Tradičný holandský klub zažíva renesanciu, po dlhých rokoch siaha na titul

Hráči Feyenoordu Rotterdam na archívnej snímke.
Zdroj: TASR/AP

Naposledy ho získal pred osemnástimi rokmi.

Ak rok 2016 žil udalosťami ako brexit, Donald Trump, či vo futbalovom prostredí Leicestrom a Lipskom, tak tento by mohol patriť holandskému Feyenoordu Rotterdam. Tradičný účastník Eredivisie sa opäťovne túži zapísať do histórie. 

V pondelok vedenie klubu oznámilo, že zostávajúcich šesť domácich ligových duelov na štadióne De Kuip je už vypredaných, tri mesiace pred koncom sezóny. Dôvod je jednoduchý, "pýcha juhu", ako klub prezývajú, reálne kráča za jubilejným pätnástym ligovým titulom, vôbec prvým od sezóny 1998/1999. To svedčí o rozruchu, ktorý okolo tímu naďalej stúpa.

Hoci Feyenoord získal v roku 2002 vtedajší Pohár UEFA, už takmer dve desaťročia sa mu nedarí vyhrať Eredivisie a prekonať nadvládu dvojice Ajax Amsterdam a PSV Eindhoven. Dopomôcť k tomu cieľu by mu mali dve výrazné osobnosti klubu.

Kapitánom a lídrom je Dirk Kuyt, známy srdciar a dlhoročný reprezentant, ktorý sa výrazne presadil aj v Liverpoole. Okrem poctivej defenzívnej práce sa mu darí aj v ofenzíve, veď so siedmimi gólmi je druhým najlepším strelcom tímu spolu s krídelníkom Eljerom Eliom.

Druhou uznávanou persónou Feyenoordu je jeho súčasný kouč, ďalšia veľká ikona holandského futbalu Giovani van Bronckhorst. Dlhoročný a 107-násobný reprezentant "oranjes" okrem Feyenoordu pôsobil aj v Arsenale či Barcelone, na lavičku "svojho" klubu zasadol v marci 2015.

Hoci sa jeho zverencom už nepodarí obhájiť triumf v národnom pohári spred minulého roka a po eliminácii bojovať o víťazstvo aj v Európskej lige, môžu sa však viac koncentrovať na splnenie dlhoročnej rozprávky. Tú by pre Feyenoord mohol vystrieľať dánsky reprezentant Nicolai Jörgensen, s päťnástimi gólmi momentálny celkový líder tabuľky strelcov.

Zdroj: AP

Feyenoord začal aktuálnu sezónu skvele, vyhral úvodných deväť duelov a hoci prišla séria piatich zápasov a v nich len jedno víťazstvo, tri remízy a prvá a doposiaľ jediná prehra, vrátili sa na víťaznú vlnu. Na nej sa držia už sedem stretnutí. S impozantným skóre 56:12 (najviac strelených gólov i najmenej inkasovaných) vedie ligu o päť bodov pred Ajaxom a o osem pred tretím Eindhovenom.

To je trinásť kôl pred koncom súťaže markantné znamenie toho, že 14. mája v derniére sezóny môžu v meste s najväčším európskym prístavom vypuknúť majstrovské veľkolepé oslavy.

Uplynulý víťazný zápas na pôde Twente (2:0)


ROTTERDAM/Robert Ďurkáč

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Futbal

Dôležité udalosti