Slovenská horolezecká legenda chce zdolať poslednú osemtisícovku

Horolezec Peter Hámor chce vystúpiť na poslednú nezdolanú osemtisícovku Dhaulágirí.
Zdroj: TASR, Daniel Prudek/shutterstock.com

Prvý pokus Petra Hámora prerušila smrť člena expedície.

horolezec Peter Hámor v rámci projektu Himalayadventure MMXVII plánuje vystúpiť na poslednú ním nezdolanú osemtisícovku, siedmu najvyššiu horu sveta Dhaulágirí (8167 m n. m.) v nepálskych Himalájach.

Na siedmu najvyššiu horu sveta sa slovenský horolezec pokúsi vyliezť druhýkrát, svoj prvý pokus prerušil pre smrť jedného z členov expedície. Samotnému výstupu budú predchádzať aklimatizačné výstupy na viacero vrcholov v himalájskom údolí Solo Khumbu.

"V prípravnej fáze to bude vrchol Kala Patthar (5643 m n. m.), odtiaľ ideme na Island Peak (6189 m n. m.) a zavŕšime to horou Pumori (7161 m n. m.)," povedal pred novinámri v Poprade Hámor. Podľa jeho slov hlavným cieľom projektu Himalayadventure MMXVII je vystúpiť na vrchol Dhaulágirí.

Spolu s ním sa na expedícii zúčastnia aj horolezci Michal Gabriž, Michal Sabovčík a Tomáš Petrík. Počas výstupu na Pumori tím doplní horolezec Ján Šustr.

Hámor odlieta do Nepálu 10. marca z Bratislavy, v základnom tábore pod Dhaulágirí chce byť najneskôr do 15. apríla. Ako prezradil, na výpravu si so sebou berú dokopy zhruba desať kilogramov klobásy a päť kilogramov slaniny.

Zdroj: TASR

V okolí siedmej najvyššej hory planéty boli v roku 1950 ako prví francúzski horolezci, avšak na horu sa im nepodarilo vystúpiť. Na vrchol Dhaulágirí sa po prvý raz podarilo vystúpiť až 13. mája 1960 štyrom členom švajčiarsko-rakúskej expedície vedenej Maxom Eiselinom. Spolu s nimi na vrchol vystúpili aj dvaja nepálski výškoví nosiči. V súčasnosti vedie na vrchol hory 15 výstupových trás.

Kto je Peter Hámor

Peter Hámor je slovenský výškový horolezec a himalájista. Popradčan má na svojom konte veľa náročných expedícií a horolezeckých výstupov doma i v zahraničí. Jeho prvou osemtisícovkou bola najvyššia hora sveta, Mount Everest (8 848 m n. m.), na vrchol ktorej vystúpil 19. mája 1998.

Doposiaľ stál 14-krát na vrcholoch 13 osemtisícoviek. Na najnebezpečnejšiu z nich, Annapurnu (8 091 m n. m.), sa mu podarilo vystúpiť ako prvému horolezcovi v histórii z oboch strán. Po prvý raz to bolo v roku 2006, druhý výstup nasledoval v roku 2010. Hámor je zatiaľ jediným Slovákom, ktorý vystúpil aj na najvyššie vrcholy všetkých kontinentov.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Peter Hámor

Súvisiace témy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.