Žilina mohla na prestupe Škriniara zarobiť, nestalo sa tak. Napriek tomu je pre klub satisfakciou

Žilina mohla na prestupe Škriniara zarobiť, nestalo sa tak. Napriek tomu je pre klub satisfakciou
Milan Škriniar by sa mal sťahovať. Zdroj: Profimedia.sk

Inter príde o pilier svojej obrany bez akejkoľvek finančnej kompenzácie. Okrem talianskeho klubu vyjdu naprázdno aj tie slovenské, ktoré mali v prípade predaja nárok na istú čiastku zo sumy, ktorú PSG ponúkalo.

Prestupová sága Milana Škriniara, ktorá už pozná svoje vyvrcholenie bola jednou z najsledovanejších vo futbalovom svete. Stále platí, že kapitán slovenskej reprezentácie je nadrahším futbalistom spod Tatier. V roku 2017 prestúpil zo Sampdórie Janov do Interu Miláno za 25 miliónov eur.

Svoj vlastný rekord mohol výrazne prekonať v lete minulého roka. PSG vtedy za služby slovenského stopéra ponúkalo Interu až 60 miliónov.

Na prvý pokus sa to francúzskemu gigatovi nepodarilo, avšak o Škriniara záujem nestratil a ešte pred pár dňami dával na stôl 20 miliónov. Kluby sa nedohodli a Slovák odíde do Paríža až po sezóne a zadarmo.

Prečítajte si tiež:

Žilina a Pohronie mohli v prípade dohody o Škriniarovom prestupe zinkasovať pekný obnos peňazí, pretože sa podieľali na výchove stopéra, z ktorého vyrástol hráč svetovej extratriedy.

Podľa pravidiel FIFA mali nárok na tzv. solidarity payments, ktoré sa delia medzi kluby, v ktorých hráč pôsobil od 12 do 23 rokov.

Predstavujú 5 % z celkovej čiastky za prestup. Za prvé štyri roky (tj. 12-15 rokov) dostávajú kluby po 5 % ročne z celkovej hodnoty solidarity payments. Za zvyšných osem rokov (tj. 16-23) inkasujú po 10 %.

Z miliónov nič nebude

Pre slovenské kluby by bolo teda najvýhodnejšie, keby sa prestup zrealizoval ešte v lete. Z ponúkanej sumy 60 miliónov by solidarity payments predstavovali tri milióny. Z toho 2,1 milióna by si rozdelili Žilina a Pohronie.

Keď mal Škriniar 12 a 13 rokov pôsobil v rodnom Žiari nad Hronom (dnešné Pohronie). Klub, ktorý po minulej sezóne stratil fortunaligovú príslušnosť by tak zinkasoval 300-tisíc eur. Nasledujúcich sedem rokov bol Škriniar hráčom Žiliny, ktorá by tak dostala až 1,8 milióna eur.

Počas januárového prestupového okna chcel Inter od PSG za prestup 20 miliónov, s čím Parížania nesúhlasili. Pod Dubňom tak prišli o 600-tisíc. Pohronie musí oželieť 100-tisíc eur.

Keďže Slovák sa presunie do hlavného mesta Francúzska zadarmo, hodnota solidarity payments ostala na nule. Tentoraz mali oba slovenské tímy smolu, ale ak v budúcnosti Slovák prestúpi z PSG opäť budú mať nárok na čiastku z konečnej sumy.

Žilina ťažila z Kiwiora. Polepšila si aj Podbrezová

Žilina však v januári neostala bez zárobku z predaja svojho bývalého hráča. Vďaka prestupu Jakuba Kiwiora zo Spezie do Arsenalu Londýn zarobila 250-tisíc, keďže Poliak pod Dubňom strávil dva roky. Dôvod na radosť mali aj v Podbrezovej, ktorá sa na výchove rovnakého hráča podieľala rok a zinkasovala 125-tisíc eur.

Prečítajte si tiež:

Škriniarov prestup je čerešničkou na torte

K januárovým prestupom svojich bývalých stopérov do európskych veľkoklubov sa pre TVNOVINY.sk vyjadril mediálny manažér MŠK Žilina.

„V rámci tohto prestupového obdobia je po Jakubovi Kiwiorovi prestup Milana Škriniara akousi čerešničkou na torte. Pre nás ako klub ide o určitú satisfakciu. Sme hrdí na jeho cestu. Určite to pre Milana nebolo ľahké rozhodnutie, pretože v Interi je veľmi populárny.“

„Je súčasťou tímu, ktorý získal ligový titul, Taliansky pohár a dvakrát superpohár. V lete však prestúpi do jedného z najbohatších klubov na svete. Má pred sebou veľa rokov na vrcholovej úrovni. Prajeme mu, aby naďalej pokračoval vo futbalovom napredovaní. Nech radosť z klubového futbalu prenáša aj na reprezentačnú úroveň, aby prinášal potešenie slovenským fanúšikom, uviedol na margo prestupov dvojice stopérov Martin Kollár.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Futbal

Dôležité udalosti