Víťazi a porazení: Toto sú príbehy veselých aj smutných hrdinov olympiády

Kenský oštepár Julius Yego po zisku striebornej medaily.
Zdroj: TASR/AP

Hrdinom hier v Riu bol aj Usain Bolt, ktorému sa do tretice podarilo zopakovať zlatý "triple" z Pekingu 2008 a Londýna 2012.

Najväčší športový sviatok je za nami a preto prišiel čas na bilancovanie. Pozrite si 15 veľkých príbehov z Ria. Sú medzi nimi najväčší víťazi a rekordéri, smoliari s ktorými sa pohral osud, ale aj negatívne postavy, ktorým fair play veľa nehovorí.

Najväčší smoliari olympiády

Yohann Diniz sa nikdy nevzdáva

Najväčší bojovník tejto olympiády? Svetový rekordér v chôdzi sa na 50 km trati nevzdal ani po ťažkej kríze, pádoch a zlyhaniu žalúdka.

Zdroj: TASR/AP

Francúzsky chodec Yohann Diniz zažil preteky ako zo zlého sna. Jeden z favoritov pretekov nasadil také vražedné tempo, že to jeho telo nevydržalo.

Po prekonaní polovice trate ho zastihla bolesť žalúdka. Svetový rekordér s tým dlho bojoval, ale črevné problémy ho nakoniec premohli a neudržal stolicu. Boj s dlhou traťou ale nevzdal a napokon finišoval na fantastickom ôsmom mieste.

Škaredé zranenie arménskeho vzpierača

Zdroj: Profimedia

Vážne zranenie, pri ktorom divákom tuhla krv v žilách, utrpel v Riu de Janeiro arménsky vzpierač Andranik Karapeťjan.

Jeden z favoritov na zisk medaily v kategórii do 77 kg pri svojom druhom pokuse v nadhode nedokázal ukontrolovať 195 kg vážiacu činku, tá ho prevážila dozadu a spôsobila mu hrôzostrašné zranenie lakťa, pri ktorom mu bolo vidno trčiacu kosť. Diváci v hale po tomto momente prestali dýchať. Karapeťjan kričal od bolesti, jeho tréner sa držal za hlavu.

Vážne zranenie utrpel aj francúzsky športový gymnasta Samir Ait Said počas tímovej kvalifikácie, neskôr sa zistilo, že utrpel komplikovanú zlomeninu nohy.

Radosť zo zisku medaily vystriedal smútok

Zdroj: TASR/AP

Slávnostná udalosť pre rodinu thajského bronzového medailistu z olympijských hier v Riu de Janeiro Sinpheta Kruaithonga sa zmenila na pochmúrnu. Jeho stará mama skolabovala a zomrela len niekoľko minút pred tým, ako získal tretie miesto vo vzpieraní v kategórii do 56 kilogramov.

Rodina sledovala nedeľňajšiu súťaž naživo v televízií na veľkej obrazovke pripravenej špeciálne pre túto udalosť v dedine na severovýchode Thajska. Radostná atmosféra v dedine sa obrátila na smútočnú, keď si dedinčania všimli, že 82-ročná Subin Khongthap skolabovala.

Spadol na prvej prekážke

Najväčší športový sviatok ponúkol aj najväčší trapas. Túto kategóriu ovládol haitský prekážkar Jeffrey Julmis.

Gestá fenoména z Jamajky má nacvičené ako málokto, s výkonom na trati to už bolo horšie. Julmisovi sa napodobovanie šprintérskeho kráľa kruto vypomstilo. Spadol totiž hneď na prvej prekážke a z vrcholu športovej kariéry sa stal prepadák.

O finále ho pripravil vlastná "mužnosť"

Japonský žrdkár Hiroki Ogita sa pokúšal kvalifikovať do finále v skoku o žrdi mužov. Už sa zdalo, že pokus bude úspešný, ale v poslednej chvíli sa mu vzpriečila jeho „mužnosť" a latku zhodil. Ogita nepostúpil do finále a umiestnil sa na konečnej 21. priečke.

Zdroj: TASR/AP

Fenomenálny americký plavec si tak upevnil pozíciu na čele medailovej bilancie, kde tróni s neskutočnou štatistikou 23-3-2. Ďalšie medaily však už do svojej vitríny nepridá, už dávnejšie sa totiž nechal počuť, že olympiáda v Riu bude jeho poslednou.

Phelps ziskom trinástej individuálnej zlatej medailz prekonal "bradatý" rekord tisícročia viažúci sa s menom Leonidasa z Rodosu. Legendárny antický olympijský hrdina, pred naším letopočtom univerzálny atlét, získal pri štyroch olympijských účastiach (164-152 pred n.l.) celkovo dvanásť medailí.

Boltova triple-treble rozlúčka pod kruhmi

Prišiel, uvidel a všetkých si podmanil. Usain Bolt zavŕšil olympijskú kariéru zlatým triple-treble a ešte viac zvýraznil svoje fenomenálne postavenie v atletickom svete. Pre mnohých sa stal legendou kráľovských šprintérskych disciplín pod piatimi kruhmi.

Zdroj: TASR.

Tri disciplíny, tri olympiády a z každej po tri najcennejšie kovy. Mužská stovka, dvojstovka aj štafeta 4x100 m patrili od Pekingu po Rio de Janeiro šprintérskemu kráľovi z Jamajky, ktorý vo svojich zlatých tretrách ani v Brazílii nezvádzal boj so súpermi, ale s časom.

Hoci sa v Riu túžil priblížiť k prekonaniu vlastných svetových rekordov v individuálnych šprintoch, dôležitejšie bolo skompletizovanie zlatej zbierky v ére, ktorá bude navždy niesť Boltove meno.

