Peter Hámor sa stal prvým Slovákom, ktorý zdolal všetky osemtisícovky

Horolezec Peter Hámor chce vystúpiť na poslednú nezdolanú osemtisícovku Dhaulágirí.
Zdroj: TASR, Daniel Prudek/shutterstock.com

Spolu s ním na Dhaulágirí vystúpil Michal Sabovčík, pre ktorého je to prvá osemtisícovka.

Slovenskí horolezci Peter Hámor a Michal Sabovčík v pondelok vystúpili na osemtisícovku Dhaulágirí (8161 m) v nepálskych Himalájach. Na sociálnej sieti o tom informoval samotný Sabovčík.

Päťdesiatdvaročný Hámor tak uzatvoril takzvanú Korunu Himalájí, teda zoznam všetkých štrnástich himalájskych osemtisícoviek. Pre Sabovčíka to bol prvý úspešný výstup na osemtisícovku. "Dali sme to! Peťova posledná a moja prvá 8000-ka," oznámil na svojom facebookovom profile Sabovčík.

Výstup im v uplynulých dňoch komplikovalo počasie a najmä sneh. Ako uviedla Petrova manželka Mária Hámorová, vrch Dhaulágirí je známy nevyspytateľným počasím. Hámor uspel až pri svojom druhom pokuse vyliezť na siedmu najvyššiu horu sveta, svoj prvý pokus prerušil pre smrť jedného z členov expedície.

Hlavnému výstupu predchádzali aklimatizačné výstupy na viacero vrcholov v himalájskom údolí Solo Khumbu vrátane Island Peaku a Pumori. Slovenskí horolezci dlhšie zostávali pod horou v kempe a čakali na vhodné podmienky. Počas silného vetra prišli o dva stany, ktoré sa nachádzali v druhom kempe, priblížila Hámorová.

O pár dní našli jeden z nich pod vrstvou snehu, druhý sa nepodarilo nájsť. V nedeľu vystúpili Hámor so Sabovčíkom do výšky 7250 m, kde prespali, tretí člen výpravy Michal Gabriž sa vrátil do základného tábora. Následne sa Hámor so Sabovčíkom rozhodli o výstup na vrchol, ktorý v pondelok úspešne dokončili.

Zdroj: Facebook/ Michal Sabovčík

V okolí siedmej najvyššej hory planéty boli v roku 1950 ako prví francúzski horolezci, na horu sa im však nepodarilo vystúpiť. Na vrchol Dhaulágirí sa po prvý raz podarilo dostať až 13. mája 1960 štyrom členom švajčiarsko-rakúskej expedície vedenej Maxom Eiselinom. Spolu s nimi na vrchol vyliezli aj dvaja nepálski výškoví nosiči. V súčasnosti vedie na vrchol hory 15 výstupových trás.

Peter Hámor je slovenský výškový horolezec a himalájista. Na konte má veľa náročných expedícií a horolezeckých výstupov doma i v zahraničí. Jeho prvou osemtisícovkou bola najvyššia hora sveta, Mount Everest (8848 m n. m.), na vrchol ktorej vystúpil 19. mája 1998. Dosiaľ stál 15-krát na vrcholoch 14 osemtisícoviek.

Na najnebezpečnejšiu z nich, Annapurnu (8091 m n. m.), sa mu podarilo vystúpiť ako prvému horolezcovi v histórii z oboch strán. Po prvý raz to bolo v roku 2006, druhý výstup nasledoval o štyri roky neskôr. Zatiaľ je jediný Slovák, ktorý vystúpil aj na najvyššie vrcholy všetkých kontinentov.

Výberová chronológia výstupov Petra Hámora na osemtisícovky

19. mája 1998 - S pomocou kyslíka vystúpila na vrchol Mount Everestu (8848 m) dvojica horolezcov Peter Hámor a Vladimír Zboja.

24. apríla 2006 - Hámor vo výprave s poľskou dvojicou Piotrom Pustelnikom a Piotrom Morawskim vystúpili na Čho Oju (8201 m) bez použitia kyslíkového prístroja.

26. mája 2006 - Popradský horolezec Peter Hámor sa stal prvým Slovákom v histórii, ktorému sa podarilo vystúpiť na himalájsku Annapurnu (8091 m) bez použitia kyslíkového prístroja.

8. júla 2006 - Popradský alpinista Peter Hámor pokoril posledný štít bez slovenského výstupu a dvanástu najvyššiu horu sveta - karakoramský Broad Peak (8047 m) bez použitia kyslíkového prístroja.

15. júla 2007 - Dvojici slovenských horolezcov Dodovi Kopoldovi a Petrovi Hámorovi sa o 10.38 SELČ podarilo vystúpiť na vrchol hory Nanga Parbat (8125 m).

24. júna 2008 - Slovenský horolezec Peter Hámorv o pol druhej miestneho času vystúpil spolu s poľským kolegom Piotrom Morawským na vrchol pakistanskej osemtisícovky Gašerbrum I (8068 m) španielskou cestou.

6. júla 2008 - Hámor o 9.15 h miestneho času vystúpil alpským štýlom spolu s poľským kolegom Piotrom Morawským na vrchol pakistanskej osemtisícovky Gašerbrum II (8035 m).

27. apríla 2010- Slovenský horolezec Peter Hámor sa stal historicky prvým človekom, ktorý má na konte už dva úspešné výstupy na desiaty najvyšší vrch sveta himalájsku Annapurnu (8091 m). Spoločne s ním sa po severnej stene na vrchol štítu podarilo o 13.45 miestneho času dostať aj Poliakovi Piotrovi Pustelnikovi.

21. mája 2011 - Peter Hámor vystúpil na Makalu (8463 m) spoločne s rumunským horolezcom Horiom Colibăşanuom a dvomi Španielmi - Jorge Egocheagom a Martínom Ramosom.

17. mája 2012 - Slovenský horolezec Peter Hámor úspešne vystúpil na Kančendžongu (8586 m).

1. augusta 2012 - Hámor o 11.15 miestneho času úspešne vystúpil na druhú najvyššiu horu sveta K2 (8611 m). Na vrchol štítu sa dostal v spoločnosti Čecha Pavla Béma.

21. mája 2013 - Na horu Lhoce (8516 m) vystúpil Hámor o 10.20 miestneho času spoločne s Rumunom Horiom Colibasanuom.

30. apríla 2014 - Slovenský horolezec Peter Hámor pokoril vrch nepálskej osemtisícovky Šiša Pangma (8046 m). Spolu s duom rumunských partnerov Horiom Colibasanuom a Justinom Ionescom ako prví v jarnej sezóne 2014 dosiahli vrchol najnižšej osemtisícovky bez kyslíka a výškových nosičov.

1. mája 2016 - Slovensko-rumunský horolezecký tandem Peter Hámor a Horia Colibasanu vystúpil na vrchol hory Manaslu (8156 m). O 13.00 miestneho času dosiahli vrchol bez kyslíka a výškových nosičov. Ďalší člen expedície Michal Gabriž sa musel otočiť.


KÁTHMANDU/ TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na Voyo

K téme Peter Hámor

Súvisiace témy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.