Klub mu dal miliónový bonus, aby zotrval. Teraz odišiel a peniaze stále nevrátil

Dimitri Payet počas ME vo Francúzsku.
Zdroj: TASR/AP

Ten dostal za skvelé výkony v drese reprezentácie.

Hráč geniálny, ale veľmi svojský. Po vlaňajšom kontinentálnom šampionáte už azda každý fanúšik pozná meno tohto francúzskeho reprezentanta. Dimitri Payet sa nemalou mierou pričinil o účasť usporiadateľskej krajiny vo finále turnaja.

Skvelé výkony v najcennejšom drese mu vyniesli záujem viacerých popredných klubov, na čo s nevôľou pozerali predstavitelia West Hamu United, kde rodák zo Saint-Pierre pôsobil. Aby si svoj klenot v kádri udržali, tak mu v lete ponúkli bonus vo výške jedného milióna libier, len aby odolal vábeniu popredných mančaftov.

Payet napokon s prémiou za "vernosť" súhlasil, ako dôkaz, že to na London Stadium myslí s pôsobením vážne, ešte vo februári toho roku podpísal novú zmluvu do leta 2021. Skvelú predošlú sezónu korunoval v máji, keď ho vyhlásili za najlepšieho futbalistu klubu. Všetko vyzeralo veľmi dokonalo, veď Payet v aktuálnej sezóne odohral 18 duelov, v ktorých dvakrát skóroval a na ďalších sedem zásahov prihral.

Po novom roku je situácia odlišná. Noví majitelia francúzskeho tímu Olympique Marseille predstavili ich projekt "OM Champions", ktorým chcú do tímu priniesť viacero kvalitných a talentovaných futbalistov. Fakt, že to myslia vážne, potvrdili príchodom dlhoročnej opory a reprezentácie Patriceom Evrom, okrem neho prišiel do tímu mladík Morgan Sanson z Montpéllieru.

Krátko na to sa začalo hovoriť o záujme o Payeta. Hráč si odrazu postavil hlavu a nástojčivo trval na návrate do klubu, z ktorého putoval na Britské ostrovy. Dňa 12. januára kouč "kladivárov" Slaven Bilič oznámil, že Payet už viac nemá záujem vo West Hame pôsobiť.

O dva dni na to sa ani neobjavil na zápasovej súpiske v domácom dueli proti Crystal Palace (3:0). V tomto zápase Payetov portrét s trofejou za Futbalistu roka vo West Hame pre bezpečnosť strážila usporiadateľská služba, aby sa zabránilo vandalizmu.

Už vtedy sa vedelo, že Payet to s odchodom myslí vážne, veď zástupcovia Marseille ponúkli dve žiadosti o jeho transfer, ktoré West Ham zamietol. Dúfali, že ak sa Payet ospravedlní fanúšikom, umožnia mu pokračovať v klube. Napokon nastal variant, ktorý sa reálnejšie očakával, a síce jeho odchod do Francúzska. Ten nastal 29. januára, keď sa obe strany dohodli na odstupnom vo výške 29 miliónov eur.

Payet si však svojim správaním proti sebe poštval ako West Ham, tak aj jeho fanúšikov. Ba čo viac, všetci teraz od neho očakávajú, že miliónový bonus za to, že neodíde inam, do pokladnice West Hamu vráti. Čo si myslíte, urobí tak kontroverzný stredopoliar?
MARSEILLE/Robert Ďurkáč

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Futbal

Dôležité udalosti