LeBron James sa stal najlepším strelcom histórie NBA. Gratulovala mu legenda, ktorú prekonal

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Americký basketbalista LeBron James z tímu Los Angeles Lakers sa stal najlepším strelcom histórie NBA. V domácom neúspešnom stretnutí proti Oklahome City (130:133) prekonal v noci na stredu o dva body hranicu 38.387 bodov, s ktorou pred 39 rokmi uzavrel kariéru doterajší držiteľ rekordu Kareem Abdul-Jabbar.

Jamesovi pred stredajším stretnutím chýbalo k dosiahnutiu rekordu 36 bodov a pri jeho sezónnom priemere 30 bodov sa skôr očakávalo, že zmena v historickej tabuľke nestane v piatok ráno počas zápasu Lakers s Milwaukee, teda dvoch tímov, za ktoré práve Abdul-Jabbar hrával.

Lenže duel Lakers s Thunder mal vysokú dôležitosť, keďže oba tímy sa nachádzajú tesne pod hranicou postupu do vyraďovacej časti a 38-ročný James predviedol nadštandardný výkon, dal napokon 38 bodov. Ani to však nestačilo, Oklahomčania celý druhý polčas viedli a tesný náskok si ustrážili. Najviac bodov v ich drese dal ich tradičný ťahúň Shai Gilgeous-Alexander - 30.

Zápas prerušili

James prekonal rekord v tretej štvrtine. Zápas sa následne zastavil na zhruba desať minút a štvornásobnému šampiónovi NBA osobne prišiel pogratulovať nielen komisár NBA Adam Silver, ale aj samotný, v súčasnosti 75-ročný bývalý pivot Abdul-Jabbar.

„Cítim ohromnú pokoru, že sa mi podarilo dosiahnuť túto métu počas prítomnosti takej legendy akou je Kareem. Chcel by som sa poďakovať fanúšikom Lakers, ste jedineční," povedal podľa AP priamo na palubovke James.

Stále má motiváciu

Krídelník Lakers môže svoje bodové konto ešte výrazne navýšiť. Na historický zápis potreboval hrať 20 sezón, rovnako ako Abdul-Jabbar, James je však o štyri roky mladší, ako keď končil kariéru niekdajší pivot.

Do NBA prišiel v roku 2003 priamo zo strednej školy, čo už podľa súčasných pravidiel nie je ani možné. Stále si udržuje vysokú výkonnosť a je lídrom Lakers, hoci tímu sa momentálne nedarí a je až na 13. mieste Západnej konferencie.

„Viem, že môžem hrať ešte niekoľko rokov. Moja myseľ je na to stále pripravená. Stále mám motiváciu a chuť bojovať o titul. Prekonať tento rekord, to je niečo neskutočné. Bol to cieľ, ktorý som si stanovil a som šťastný, že sa mi to podarilo. Môže za to moja dlhovekosť. Každý večer som sa snažil dostať zo seba to najlepšie a v troch kluboch som mal spoluhráčov a trénerov, ktorí mi k tomu pomáhali," poďakoval sa po stretnutí podľa AFP James        

NBA - výsledky:

Orlando - New York 98:102, Brooklyn - Phoenix 112:116, New Orleans - Atlanta 116:107, Memphis - Chicago 104:89, Denver - Minnesota 146:112, Los Angeles Lakers - Oklahoma City 130:133

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Basketbal

Dôležité udalosti