Aj outsider môže vyhrať. Zlato v slalome na MS získala Laurence St. Germainová z Kanady

Aj outsider môže vyhrať. Zlato v slalome na MS získala Laurence St. Germainová z Kanady
Laurence St-Germainová. Zdroj: AP Photo/Marco Trovati

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová skončila v slalome na MS vo francúzskom Courchevel/Méribel na piatom mieste. Za senzačnou víťazkou Laurence St. Germainovou z Kanady zaostala v sobotu o 85 stotín sekundy. Američanka Mikaela Shiffrinová neudržala vedenie po 1. kole a obsadila napokon druhé miesto (+0,57), bronz vybojovala Nemka Lena Dürrová (+0,69).

 Vlhová, ktorá v slalome obhajovala striebro z Cortiny 2021, tak odchádza z Francúzska bez medaily. Vo štvrtkovom obrovskom slalome skončila siedma. V zbierke má naďalej šesť cenných kovov z MS (1-4-1).

St. Germainová dosiahla životný úspech, v pretekoch Svetového pohára nikdy nestála na pódiu. Získala druhú zlatú medailu pre Kanadu na týchto MS po triumfe Jamesa Crawforda v super-G.

Shiffrinová síce nedosiahla na titul a musela sa uspokojiť so striebrom, napriek tomu sa zapísala do histórie. Stala sa prvou ženou, ktorá na MS získala šesť medailí v jednej disciplíne. V zbierke má dokopy 14 cenných kovov (7-4-3). V Courchevel/Méribel vybojovala svoju tretiu medailu po zisku striebra v super-G a zlata v obrovskom slalome.

2. kolo

Druhé kolo na zjazdovke Roc de Fer sa vydarilo Nórke Mine Fürstovej Holtmannovej, ktorá z priebežnej desiatej pozície poskočila až na štvrtú. Vlhová opäť predviedla rytmickú jazdu, ale volila menej riskantnú širšiu stopu. Na druhom medzičase ešte viedla o 0,28 s, no dolu jej chýbala potrebná rýchlosť a v cieli sa zaradila na priebežnú druhú priečku o 14 stotín za Nórku. Následne ju predbehli ešte tri pretekárky. Holtmannovú potom tesne prekonala Dürrová, St. Germainová zopakovala fantastický výkon z 1. kola a dostala sa jasne do vedenia. Holdenerová predviedla riskantnú jazdu, ktorá sa jej nevyplatila. V závere mierila na pozíciu líderky, ale po špicari vypadla. Shiffrinová zvolil jazdu na istotu, jej náskok sa postupne skresával a v cieli zostala prekvapujúco za Kanaďankou.

1. kolo

Vlhová figurovala po odjazdení úvodnej dvadsiatky 1. kola slalomu na MS na piatom mieste. Vo francúzskom stredisku Courchevel/Méribel zaostávala za vedúcou Mikaelou Shiffrinovou o 99 stotín sekundy. Američanka viedla s náskokom 19 stotín pred Švajčiarkou Wendy Holdenerovou, na priebežnej tretej priečke bola Kanaďanka Laurence St. Germainová (+0,61). Štvrtá pozícia patrila Nemke Lene Dürrovej už s výraznejším odstupom 0,92 s. 

Petra Vlhová po 1. kole slovenských novinárov odignorovala

Petra, ktorá sa až doteraz vždy po prvom kole pristavovala pri všetkých novinároch - či už bol priebežne prvá, alebo šiesta - dnes prekvapila. Komentátori TV JOJ, ktorá má zakúpené vysielacie práva informovali, že Petra Vlhová ich v zóne určenej k rozhovorom odignorovala. Nevyjadril sa ani nikto z jej štábu a novinárom iba odkázali, že 1. kolo nebudú hodnotiť.

Vlhová predvádzala plynulú jazdu, ale chýbala jej potrebná dynamika a agresivita

Vlhová, ktorá odštartovala s číslom päť, mala pomalší úvod, postupne však na náročnej trati so zatvorenými bránami našla rytmus. Na druhom medzičase mala stratu 0,44 s na Shiffrinovú. Olympijská víťazka z Pekingu predvádzala plynulú jazdu, ale chýbala jej potrebná dynamika a agresivita. V cieli mala na Američanku takmer sekundové manko. Čerstvá majsterka sveta v obrovskom slalome, ktorá v polovici šampionátu ukončila spoluprácu s trénerom Mikeom Dayom, odštartovala preteky s číslom 1 a svojou jazdou bez výrazných zaváhaní nasadila latku vysoko. Líderka SP a už istá víťazka malého glóbusu v tejto disciplíne našla od prvých bránok správne tempo, ktoré dolu ešte vygradovala. Hoci niektoré oblúky nemala čisté a v jej jazde bola rezerva, bolo jasné, že jej čas sa bude ťažko prekonávať. 

Prečítajte si tiež:

K Shiffrinovej sa dokázala priblížiť len Holdenerová

K jej výkonu sa dokázala priblížiť už len Holdenerová, ktorá so stratou necelých dvoch desatín ako jediná z tradičných Shiffrinovej konkurentiek mohla reálne pomýšľať na zisk titulu. Nádejné medzičasy mala aj Anna Swennová-Larssonová, Švédka sa však v spodnej časti dostala do záklonu a nasledoval pád. Dokázala sa ešte vrátiť na trať, jej strata v cieli 6,60 s však znamenala, že vypadla z bojov o medaily. Do jednej sekundy sa zmestila ešte Dürrová a so štartovým číslom 18 pozitívne prekvapila St. Germainová, ktorá sa zaradila na tretiu priečku. 

Druhá Slovenka bojovala s chorobou

Druhá Slovenka na štarte Petra Hromcová s číslom 56 bojovala s chorobou, ktorá sa podpísala pod jej výkon. V cieli mala manko 7,21 s, priebežne sa zaradila na 52. miesto. Napokon ju ešte osem pretekárok predbehlo, 60. čas jej však tesne stačil na postup. Vzhľadom na svoj zdravotný stav však nevedela potvrdiť, či bude v 2. kole štartovať. "Cítim slabosť v celom tele. Možno je to chorobou a možno tým, že ma bolí zub. Môj stav sa odzrkadlil aj na tej jazde. Stavba trate by mi obyčajne sedela, ale pred pretekmi som rozmýšľala, či vôbec nastúpim. Dala som do toho všetky sily a do druhého kola mi už možno žiadne nezostanú," povedal k svojej jazde a stavu 24-ročná lyžiarka pre TASR.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Alpské lyžovanie

Dôležité udalosti