Obdivuhodný výkon indickej horolezkyne: Mount Everest zdolala dvakrát za 5 dní!

Indická horolezkyňa Anshu Jamsenpaová.
Zdroj: Profimedia.sk

Tento unikátny počin už oficiálne uznali nepálske úrady a teda nič nebráni tomu aby bol zapísaný v Guinessovej knihe rekordov.

Indka Anshu Jamsenpaová (37) sa stala prvou ženou, ktorá zdolala najvyššiu horu sveta - Mount Everest dvakrát v priebehu piatich dní. Matka dvoch detí absolvovala prvý výstup 16. mája a o 5 dní neskôr sa jej to podarilo zopakovať. Bol to už jej štvrtý výstup na strechu sveta.

Pre drvivú väčšinu horolezcov je životným úspechom keď sa im podarí počas jednej sezóny absolvovať jeden úspešný výstup. Zdolať najvyššiu horu opakovane v krátkom čase si dovolia nanajvýš tak nepálski šerpovia.

Zdroj: Twitter/ Dr Sangeeta

Tento unikátny počin už oficiálne uznali nepálske úrady a teda nič nebráni tomu, aby bol zapísaný v Guinessovej knihe rekordov. Anshu, ktorej výstup požehnal samotný Dalajláma, medzitým v rodnej Indii oslavujú ako národnú hrdinku.

Odborník na Mount Everest Alan Arnette v rozhovore pre portál Washington post potvrdil, že „zdolanie Everestu je pre väčšinu ľudí nedosiahnuteľné". „Vrátite sa do základného tábora a ste totálne vyčerpaní, dehydrovaní a jediné po čom túžite je návrat domov. Urobiť to dvakrát počas jednej sezóny dokážu iba šerpovia, pre cudzincov je to skoro nemožné," uviedol Arnette.

O náročnosti výstupu na Mount Everest svedčí aj fakt, že iba niekoľko hodín pred tým, ako Jamsenpaová pokorila vrchol, zahynuli pod ním traja horolezci. Svoju smrť tam našiel aj Slovák Vlado Štrba. Záchranári stále hľadajú nezvestného Inda, nádej na jeho prežitie však s pribúdajúcim časom klesá.

KÁTHMANDU/kc

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Horolezci

Dôležité udalosti