Od sledovania videí až ku striebru na olympiáde

Zdroj: TASR/AP

Oštepár Julius Yego vystúpil z tieňa kenských bežcov, keď na LOH v Riu získal striebro. Za úspechom úradujúceho majstra sveta podľa jeho vlastných slov nestojí ani rodina ani tréner. Yego vďačí za svoj vzostup sledovaniu videí legendárnych oštepárov na youtube.

Yego získal striebro jediným platným pokusom - 88,24 metra hneď v prvej sérii. Snahu o zlepšenie mu prekazilo zranenie.

Neymar daroval Brazílii zlaté slzy

Futbalisti Brazílie sa stali celkovými víťazmi olympijského turnaja v Riu de Janeiro. Vo finále po remíze 1:1 triumfovali v jedenástkovom rozstrele nad Nemcami 5:4, keď rozhodujúci pokus premenil Neymar. Brazília získala historicky premiérové zlato v turnaji mužov pod piatimi kruhmi.

Zdroj: TASR/AP

Brazílčania pritom v prvých dvoch zápasoch v skupinovej fáze dokázali len remizovať pričom nestrelili ani gól. Neymar sa po stretnutí nedokázal ubrániť slzám a na odovzdávanie medailí nastúpil s páskou s nápisom „100% Jesus" na čele.

Malachowski dal medailu do dražby aby pomohol chorému

Strieborný diskár Piotr Malachowski venuje celú sumu z predaja striebornej olympijskej medaily na podporu liečby trojročného Oleka Szymanského, ktorý bojuje s vzácnou formou nádorového ochorenia nachádzajúceho sa v očnej sietnici. Tridsaťtriročný olympionik o tom informoval prostredníctvom statusu na sociálnej sieti facebook.

"V Riu som bojoval o zlato. Teraz vyzývam všetkých ľudí, aby sme bojovali o niečo oveľa cennejšie. O zdravie tohto fantastického chlapca," uviedol Malachowski.

Negatívne postavy olympiády

Americkí plavci oklamali svet

Zdroj: AP

Americký plavec Ryan Lochte a jeho traja kolegovia z reprezentácie USA klamali o ozbrojenom prepadnutí, ktoré sa malo udiať počas OH 2016 v Rio de Janeiro. Kvarteto si svoju verziu vymyslelo, čo potvrdila aj brazílska polícia.

Lochte, ktorý je s 12 medailami spod piatich kruhov jedným z najúspešnejších amerických olympionikov, pôvodne tvrdil, že ho okradli po oslavách konca plaveckých súťaží na OH a pri čine naňho mierili zbraňou.

Elitného plavca spolu s jeho krajanmi Gunnarom Bentzom, Jackom Congerom a Jimmym Feigenom mala prepadnúť skupina v momente, keď sa taxíkom vracali do Olympijskej dediny. Oficiálna verzia je však iná. Zábery z bezpečnostných kamier preukázali, že Lochte a jeho partia sa zastavili na benzínovej pumpe, kde sa zaplietli do fyzického stretu s ochrankou čerpadla. Tú mal vyprovokovať fakt, že jeden z plavcov - podľa všetkého Lochte - vykopol dvere na toaletu a potom sa pustil do bitky.

Fukcionár MOV zapletený do nelegálneho predaja vstupeniek

Írskeho člena exekutívy Medzinárodného olympijského výboru a šéfa Európskych olympijských výborov Patricka Hickeyho zadržala v Riu de Janeiro brazílska polícia. Má byť zapletený do nelegálneho predaja vstupeniek na olympijské súťaže.

Po vydaní zatykača si podľa agentúry DPA polícia prišla po Hickeyho do hotela v blízkosti Olympijského parku. Údajne sa pri zásahu snažil o útek.

Nepodal ruku súperovi

Zdroj: TASR/AP

Egyptského džudistu Islama El Shehabyho pokarhali a následne poslali z Ria de Janeira domov za to, že po prehre v prvom kole olympijského turnaja odmietol podať ruku izraelskému reprezentantovi Orovi Sassonovi.

Za nešportové správanie, ktoré malo politický podtón, si vyslúžil aj piskot a bučanie publika. Správanie 34-ročného El Shehabyho bolo podľa Medzinárodného olympijského výboru v rozpore s fair play, významne tak narušil duch priateľstva a olympijské hodnoty. Jeho čin odsúdil aj Egyptský olympijský výbor a svojho reprezentanta poslal domov.

Cavendish zavinil pád a napriek tomu získal medailu

Zdroj: TASR/AP

Finálové preteky dráhovej cyklistiky v kategórii omnium nepríjemne poznačila nehoda juhokórejského cyklistu Park Sang-hoona, v ktorej mal prsty Mark Cavendish.

Park sa tesne pred zrážkou nachádzal na vnútornej strane záverečnej zákruty bodovacej časti disciplíny, Brit mu však vbehol do dráhy a "postaral sa" o nepríjemný pád. Súťažné preteky boli na chvíľu neutralizované, keďže záchranári ošetrovali Parka tesne vedľa dráhy. Cavendisha za to nepotrestali a Brit nakoniec získal striebro.

Dal prednosť alkoholu

Zdroj: Profimedia.sk

Holandského reprezentanta v športovej gymnastike Yuriho van Geldera vylúčil z LOH v Riu vlastný tím pre nedovolenú konzumáciu alkoholu.

Van Gelder okrem toho nedovolene opustil olympijskú dedinu po sobotňajšej kvalifikácii a vrátil sa až v nedeľu nadránom. Van Geldera testovali po národných majstrovstvách v roku 2009 pozitívne na kokaín a pre dopingový trest necestoval na olympiádu do Londýna.


RIO DE JANEIRO/TASR, kc

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Rio 2016

Dôležité udalosti