Šport

Gereková super bežala, ale tá streľba. Rovnako aj Kuzminová

Anastazia Kuzminová
Anastazia Kuzminová Zdroj: SITA

Vietor zmaril nádeje i Domračevovej.

Rakúšanka Katharina Innerhoferová sa v slovinskej Pokljuke stala šokujúcou víťazkou šprintu 7. kola Svetového pohára biatlonistiek. Na 7,5 km trati za ňou skončilo ďalšie obrovské prekvapenie Ruska Daria Virolajnenová (+9,2), tretia dobehla Bieloruska Nadežda Skardinová (+12,1).

Dvojici Sloveniek sa nedarilo, na 27. miesto sa zaradila Anastasia Kuzminová (+1:40,3) a na 45. Jana Gereková (+2:15,4). V priebežnom hodnotení SP vedie aj naďalej Nórka Tora Bergerová.

S Anastasiou Kuzminovou, zlatou na ZOH v Soči, sa odvíjal šprint žien s 86 štartujúcimi. Slnko už od začiatku zohrieval trať, točivý vietor nezoslabol a bolo zrejmé, že opäť narobí na strelnici mnohým škrty cez rozpočty. V hodnotení SP mala pred Pokljukou Nórka Bergerová náskok len šesť bodov na Bielorusku Domračevovú, s tromi zlatými na ZOH najväčšiu biatlonovú hviezdu súčasnosti.

Bergerová vsadila na nízke štartovné číslo, na trať vybehla s deviatkou, Domračevová so 40-kou.

Úvodné strelby boli obdivuhodné u Ukrajiny Vity Semerenkovej i Slovinky Gregorinovej a až Talianka Oberhoferová so štvorkou sa prvý raz pomýlila, nasledovala Ukrajinka Valj Semerenková, a tá vetru so štyrmi omylmi podľahla. Nórka Bergerová netrafila hneď prvý terč, panike však nepodľahla a neustále bola v 'hre' o cenné umiestenie, v stojke si bilanciu vzorne zopakovala a dva trestné okruhy už ťažšie znášala.

Veľmi dobre pôsobila Fínka Mäkäräinenová, no len do 'stojky' s dvoma chybami. Hneď za ňou Ruska Zajcevová netrafila dokonca trikrát, čo bola pre ňu veľká komplikácia.

Domračevová mala štyri chyby

Anastasia Kuzminová si na treťom a piatom terči nadrobila v ležke dva trestné okruhy a záchranu už mohla hľadať len v superrýchlom behu a neomylnosti v streľbe stojmo. Práve 'stojka' vyrysovala väčšine vrásky na čele, bola rozlietaná, akoby zo zlého sna a aj Kuzminová ju nezvládla v mierení na druhý a štvrtý terč (celková strelecká bilancia 2-2).

Druhá Slovenka na štarte Jana Gereková s chybou na prvom terči a až tromi v stojke sa v bilancii Kuzminovej nepríjemne vyrovnala (1-3) a jej veľké bežecké úsilie vyšlo nazmar.  

Bieloruske Domračevovej nevyšla v ležke tretia rana, veľa nestrácala a v stojke si mohla zažiadať o víťazstvo. Po štyroch chybách, keď vo vetre sa úplne rozkolísala, však zažila nie radosť, ale veľké rozčarovanie. Situácia sa vykryštalizovala v prospech obrovského prekvapenia Rakúšanky Kathariny Innerhoferovej.

Pred Pokljukou jej v SP patrila 50. priečka s najlepším 22. miestom a vo svojich 23 rokoch sa v Pokljuke dočkala životného úspechu. Na menoslov najlepších sa čakalo až do samého konca a finišu predposlednej v štartovnej listine Rusky Virolajnenovej, po streľbe stojmo druhej, v cieli vo svojej premiére v SP si druhé miesto ešte upevnila.


      Výsledky - šprint žien na 7,5 km

1. Katharina Innerhoferová (Rak.) 21:19,1 (0 tr. okr.),

2. Daria Virolajnenová (Rus.) +9,2 (0),

3. Nadežda Skardinová (Biel.) 12,1 (0),

4. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) 27,0 (2),

5. Dorothea Wiererová (Tal.) 30,8 (1),

6. Tora Bergerová 36,2 (2),

7. Tiril Eckhoffová (obe Nór.) 40,2 (2),

8. Ľudmila Kalinčiková (Biel.) 45,0 (0),

9. Mari Laukkanenová (Fín.) 51,5 (1),

10. Marte Olsbuová (Nór.) 52,3 (1), ...

27. Anastasia Kuzminová 1:40,3 (4),

45. Jana Gereková (obe SR) 2:15,4 (4)


      Priebežné hodnotenie SP (14 z 22 pretekov):

1. Bergerová 499,

2. Mäkäräinenová 487,

3. Domračevová 468,

4. Soukalová 426,

5. Eckhoffová 385,

6. Valj Semerenková 372, ...

12. Kuzminová 315,

32. Gereková 142, 

POKLJUKA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.