Šport

Škandál zo Soči bude mať dohru

Yu Na Kim_edited-1.jpg

Týka sa zlata v krasokorčuľovaní žien.

Kórejský olympijský výbor (KOC) podal oficiálnu sťažnosť adresovanú Medzinárodnej korčuliarskej únii (ISU) v súvislosti s kontroverzným rozhodnutím vo finále voľných jázd žien na nedávnych ZOH v Soči. 

Kórejčanka Kim Ju-Na prišla do Soči ako obhajkyňa olympijského zlata z Vancouveru, no napriek skvelej voľnej jazde jej titul ušiel. Rozhodcovia šokujúco uprednostnili domácu Adelinu Sotnikovovú, pritom ruská tínedžerka bola jedinou z top tria, ktorá sa dopustila zreteľnej chyby. Napriek tomu si vylepšila osobné maximum o vyše 18 bodov a jej známka 149,95 bola iba o 0,11 bodu horšia ako platný svetový rekord Kórejčanky.

Zdroj: SITA

Viacerí experti sa zhodli, že víťazstvo si zaslúžila Kim. Vyše 1,5 milióna fanúšikov kórejskej krasokorčuliarky podpísalo petíciu, v ktorej vyjadrili svoj nesúhlas s výsledkami ženského finále. Mnohí upozorňovali na fakt, že ruská rozhodkyňa Alla Šechovcovová je manželka generálneho riaditeľa Ruskej krasokorčuliarskej federácie. Ďalší arbiter si odpykal ročnú suspendáciu po tom, čo sa snažil ovplyvniť súťaž na ZOH 1998 v Nagane.

Obhajcovia Sotnikovovej argumentovali, že ruská reprezentantka predviedla o jeden trojitý skok viac ako jej kórejská súperka. KOC a Kórejská krasokorčuliarska únia vo vyhlásení uviedli, že budú požadovať prešetrenie zloženia deväťčlennej rozhodcovskej poroty na ZOH. 

"Boli sme maximálne opatrní pri voľbe slovných prostriedkov v našej sťažnosti, ktorá môže mať negatívny vplyv pre kórejských športovcov a posudzovanie ich výkonov v budúcnosti. Napriek tomu si myslíme, že sťažnosť je vzhľadom na rozhodcovské chyby opodstatnená," píše sa v spoločnom vyhlásení KOC a KSU.

SOUL/TASR, SITA

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.