Šport

Schumacherove nádeje? Začína to byť zlé, hovorí bývalý lekár z F1

Michael Schumacher
Zdroj: SITA

Zavládol čas mlčania.

Už sú to dva mesiace. Michael Schumacher po nešťastnej udalosti pri lyžovaní v Meribel stále leží v kóme. A aj keď lekári prezradili, že legendu sveta formuly 1 postupne prebúdzajú, roja sa špekulácie o tom, že niečo nie je tak, ako sa hovorí.

Zdroj: TASR
Vyzeralo to pozitívne, aj keď bola nemocnica prvé dni doslova obliehaná televíznymi štábmi z celého sveta. Lekári hovorili k veci, oznamovali podrobnosti. Potom ale zavládol čas mlčania. Manažérka Sabine Kehmová požiadala médiá, aby priestranstvo pri nemocnici v Grenoble opustila. Od tej chvíle je všetko čudné.

A to aj napriek tomu, že nemocnica na konci januára vypustila informáciu, že slávneho pilota začal lekársky tím prebúdzať. Lenže do toho prišli komplikácie so zápalom pľúc a opäť sa vyrojili špekulácie. Bolo prebúdzanie prerušené?

" Táto fáza môže trvať veľmi dlhú dobu. A je nám ľúto, že vedie k mnohým nepochopeniam, " odpovedá stále rovnakým tónom Schumacherova manažérka Sabine Kehmová.

Svoj nepríjemný názor ale pridal pred 14 dňami uznávaný odborník Gary Hartstein, bývalý pilot medical caru, teda vozidla zasahujúceho pri nehodách vo formule 1. On sám nie je v tíme, ktorý sa o Schumachera momentálne stará. Zo správ, ktoré ale unikajú von, si však skladá istú mozaiku. A výsledok nie je práve priaznivý.

Zdroj: motorsport.com
" Považujem za samozrejmé, že keby sa objavili nejaké dobré správy, už by sme o nich vedeli, " začal rozprávanie na svojom blogu.

" Ak by sme verili Bildu, kde som si prečítal strhujúci článok o Schumacherovej liečbe, potom to nevyzerá dobre. O odoberaní sedatív sme si prečítali už pred dvoma týždňami, a tak môžeme oprávnene predpokladať, že ide o dostatočne dlhú dobu na to, aby v tele neboli žiadne látky, ktoré by mali sedatívne farmakologické účinky, " hovorí Hartstein.

" Pokiaľ je moja hypotéza ohľadom sedácie správna, je na čase položiť si otázku o dýchaní. Dúfam, že Michael v súčasnosti dýcha bez pomoci tracheotómie, ktorá bola vykonaná približne pred dvoma týždňami, " uvažuje Harstein.

Lenže ak by Michael Schumacher nemohol byť odstavený od respirátora, znamenalo by to viac ako zlovestné správy .

" V tomto kontexte si len nerád spomínam na slová Michaelova neurochirurga o hematómoch v mozgu " napravo, naľavo a uprostred ". Toho sa bojím, mozgový kmeň patrí práve k tým veciam, ktoré sa nachádzajú uprostred ... , " premýšľa bývalý lekár F1.

Prebúdzajú teda Michaela Schumachera, alebo nie? A aká je šanca na jeho uzdravenie?  "Chcete čísla? Reflexy, o ktorých čítam, sú typické pre vegetatívny stav, ale približne 50 % pacientov sa prebudí, väčšinou s rôznym typom pretrvávajúcich dysfunkcií. Vyhliadky sú nedobré. Alebo inak, začínajú byť naozaj zlé, " smutní Gary Hartstein.

Podobné sa vyjadril pred pár dňami aj Bernie Ecclestone. " Mám strach zo zlých správ. Práve preto som sa nikoho z Michaelovej rodiny ani jeho priateľov nepýtal, ako na tom naozaj je. Chcel by som, aby sa prebudil ako náš Schumi, nie ako niekto iný, " povedal osemdesiattriročný vládca sveta formuly 1.

GRENOBLE, tn.cz

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.