Šport

Rodí sa nová legenda? Polc riskuje, valcuje tým konkurenciu

Filip Polc
Zdroj: SITA

Po dvoch podujatiach figuruje na čele priebežného hodnotenia svetovej série.

Absolútnu dominanciu ukazuje v tejto sezóne slovenský horský cyklista špecializujúci sa na mestské zjazdy Filip Polc. Tridsaťjedenročný Pezinčan ovládol februárové úvodné dve podujatia série City Downhill World Tour. Triumfoval v brazílskom Santose a čilskom Valparaise. Navyše, na prvom podujatí utvoril časom 55,284 s rekord trate, o približne sekundu vylepšil svoje vlaňajšie maximum.

Zdroj: SITA

"V Santose to bol už 13. ročník týchto pretekov, pričom ja som tam súťažil piatykrát. Je tam krátka trať, najlepší ju zvládnu pod jednu minútu. Som skutočne rád, že sa mi tam podarilo vyhrať a zlepšiť aj rekord, ktorý som tam urobil vlani. V sobotňajšej kvalifikácii som zaostal za víťazom o dve sekundy, ale v nedeľňajšom 10-člennom finále som napravil chybičky z kvalifikácie. Na schodoch som išiel až 60 km/h, čo je naozaj brutálna rýchlosť a zúročil som tvrdú drinu z tréningov. Zameral som sa v nich najmä na výbušnosť po štarte a oplatilo sa. Na trati som cítil, že mi to ide dobre a asi prvýkrát som výbušnosťou nezaostával za bikermi najlepšími v tomto ohľade," priblížil svoj prvý tohtoročný úspech na stredajšej tlačovej konferencii v Bratislave Polc. 


Slovák o dva týždne neskôr pridal aj druhý vavrín a po dvoch podujatiach figuruje na čele priebežného hodnotenia svetovej série, ktorú manažérsky zastrešuje ako člen spoločnosti Extreme Sport Fabrik.

"V Čile je dlhšia trať, dosahujú sa na nej časy okolo dve a pol minúty. Je na nej veľa hliny, štrku a viac šprintov. Hneď v prvej zákrute som mal kritický moment, keď ma trochu 'vyosilo' z ideálnej dráhy. Potom som však zariskoval a ako jediný som skočil cez schody do tenkej medzery medzi múrom a stĺpom. Ostatní po tých schodoch normálne zjazdili, len ja som skočil. V tom úseku som získal nejaký čas k dobru a asi to bolo rozhodujúce. Okolo trate bolo vyše 30-tisíc ľudí, aj to je motor, ktorý ma ženie vpred. Nakoniec bolo z toho druhé víťazstvo a ja som nesmierne šťastný," povedal Polc na margo druhých pretekov City Downhill World Tour. 

Obdivovať ho môžeme aj doma

Tretie podujatie série sa uskutoční 21. júna v Bratislave a premiérový ročník vyvrcholí v septembri alebo októbri v zatiaľ neuvedenej lokalite. Generálkou na spustenie projektu v metropole SR bol vlaňajší zjazd z Bratislavského hradu na Rybné námestie, ktorý vyhral Marcelo Gutierrez Villegas.

"Aj tento rok sa zíde v Bratislave veľká konkurencia. Chystáme nejaké zmeny na trati, pribudne nový skok i jedna rovinka pred zadnou bránou na hrade. Určite tam budú aj ďalšie zmeny, ešte niečo nosím v hlave," uzavrel Polc, ktorý sa podieľa na výstavbe jednotlivých tratí v rámci City Downhill World Tour.

BRATISLAVA/SITA

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

Dôležité udalosti