Alex Zanardi vyhral zlato na paralympiáde 15 rokov po nehode, pri ktorej prišiel o nohy

Alex Zanardi počas preteku ručne poháňaných bicyklov v kategórii H5 na letných paralympijských hrách 2016 v Riu de Janeiro.jpg
Zdroj: TASR/AP

Zanardi sa presadil už na predchádzajúcej paralympiáde v Londýne, kde si vybojoval dve zlaté medaily a striebro.

Takmer presne 15 rokov po dni, keď stratil obe nohy pri havárii v Nemecku, získal Talian Alex Zanardi zlato na paralympiáde v Rio de Janeiro.

Štyridsaťdeväťročný niekdajší pilot F1 triumfoval v stredu 14. septembra v časovke na ručnom bicykli časom 28:36,81 minút pred Austrálčanom Stuartom Trippom a Oscarom Sanchezom z USA.

O nohy prišiel po nehode v pretekoch

Zanardi prišiel o obe nohy 15. septembra 2001 krátko pred koncom pretekov American Memorial 500 seriálu CART v nemeckom Brandenburgu. Bol na čele pretekov a v záverečných kolách sa snažil dostať rýchlo na trať z boxov.

https://www.youtube.com/watch?v=KysP71KKzIc


V tom však vletel do dráhy Patrickovi Carpentierovi, ten sa mu stihol vyhnúť, no tesne za ním idúci Alex Tagliani už nie a vrazil do Talianovho monopostu z boku. Zanardimu amputovali obe nohy nad kolenami.

"Vtedy sa ma pýtali, či sa ešte niekedy posadím do pretekárskeho auta, no pre mňa bolo dôležitejšie dostať sa do kúpeľne a sám sa vymočiť. To som ale nedokázal, museli mi pomáhať. Bola to moja najvyššia priorita. Deň za dňom som získaval kontrolu a silu, sebavedomie, no a teraz som tu," povedal po zisku zlata v Riu.

Zanardi sa presadil už na predchádzajúcej paralympiáde v Londýne, kde si vybojoval dve zlaté medaily a striebro.

RIO DE JANEIRO/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Paralympiáda

Dôležité udalosti