Országh je s Handzušom v ďalšom klube. Nie však hokejovom

Vladimír Országh.
Zdroj: TASR

Spolu drali školské lavice a možno aj budú spolu oslavovať.

Bývalý úspešný hokejista a súčasný hokejový tréner Vladimír Országh, jeden zo zlatej generácie samostatnej éry slovenského hokeja, mal v stredu 24. mája 40 rokov.

Dvojnásobný medailista z hokejových majstrovstiev sveta v apríli tohto roku oslávil ako tréner so svojimi zverencami z klubu HC'05 iClinic Banská Bystrica historický prvý majstrovský titul v najvyššej slovenskej hokejovej súťaži - Tipsport Lige.

Zdroj: TV Markíza

Do rovnakej základnej školy nechodil len s Michalom Handzušom, ale aj s ďalšími budúcimi reprezentantmi Richardom Zedníkom či Ivanom Majeským. S Handzušom však pokračoval v štúdiu aj na Gymnáziu Andreja Sládkoviča v Banskej Bystrici.

Už ako 17-ročný nastúpil v prvom tíme hokejového klubu Iskra Banská Bystrica, dnešného HC'05 iClinic Banská Bystrica. Vtedajší tréner Iskry Ján Šimčík starší ho do prvého tímu vytiahol spolu práve s Handzušom. V podstate celý tím, ktorý svojimi výkonmi vytiahol Iskru Banská Bystrica v sezóne 1994/1995 do najvyššej slovenskej hokejovej súťaže, bol poskladaný väčšinou z mladých hráčov. Vekový priemer mužstva bol 21,7 roka.

Premiéra v NHL pred 20 rokmi

Kvality dravého útočníka nezostali nepovšimnuté ani zo strany hráčskych agentov z najprestížnejšej zámorskej hokejovej ligy NHL. Už v roku 1995 bol Országh draftovaný klubom New York Islanders v piatom kole zo 106. miesta. V klube "ostrovanov", kde si premiéru v NHL odkrútil v sezóne 1997/1998, veľa priestoru ešte nedostával, odohral celkovo len 34 zápasov.

Aj preto sa v sezóne 2000/2001 rozhodol odísť do švédskej najvyššej hokejovej súťaže Elitserien. Už v tomto ročníku sa ako hráč Djurgardens IF Hockey stal druhým najlepším strelcom ligy v základnej časti. S tímom sa nakoniec tešil aj z majstrovského titulu.

Po úspešnom pôsobení vo Švédsku sa opäť vrátil do zámoria. Pred sezónou 2001/2002 podpísal zmluvu s klubom Nashville Predators, v ktorom sa vypracoval na jednu z opôr tímu "predátorov".

Počas výluky v NHL v ročníku 2004/2005 sa vrátil na Slovensko. V mužstve HKM Zvolen hral spolu s Handzušom a aj vďaka nim sa zvolenský klub dostal až do finále play-off v slovenskej extralige, v ktorom však podľahol bratislavskému Slovanu.

V roku 2006 sa upísal ďalšiemu klubu NHL St. Louis Blues. V tomto období sa začali jeho zdravotné problémy s kolenom, pre ktoré vynechal veľkú časť sezóny 2006/2007.

Pretrvávajúce zranenie kolena mu nedovolili zotrvať na zámorských klziskách. Aj preto to skúsil v ročníku 2007/2008 na slovenskom ľade. Už v prvom zápase, v ktorom nastúpil za materský banskobystrický klub, sa mu obnovilo zranenie. Pred sezónou 2009/2010 ohlásil opäť návrat, ale pre pretrvávajúce problémy s kolenom oznámil 30. decembra 2009 definitívne ukončenie hráčskej kariéry.

Jej veľkú časť zasvätil aj slovenskej reprezentácii. Na MS v roku 2002 patril do reprezentačného tímu, ktorý vybojoval zlaté medaily, vtedy strelil aj svoj najvýznamnejší reprezentačný gól.

V semifinálovom zápase proti Švédsku, keď skočil na ľad z trestnej lavice, prekonal švédskeho brankára Tommyho Sala, znížil stav na 1:2, Slovensko zápas vyhralo 3:2 po samostatných nájazdoch a postúpilo do finále. O rok neskôr v roku 2003 si z fínskych MS priniesol bronz.

Zdroj: TASR

V sezóne 2015/2016 sa vrátil do rodného mesta a stal sa hlavným trénerom klubu HC'05 iClinic Banská Bystrica, ktorý pod jeho vedením získal v apríli 2017 slovenský majstrovský titul. Aj vďaka tomuto úspechu predĺžilo vedenie slovenského hokejového majstra s Országhom spoluprácu. Banskobystrických hokejistov tak povedie aj v sezóne 2017/2018.BANSKÁ BYSTRICA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Hokej

Dôležité udalosti