Je rozhodnuté. Rusi majú zákaz štartovať na paralympiáde

Turnaj v para basketbale v Riu de janeiro.
Zdroj: Shutterstock.com

Športový arbitrážny súd potvrdil rozhodnutie Medzinárodného paralympijského výboru.

Ruskí športovci definitívne nebudú môcť štartovať na paralympiáde v Riu de Janeiro (7.-18. septembra). Športový arbitrážny súd (CAS) vo švajčiarskom Lausanne totiž v utorok zamietol odvolanie Ruska voči vylúčeniu z hier, o ktorom rozhodol Medzinárodný paralympijský výbor (IPC). Informovala o tom agentúra dpa.

"Príslušný panel zaoberajúci sa celou kauzou konštatoval, že zo strany IPC neprišlo k žiadnemu porušeniu procedurálnych pravidiel v disciplinárnom konaní, ktoré viedlo k vylúčeniu Ruska z paralympiády v Riu. Medzinárodný paralympijský výbor vyniesol verdikt plne v súlade s pravidlami," uvádza sa vo vyhlásení Športového arbitrážneho súdu.

Rusi prijali verdikt CAS s veľkým rozhorčením

"Arbitrážny súd potvrdením verdiktu Medzinárodného paralympijského výboru demonštroval bezprecedentnú bezohľadnosť. Môžete potrestať trénerov a funkcionárov, ale nie paralympijských športovcov. Klobúk dolu, čo dokážu napriek svojmu hendikepu. Zaslúžia si rešpekt," citovala ruská agentúra TASS slová predsedu parlamentnej komisie pre kultúru, šport a mládež Dmitrija Sviščeva.

„Nikto nepočítal s tým, že na základe jednej správy padnú dve rôzne rozhodnutia," reagoval Michail Terentiev z ruského paralympijského výboru. „Je to smutné a neférové rozhodnutie, ktoré diskriminuje postihnutých športovcov," dodal funkcionár.

Ruskí politici rozhodnutie odsúdili

Ruský premiér Dmitri Medvedev podľa BBC povedal, že rozhodnutie bolo motivované snahou niektorých vodcov paralympijského hnutia zbaviť sa konkurencie. Podľa Medvedeva je rozhodnutie CAS ranou pre všetkých ľudí, nie len tých so zdravotným postihnutím.

Ruský minister športu Vitalij Mutko v reakcii na zákaz uviedol, že to bolo politické rozhodnutie a nespadá doprávneho rámca. Dmitrij Svishchev, hlava ruského parlamentného športového výboru, opísal rozhodnutie CAS ako "nehumánny akt".

K vzniknutej situácii sa na svojom facebookovom profile vyjadril aj slovenský premiér Robert Fico. Predseda vlády vo videu kritizuje rozhodnutie arbitráže. Podľa Fica je plošný zákaz absurdný a poškodzuje nás všetkých.

Isinbajevová kritizovala vylúčenie ruského tímu

Hviezdna skokanka o žrdi Jelena Isinbajevová ostro kritizovala kompletné vylúčenie ruského tímu z paralympiády v Riu de Janeiro kvôli systematickému dopingu v krajine.

„Mysleli sme si, že väčšine tímu povolia štart. Urobili hrôzostrašné rozhodnutie," cituje slová atlétky, ktorá minulý týždeň ukončila aktívnu kariéru, agentúra dpa.

Дорогие наши паралимпийцы, мы разделяем вместе с вами эту вопиющую несправедливость! Будьте… https://t.co/T8qg85LtS1

- Yelena Isinbaeva (yelenaisinbaeva) 23. augusta 2016

Vyšetrovanie potvrdilo doping riadený štátom

IPC 7. augusta rozhodol o vylúčení Ruska z paralympiády aj na základe správy od Richarda McLarena, v ktorej informoval o systematickom dopingu v Rusku aj o 35 "stratených pozitívnych nálezoch" z paralympijských disciplín medzi rokmi 2012 až 2015.

Rusko obvinili zo zámeny vzoriek na zimnej paralympiáde v Soči, kde domáci získali trikrát viac cenných kovov, ako ktorákoľvek iná krajina.

LAUSANNE/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Rio 2016

Dôležité udalosti