priamo na bájnej Maracane sa záverečnej šou, ktorá vyvrcholila obrovským ohňostrojom, prizeralo takmer 80.000 divákov a ďalšie stovky miliónov pri televíznych obrazovkách.

Zdroj: TASR

Zástavu Slovenska, ktorá pod piatimi kruhmi získala celkovo štyri medaily (2-2-0), niesol rýchlostný kanoista a člen striebornej káštvorky na 1000 m Erik Vlček. Tradičné defilé všetkých 207 účastníckych výprav sa však nekonalo.

Športovci vychádzali na plochu pomiešaní medzi sebou, rozdelení nie podľa jednotlivých krajín ako pri úvodnom ceremoniáli. V momente ich nástupu sa v Riu spustil dážď a začal fúkať nepríjemný vietor, na nálade aktérov záverečného galapredstavenia to však neubralo.

Zdroj: TASR/AP

Japonsko pristúpilo ku svojej krátkej prezentácii veľmi zodpovedne a precízne. Krajina vychádzajúceho slnka predstavila aj nové športy, ktoré na OH 2020 pribudnú do programu - surfing, športové lezenie, karate, skejtbording, bejzbal a softbal. Japonský premiér Šinzó Abe prekvapil prítomných, keď sa v programe ceremoniálu objavil prezlečený za notoricky známu postavičku z videohier Super Maria.

Odovzdali 306 medailových kolekcií

Na olympiáde odovzdali celkovo 306 medailových kolekcií (ženy 136, muži 161, mix 9), snažili sa o ne reprezentanti 206 krajín plus desiatka z tímu utečencov pod olympijskou zástavou.

"Som najšťastnejší človek na svete. Hry v Riu zostanú navždy v našich srdciach. Toto mesto sa zapísalo do histórie. Ukázalo nielen svoju krásu, ale aj to, že je schopné zorganizovať najväčšie športové podujatie na svete. Rio sa zmodernizovalo a zmenilo, no stále si zachováva svoju tvár a zostáva čarovným miestom tejto planéty. Som hrdý na moju krajinu, na moje mesto a na mojich ľudí. Všetci Brazílčania sú olympijskí hrdinovia. Spolu sa tešíme, spolu bojujeme, spolu víťazíme. Usporiadali sme skvelé hry v skvelom meste. Keď sme ich získali, povedal som, že Rio sa môže zapísať do histórie. Túto vetu som opakoval neustále. Teraz to môžem potvrdiť a s hrdosťou opakujem, že Rio ponúklo hry, ktoré sa zapíšu do histórie. Z celého srdca všetkým ďakujem a želám veľa šťastia Tokiu," povedal vo svojom prejave predseda organizačného výboru OH 2016 Carlos Arthur Nuzman.

Zdroj: TASR/AP

K slovu sa dostal aj šéf svetového olympizmu Thomas Bach: "Veľké ďakujem patrí organizačnému výboru týchto hier, sponzorom i podporovateľom. Ďakujem všetkým olympijským športovcom. Spoločným nažívaním pod jednou strechou v olympijskej dedine vyslali jasný mierový odkaz celému svetu. Boli to nádherné olympijské hry v nádhernom meste," konštatoval Bach. Po oficialitách vygradoval program hudobnými vložkami, sambou a veľkým karnevalovým sprievodom, keď sa plocha štadióna premenila na farebnú párty.

RIO DE JANEIRO/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Rio 2016

Dôležité udalosti