Olympijské hry v znamení robotov: Tokio 2020 bude technologickou revolúciou

Japonský premiér Šinzo Abe  prevzal symbolickú štafetu počas záverečného ceremoniálu LOH v Riu.
Zdroj: TASR/AP

Ohňostroje ako vrchol ceremoniálu? To je pre Japoncov príliš tuctové. Miesto toho plánujú umelo vytvorenú meteorickú sprchu.

Už teraz je jasné, že hry v Tokiu budú úplne iné ako tie v Riu. Namiesto samby, karnevalu a faviel ponúknu multimediálnu víziu budúcnosti. V klipe, ktorým na Maracane predstavili budúce dejisko olympiády sa Japonci pochválili svojou kultúrou, ktorá sa od tej brazílskej výrazne líši.

V klipe sa okrem inštalatéra Maria, ktorého kostým si obliekol pri preberaní symbolickej štafety aj japonský premiér Šinzo Abe, objavili ďalšie postavičky z japonskej komiksovej či videohernej subkultúry, ako napríklad mačka Hello Kitty či kapitán Tsubasa. Japonci tak chcú ukázať svoju pozíciu technologickej veľmoci.

Zdroj: TASR/AP

O polstoročie neskôr sa z Tokia stalo jedno z najfuturistickejších miest na planéte. Pri minulej olympiáde predstavili rýchlovlak Šinkanzen, teraz prichádza éra robotov. Pomocníci s umelou inteligenciou by mali návštevníkov usmerňovať v hoteloch či na letiskách. Majú poskytovať informácie, nosiť batožinu či tlmočiť. Usporiadatelia okrem toho sľubujú taxíky bez živých vodičov.

Mimoriadny zážitok by mali mať aj televízny diváci, ktorý majú doma najmodernejšie televízory. Japonci sľubujú, že prinesú vysielanie v extrémne kvalitnom rozlíšení 8K.

Hry nebudú také kompaktné ako sa predpokladalo

Podľa pôvodných plánov sa mali všetky športoviská nachádzať v okruhu 8 kilometrov od Olympijskej dediny, organizátori od nich však upustili. V rámci šetrenia sa niektoré športy ako basketbal, cyklistika a taekwondo presunú na okraj Tokia, kde už je vytvorená infraštruktúra.

Všetko sa bude odohrávať na 34 športoviskách, 6 z nich zažilo aj minulé tokijské hry. Osem z nich bude úplne nových, vrátane futuristicky vyzerajúceho olympijského štadióna pre 68-tisíc ľudí, ktorý dokončia v roku 2019.

Dopravná sieť v Tokiu je výborne zorganizovaná a keď budú mať návštevníci hier problém, pôjde skôr o to, ako sa v tej pavučine zorientovať.

Zdroj: TASR/AP

Olympijská vlajka je už v Tokiu

Olympijská vlajka sa z Ria de Janeiro už presunula do dejiska nasledujúcej olympiády v Tokiu. V stredu do Japonska priniesla starostka Juriko Koikeová, ktorá vlajku prebrala na slávnostnom záverečnom ceremoniáli v dejisku už ukončených Hrách XXXI. olympiády.

Zdroj: TASR/AP

Koikeovej vlajku odovzdali starosta brazílskej metropoly Eduardo Paes a prezident Medzinárodného olympijského výboru Thomas Bach. Prípravy na OH 2020 sú už v plnom prúde. S výstavbou hlavného olympijského štadióna by sa malo začať koncom tohto roka.

TOKIO/TASR, wtop.com, kc

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Rio 2016

Súvisiace témy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.