Ázijský program F1 je tu, máme sa na čo tešiť

Začína sa preteky F1.
Zdroj: TASR

Je viac ako pravdepodobné, že už ani zázrak neohrozí celkové víťazstvo stajne Mercedes a nedôjde tak ani k narušeniu hegemónie jazdcov Nica Rosberga a Lewisa Hamiltona.

Aktuálna sezóna F1 sa pomaly prehupla do svojej poslednej časti, ktorá odštartuje už tento víkend v Singapure a je úvodom do ázijskej púte F1. Turné po Ázii bude následne pokračovať pretekmi v Malajzii (30. 9. - 2. 10.) a v Japonsku (7.10. - 9.10.).

V tejto sezóne nás čaká ešte sedem napätých pretekov. Je viac ako pravdepodobné, že už ani zázrak neohrozí celkové víťazstvo stajne Mercedes a nedôjde tak ani k narušeniu hegemónie jazdcov Nica Rosberga a Lewisa Hamiltona.

Zdroj: TASR

To však neznamená, že by fanúšikovia Formuly 1 nemali čo sledovať. V nasledujúcich týždňoch nás čakajú hneď tri veľmi zaujímavé okruhy v Ázii, ktoré môžu priniesť aj prvé víťazstvo Ferrari v tejto sezóne, ale napríklad aj potvrdenie druhého miesta v pohári konštruktérov pre Red Bull. My sa tak môžeme tešiť na poriadnu porciu skutočne napínavých súbojov.

Hamilton vs. Rosberg

Vo Formule 1 záleží na viacerých faktoroch. Medzi najdôležitejšie patrí jazdecký um a tiež rozpočet stajne - Mercedes má oboje. S odhadovaným rozpočtom na úrovni 450 mil. € a dvomi jazdeckými esami dokázal šampionát konštruktérov rozhodnúť už dávno pred koncom aktuálnej sezóny. O to zaujímavejšie je aktuálny „bratovražedný" súboj medzi Lewisom Hamiltonom a Nicom Rosbergom.

Pre celú sezónu 2016 je charakteristická nevyrovnanosť a nestálosť výkonov lídrov, resp. favoritov, čo sa prejavuje najviac v súbojoch o prvé miesto. Na začiatku kalendára F1 sa zdalo, že dominantného Rosberga nemôže nič zastaviť, avšak potom prišiel útlm v prostrednej časti sezóny.

Zdroj: TASR/AP

Ten dokonale využil Hamilton, aby tak prevážil misky váh na svoju stranu. „Každá sezóna so sebou prináša tieto sínusoidy a najmä nepredvídateľné okamihy ako napríklad naposledy Hamiltonov pobabraný štart v Taliansku. V závere sezóny budú preto rozhodovať pevnejšie nervy a využitie aj tých najmenších zaváhaní súpera.

Lewis Hamilton je ako trojnásobný šampión papierovým favoritom, ale jedna jediná porucha môže znamenať premiérový titul pre Nica Rosberga. Angličanovi navyše hrozí v prípade tretieho napomenutia strata 10 pozície na štarte pretekov," rozanalyzoval šance športový komentátor Štefan Eisele. „Veľa podľa mňa naznačí práve Singapur, kde Mercedes šokujúco strácal v kvalifikácii 1,5 sekundy na Ferrari i Red Bull," uzavrel Štefan Eisele.

Očami Richarda Gondu

Tri ázijské stálice, ktoré nás čakajú, patria v súťaži medzi jedny z najkrajších, a zo strany manažmentu F1 aj medzi najdôležitejšie Veľké ceny v súťaži. Z pohľadu pretekárov ide o veľmi náročné preteky, hlavne pre vysokú teplotu a vlhkosť. „Celkovo ide o technicky veľmi náročné okruhy, kde hlavnú rolu bude zohrávať aerodynamika a trakcia.


Obzvlášť legendárna Suzuka predstavuje z hľadiska jazdeckého umu veľkú výzvu v podobe prekonania technických esíčok, či zákruty 130R," myslí si náš jediný formulový jazdec Richard Gonda. Podľa Gondu všetky okruhy môžu priniesť veľkú dávku napätia a množstvo prekvapení.

„Minulý rok dve z troch podujatí vyhralo Ferrari a určite bude chcieť nadviazať na tieto víťazstvá, bokom neostane určite ani Red bull, a keďže najmä Singapur patrí medzi technické okruhy, prekvapiť môže aj Mclaren - Honda, ktorý práve na technickejších a pomalších okruhoch ukazoval v tomto roku dobré tempo," uzavrel rodák z Banskej Bystrice, ktorý všetkých pozýva sledovať tieto zaujímavé preteky.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Program

Dôležité udalosti