Šport

Jumping Joe oslavuje. A stále má dve svetové prvenstvá

Jozef Sabovčík.
Zdroj: súkromný archív Agnesa Búřilová

V krasokorčuľovaní nás preslávili dvaja muži - Ondrej Nepela a oslávec Jozef Sabovčík.

Životné jubileum 50 rokov oslavuje dnes slovenský krasokorčuliar Jozef Sabovčík. Bronzový medailista z OH 1984 v Sarajeve, vo svete známy pod prezývkou Jumping Joe, je prvým krasokorčuliarom, ktorý v súťaži skočil štvoritý skok - toeloopa. Podarilo sa mu to na majstrovstvách Európy 1986 v Kodani.

Korčuľoval viac ako 30 rokov a ešte dnes dokáže skočiť všetky trojité skoky i spomínaného toeloopa.

Zdroj: TASR
"Keby nebolo jej, asi by som sa nikdy krasokorčuľovaním 'nenakazil'. Za celý úspech teda ďakujem jej," vyjadril sa už dávnejších rozhovoroch zverenec tréneriek Hildy Múdrej a Agnesy Búřilovej.

Zdroj: TASR
Odišiel do Nemecka, odtiaľ neskôr do Kanady, ktorej má aj občianstvo. V Toronte pracoval ako zástupca firmy s hudobninami. Žije v USA, je dvakrát ženatý (Tracy Weinmanová a Jennifer Veriliová), má synov Bladea a Jozefa Jadena. A ako prvý na svete sa naučil skákať aj salto dozadu s dopadom na jednu nohu.

Zdroj: SITA
Do učebníc krasokorčuľovania dostal Sabovčíka jeho súťažný štvoritý skok, hoci rozhodcovia tvrdili, že sa pri ňom dotkol ľadu, takže prvenstvo sa často pripisuje Kanaďanovi Kurtovi Browningovi.

V rozhovore pre denník Šport v roku 2010 si na tento moment spomína muž, ktorý rozpráva piatimi jazykmi, takto: "Pamätám si dodnes na ten deň. Bolo to 31. januára 1986, bol to môj tretí skok v programe, takže som si veľmi ten pocit užiť nemohol. Bolo treba ešte dokončiť zvyšok voľnej jazdy. Skutočnosť, že sa mi podarilo skočiť tento skok, som si uvedomil až neskôr. Je to však pocit, na ktorý v živote nikdy nezabudnem."

Zdroj: TASR
Sabovčík v roku 2002 účinkoval na otváracom i záverečnom ceremoniáli zimných olympijských hier 2002, v Salt Lake City bol navyše aj atašé slovenskej výpravy.

Deti idú v jeho šľapajách

Milovník hudby a maľovania, ktorý na ľade prezentoval imidž rockového rebela s dlhými vlasmi, sa v roku 2011 rozhodol hľadať svojich pokračovateľov aj na Slovensku. A to tak, že v spolupráci s občianskym združením Jumping Joe, ktoré nesie názov jeho prezývky, pripravil otvorenie kurzov krasokorčuľovania pre malé deti.

Zdroj: TASR
"Bol by som rád, keby som pomohol nájsť a podporiť rast nových talentov na Slovensku. Roky pribúdajú, nebudem vystupovať večne, ale rád by som videl na ľade svojich nasledovníkov," citovala TASR vtedy z jeho tlačovej správy.

V roku 2012 súťažili desiatky detí z bratislavských základných škôl o Putovný pohár Jozefa Sabovčíka, aj túto akciu zorganizovalo OZ Jumping Joe.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.