Po Tatarovom víťaznom góle sa Európania tešili ako malé deti a kričali OLÉ!

Rdosť hráčov Tímu Európy po postupe do finále SP.
Zdroj: Dajto

Prečítajte si, čo o tíme Európy napísali svetové médiá.

Neuveriteľné sa stalo skutočnosťou a odpisovaný Tím Európy bude vo finále bojovať o trofej Svetového pohára. Nemalú zásluhu na tom má slovenský reprezentant a útočník Detroitu Red WingsTomáš Tatár.

Radosť neprežívali iba šiesti Slováci na ľade, ale aj generálny manažér Miro Šatan spoločne s Petrom Bondrom a ostatnými členmi realizačného tímu v sky boxe.

Aj keď európsky tím nemá hymnu, možno „OLÉ, OLÉ", ktoré si zaspievali hráči po Tatarovom víťaznom góle sa ňou možno stane. A ešte nádherná veta na záver: "Ešte jeden týždeň, babe," nechal sa počuť Pierre-Edouard Bellemare.

Tím so šiestimi Slovákmi, ktorý pasovali pred štartom podujatia za najväčšieho outsidera, podržal aj vo štvrtom vystúpení 37 zákrokmi Jaroslav Halák.

„Keby nám niekto pred turnajom povedal, že budeme hrať vo finále, tak by som mu neveril. Zlepšovali sme sa od zápasu k zápasu, až na ten zápas s Kanadou. Teraz musíme dať proti nej do toho vo finále všetko a uvidíme ako to dopadne. Určite to nebude ľahké, v tíme nemajú žiadnu slabinu. Musíme sa na to dôkladne pripraviť," povedal po zápase slovenský brankár.

Ohlasy svetových médií na víťazstvo Tímu Európy

idnes.cz: "Slovenské strelecké hody. Tatar posunul Európu do finále Svetového pohára. Výber Európy mal byť len do počtu, ale vyšliapol si na jedného z favoritov a zvíťazil 3:2 po predĺžení."

isport.cz: "Švédsko - Tím Európy 2:3 po predĺžení. Tatar hrdinom, Kanada už čaká."

tsn.ca: "Tomáš Tatar skóroval dvakrát, vrátane víťazného gólu v predĺžení, a Európa omráčila Švédov po výsledku 3:2 po predĺžení."

AP: "Len málo ľudí, ak sa vôbec nejakí našli, by na začiatku očakávalo, že hráči kontinentu z netradičných hokejových národností sa ocitnú vo finále podujatia vytvoreného NHL a hráčskou asociáciou NHLPA."

ESPN: "Tím Európa šokoval Švédov a vybojoval si účasť vo finále Svetového pohára. Tím bez minulosti a bez reálnej budúcnosti si vybojoval rešpekt v dramatickom štýle."

Aftonbladet.se: "Mohol by to byť koniec zlatej generácie. Neúspešné semifinále proti Tímu Európa mohlo byť posledným reprezentačným duelom pre bratov Sedinovcov či Henrika Lundqvista."

Zdroj: TASR/AP

IIHF: "Druhý gól Tomáša Tatara zariadil neuveriteľné víťazstvo Tímu Európa 3:2 nad Švédmi a postup do finále Svetového pohára."

National Post: "Nastal čas na pomenovanie klasických bitiek medzi Kanadou a Tímom Európy na medzinárodnej úrovni. Tím, ktorý tvoria hráči z ôsmich rôznych krajín, postúpil do finále."

Hlasy po zápase (TV DAJTO, IIHF, oficiálny web podujatia)

Tomáš Tatar (autor dvoch gólov, prvá hviezda zápasu): "Je to paráda. Neviem to poriadne opísať. Celý čas sme si verili, bojovali jeden za druhého. Kolektív v kabíne je skutočne skvelý. Postúpili sme do finále a zavreli ústa tým, ktorí nám nepriali a vraveli, že sme outsideri."


Andrej Sekera (obranca Tímu Európa): "Vedeli sme, že vo finále chceme hrať tvrdo a jednoducho zároveň. Bojovali sme jeden za druhého, pracovali veľmi dobre. Teraz máme ďalšie šance na to, aby sme prekonali Pricea. Vieme, že to nebude ľahké, ale skúsime to. Vedeli sme, že proti Švédom vydržíme a zvládli sme to hneď v prvom predĺžení. Teraz je to skvelý pocit. Atmosféra v kabíne a tíme je skvelá."

Marián Hossa (krídelník Tímu Európa): "Sme šťastní a ohromne potešení tým, čo sme dosiahli. Myslím si, že nikto netipoval našu účasť vo finále. Pravdepodobnosť bola 33 k 1 a práve preto si teraz vychutnávame skvelé pocity. Každý jeden z nás je veľmi šťastný."

Ralph Krueger (tréner Tímu Európa): "Tomáš (pozn. Tatar) ukázal svojho hokejového ducha a potiahol nás za víťazstvom. Keď ho vidíte bojovať na ľade proti všetkým hráčom, ktorí sú vyšší a väčší ako on, je to fascinujúce. Našli sme spôsob, ako byť úspešní, a to slúži ku cti tomuto tímu. Teší ma, že hráči z rôznych krajín dostali možnosť porovnať sa s najlepšími, možno prvýkrát v ich životoch. V predĺžení sa naplno prejavila viera v jeden tím, a tá nás posunula ďalej."

Daniel Sedin (krídelník Švédska): "Všetci sme veľmi chceli hrať vo finále proti Kanade. Bol to náš cieľ, ale dnešné úsilie nebolo dostačujúce. Odohrali sme opatrný zápas, žiaľ, oni boli tí, ktorí dali o gól viac."

Gabriel Landeskog (útočník Švédska): "Cieľom bolo získať zlato, všetko ostatné je v našich očiach sklamanie. Každý z nás v kabíne veril, že na to máme. Mali sme v hlavách len jeden cieľ, no nenaplnili sme ho. A to skutočne veľmi bolí."

Rikard Grönborg (tréner Švédska): "Sú veci, ktoré by ste radi vrátili a zmenili. Teší ma, že sme sa dostali medzi top štvorku. Som svšak veľmi sklamaný, že nie sme medzi najlepšími dvomi tímami."

Finálové zápasy odvysiela TV Markíza. Prvý zápas bude v stredu 28. septembra, druhý v piatok 30. septembra od 02.00 h. Ak sa v nich nerozhodne, prípadný tretí zápas bude 2. októbra.

TORONTO/TV Markíza, zg

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Svetový pohár

Dôležité udalosti