Šport

Pistoriusova expriateľka prezradila kompromitujúce veci z minulosti

Oscar Pistorius.
Oscar Pistorius. Zdroj: SITA

V piatok vypovedala Steenkampovej "predchodkyňa" Samantha Taylorová.

Hendikepovaný atlét Oscar Pistorius podvádzal svoju bývalú priateľku s Reevou Steenkampovou a neraz ju vystrašil svojou pištoľou a paranoidným správaním. V piatok pokračoval proces so športovcom obvineným zo Steenkampovej vraždy výpoveďami ďalších svedkov, bola medzi nimi aj jeho expriateľka Samantha Taylorová.

Tvrdila, že ich vzťah sa skončil po zistení, že ju podvádza s modelkou Steenkampovou, obeťou tragédie zo 14. februára minulého roku. Pistorius vraj už vtedy všade chodil ozbrojený a zažila s ním viacero incidentov.

V roku 2011, keď spolu začali chodiť, mal Pistorius pri šoférovaní podozrenie, že ich sleduje iné auto. "Keď sme dorazili k jeho domu, vyskočil z auta s pištoľou v ruke a priložil hlaveň na okno vozidla, čo išlo za nami. Rýchlo ušli," uviedla Taylorová.

Pri ďalšej odstrašujúcej skúsenosti bol vraj aj Pistoriusov priateľ Darren Fresco a opäť sa odohrala v aute. Zastavila ich hliadka a jeden z policajtov zbadal na sedadle pohodenú pištoľ s nábojmi. "Povedal Oscarovi, že zbraň by sa nemala len tak povaľovať. Oscar sa nahneval, nakoniec mu zobrali náboje," vypovedala Taylorová a dodala, že keď policajti odišli, Pistorius vystrelil cez strešné okno, s Frescom sa na tom vraj dobre zabávali.

Svedkyňa si tiež spomenula na minimálne jeden prípad, keď ju jej exmilenec zobudil v noci s otázkou, či nepočula niečo podozrivé. "Raz niečo udrelo do okna na kúpeľni, Oscar ma zobudil a vytiahol zbraň," povedala.

Obhajca Barry Roux vyhlásil, že môže predložiť emailovú korešpondenciu dokazujúcu, že obvinenia z podvádzania sú falošné.

Dvadsaťsedemročný paralympionik a olympionik zastrelil Steenkampovú ranami cez dvere toalety. Pistorius sa bráni, že išlo o nehodu, pretože ženu omylom považoval za zlodeja. Prokuratúra však športovca s podkolennou amputáciou viní z úmyselnej vraždy a žiada pre neho doživotný trest. Pojednávanie sa začalo v pondelok 10. marca. 

 Po výpovedi Taylorovej dostal slovo aj ďalší svedok, ochrankár obytného komplexu Pieter Baba. Jemu mal Pistorius asi desať minút po zastrelení Steenkampovej povedať, že "všetko je v poriadku". Podľa Babu mu atlét telefonoval o 3:21 ráno, teda asi 5 minút po streľbe, no bol v takom šoku, že sa nezmohol na slovo. Keď ochránkar v obave, že sa prihodilo niečo zlé volal o ďalších päť minút späť, Pistorius mu mal povedať: "Ochrankár, všetko je v poriadku". Svedok vypovedal v afrikánštine prostredníctvom tlmočníka, vetu, ktorú mu povedal obvinený však už povedal v angličtine.

PRETÓRIA/SITA, TASR - aktualizované

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.