Prekvapenie na úvod, super-G žien na MS vyhrala nevýrazná Rakúšanka

Rakúšanka Nicole Schmidhoferová jasá po triumfe v super-G žien na MS v St. Moritzi.
Zdroj: TASR/AP

Slovensko zastúpenie nemalo.

Rakúšanka Nicole Schmidhoferová prekvapujúco získala na 44. majstrovstvách sveta v alpských lyžiarskych disciplínach prvú zlatú medailu. Dvadsaťsedemročná pretekárka v utorok vo švajčiarskom St. Moritzi dominovala v superobrovskom slalome, hoci doteraz ju okrem dvoch pódiových umiestnení v pretekoch SP nezdobil žiadny výrazný úspech.

Striebro vybojovala so stratou 33 stotín Tina Weiratherová z Lichtenštajnska a bronz domáca Lara Gutová (+0,36 s). Slovensko zastúpenie nemalo.

Zdroj: AP

"Ja vôbec neviem, čo k tomu povedať. Stála som na štarte a povedala som si, že nadviažem na tréningy a pôjdem to ako radové preteky Svetového pohára. Snažila som sa neustále nemyslieť na to, že sú to majstrovstvá, proste som sa držala mimo tlaku veľkého podujatia a podarilo sa mi to senzačne," vyznala sa pre ORF víťazka.

Úvod súťaže bol v znamení najsilnejšieho ženského družstva prebiehajúcej zimy Svetového pohára. Z kvarteta Talianok išli hneď na začiatku tri a snažili sa vyťažiť z architektúry bránok, ktorej autorom bol ich tréner.

Dal si záležať na technickej náročnosti a majstrovský super-G mal okrem plochého úvodu striedavo ráz obrovského slalomu a zjazdu. V symbióze so selektívnym profilom to bol predpoklad na zaujímavé preteky s veľkou výzvou pre favoritky. Tie vďaka Tine Weiratherovej naznačili dramatické boje, Lichtenštajnka zvládla "obrákovú" pasáž s názvom Veľká diera i takmer čisto zjazdový traverzový úsek, ale vzápätí ju zaskočili terénne vlnky a stratila cenné desatiny.

Najväčšia favoritka pretekov Lara Gutová síce na ňu vzápätí nestačila o 3 stotinky, ale jazda domácej matadorky nebola kritériová. Gutová akoby sa zľakla príležitosti a v jej oblúkoch chýbali dynamika i agresivita.

To predstavenie Rakúšanky Schmidhoferovej s číslom 8 malo presne opačné parametre, išla dravo ale čisto a pomerne jasne sa dostala do vedenia. Jej čas nabral na hodnote po Lindsey Voovej, ktorá nedokončila a tak nezosadila Slovinku Tinu Mazeovú z trónu najstaršej svetovej šampiónky v najmladšej alpskej disciplíne.

Zdroj: AP

Tridsaťdvaročná hviezda však evidentne nebola vo svojej koži, po dokonalom úvodnom sklze sa jej medzičas v technickej časti prepadol a dve bránky pred vyjdením z línie urobila aj ďalšiu veľkú chybu.

"Cítim, že to ešte nie je ono, po tom výpadku ešte nedokážem ísť v optimálnej línii a aj teraz som sa dostala príliš pod bránku. Je to o rekonvalescencii a tréningu, ale dúfam, že na tomto šampionáte sa mi predsa niečo podarí," prezradila do prenosových kamier Eurosportu Vonnová.

Dve z troch najsledovanejších žien zjazdárskeho vrcholu zimy tak v prvej súťaži prepadli, hoci v tom čase mala evidentne sklamaná Gutová ešte bronzovú pozíciu. V ďalšom priebehu súťaže sa priebežné pódiové poradie nezmenilo a to aj preto, že pohromu najväčších postáv súčasnej éry superobrovského slalomu dovŕšila vypadnutím Rakúšanka Anna Veithová.

Alpská veľmoc číslo jeden však mala v prvom rade dôvod na radosť na rozdiel od konkurenčnej krajiny organizátora MS. Gutová je predstaviteľka moderného super-G, získala v ňom tri sezónne glóbusy v SP a konečne chcela na šampionáte zlato.

Ale ani jej štvrtá medaila na MS a celkovo piata na vrcholných podujatiach opäť nemá najcennejší lesk. Veselšia mohla byť Weiratherová, lebo víťazka štyroch superobrovských slalomov v SP získala svoju prvú veľkú medailu.

To isté Schmidhoferová, hoci v tejto zime nebol ani jeden z jej šiestich výsledkov v prvej desiatke pretekov SP pódiový. Pravda, pred dvoma rokmi bola na MS v zjazde tesne za stupňami a v jej profile figurujú aj dávne úspechy na juniorských šampionátoch - v rokoch 2007-09 získala štyri medaily a v super-G zlatú. Presne po desaťročnici v tejto disciplíne získala aj dospelý titul.

ST. MORITZ/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Lyžovanie

Dôležité udalosti