Chalani obhajovali na ME zlato, pre vynechané bránky skončili štvrtí

Michal Martikán, Alexander Slafkovský a Matej Beňuš vo finále v kategórii hliadok 3x C1 na ME.
Zdroj: TASR

Z Tacenu sa hneď po jazde pobrali domov trojnásobní olympijskí víťazi bratia Hochschornerovci.

Vo finálovej jazde tímov pôsobili na ME v slovinskom Tacene slovenskí deblisti ako dokonale rozladený orchester. Obhajcovia titulu, ktorí trikrát za sebou na ME v predchádzajúcich rokoch zvíťazili, tentoraz v rovnakom zložení s Hochschornerovcami, Škantárovcami a Kučerom s Bátikom obsadili až štvrté miesto. Z piatich štartujúcich zdolali len jednu hliadku a za bronzom zaostali o 7,72 sekundy. Doteraz v histórii ME nazbierali deväť medailí, na tú jubilejnú desiatu však zatiaľ nedosiahli.

Z Tacenu sa hneď po jazde pobrali domov trojnásobní olympijskí víťazi bratia Hochschornerovci v dosť rozladenom stave. V hliadkach sa tesne po štarte vykúpali v perejách rieky Sáva, navyše sa na nich i Kučeru s Bátikom nabalili ďalšie chyby. Na šampionát nebudú mať príjemné spomienky, v individuálnej kategórii vypadli v kvalifikácii a najradšej by všetko hneď vymazali z pamäti.

"Ani netreba k tejto jazde nič hovoriť," rozčarovane skonštatoval po dojazde tímovej hliadky Pavol Hochschorner. "Problém bol u nás celý týždeň, čo sme tu, asi sme veľa trénovali a dostavila sa únava. Ja som bol aj zranený, so seknutým krkom a nedalo sa mi poriadne pádlovať. Zbytočne sme tu boli dlho a v pretekoch nám nezostala sila, určite by nám prospela aspoň deň pauza."

Čo čaká na Hochschornerovcov v najbližších dňoch a týždňoch je otázne. "Uvidíme," dodal tajuplne Pavol. "My už kariéru máme za sebou a zaujímajú nás iné veci.

Na nejaké Svetové poháre pôjdeme, no keď sa budeme trápiť, nemá zmysel v nich pokračovať. A môže sa stať, že aj úplne ukončíme kariéru, uvidíme tiež, či vôbec pôjdeme na majstrovstvá sveta."

Deblisti podľa všetkého vypadnú z olympijského programu. "Myslím si, že je to už definitívne," dodal Peter Hochschorner. "Videli sme, že Angličania sem vôbec neposlali C2-ky, ani Rusi i ďalšie krajiny. Angličania sú v tejto diplomacii najsilnejší a určite vedia, prečo ich sem nevyslali. Jazdiť sa síce deblovky budú, no prejaví sa to na kvalite. Živiť túto nákladnú kategóriu, s dvoma v lodi, stojí dosť peňazí a je otázne, kto túto kategóriu podrží. Aj nás rozhodnutie o vyradení deblistov z olympiády dosť ovplyvnilo a bolo to vidieť aj na našom jazdení. To akoby vám povedali v robote, že končíte a nepovedali kedy. Je to o akomsi prežívaní a trápení celých päť rokov."

Oveľa menšie šance ako deblistom sa prisudzovali v tímoch slovenským singlistkám. Ich 7. miesto medzi deviatimi hliadkami vzniklo po jazde s mnohými dotykmi bránok, až 30-sekundová penalizácia im výraznejší výsledok nemohla priniesť.

Kajakári v konkurencii 15 tímov si bremeno chyby hneď v úvodnej časti preniesli na celú trať a keď im rozhodcovia pripísali 50 trestných sekúnd za vynechanie štvrtej bránky a navyše do piatej sa musel Jakub Grigar vracať, bolo po nádejach. "Nezačali sme ideálne, urobili sme chyby, ja na štvorke, z toho následne mal Jakub problémy v päťke. Vraveli sme si, ako to chceme ísť, no z malej chyby vyplynula veľká. Nemali sme veľké ambície, len ísť dobrú jazdu," uviedol Martin Halčin.

Slovenské kajakárky napodobnili kajakárov, dokonca vynechali až dve bránky a skončili na poslednom 10. mieste. Dvakrát päťdesiatsekundovú penalizáciu nabrali na 15. a 24. bránke. Počas ich jazdy sa spustil obrovský dážď, postupne prerástol do búrky s krúpami a preteky museli prerušiť.

Finálové výsledky tímov

3xC2: 1. Francúzsko (Gauthier Klauss - Matthieu Peche, Pierre Picco - Hugo Biso, Nicolas Scianimanico - Hugo Cailhol) 120,44 (0), 2. Poľsko 128,21 (2), 3. Česko 132,23 (8), 4. Slovensko (Pavol a Peter Hochschornerovci, Ladislav a Peetr Škantárovci, Tomáš Kučera - Ján Bátik) 139,95 (4)
3xC1 ženy: 1. Veľká Británia (Kimberley Woodsová, Mallory Franklinová, Eilidh Gibsonová) 151,24 (6), 2. Nemecko 157,32 (8), 3. Česko 158,48 (10), ... 7. Slovensko (Simona Glejteková, Soňa Stanovská, Monika Škáchová) 199,48 (30)
3xK1 muži: 1. Česko (Jiří Prskavec, Ondřej Tunka, Vít Přindiš) 101,28 (0), 2. Francúzsko 101,73 (0), 3. Poľsko 104,01 (0), ... 12. Slovensko (Martin Halčin, Andrej Málek, Jakub Grigar) 165,88 (58)
3xK1 ženy: 1. Slovinsko (Ursa Krageljová, Eva Terceljová, Ajda Novaková) 122,60 (2), 2. Španielsko 125,68 (2), 3. Francúzsko 129,39 (2), ... 10. Slovensko (Elena Kaliská, Jana Dukátová, Eliška Mintálová) 239,90 (102) 

TACEN/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Vodný slalom

Dôležité udalosti