Covid ho na rok a pol odstavil od hokeja aj NHL draftu. Hoci hrával s Bedardom, reštart sa mu podaril doma

Covid ho na rok a pol odstavil od hokeja aj NHL draftu. Hoci hrával s Bedardom, reštart sa mu podaril doma
Alex Géci v drese Reginy. Zdroj: Keith Hershmiller

Veštili mu výber na NHL drafte 2021. Keď to mal dokázať výkonmi na ľade, prišla koronavírusová pandémia a bolo po nádejach. Alex Géci bol vyše roka bez hokeja a s odstupom času priznáva, že začínal prakticky od nuly. Prvá riadna sezóna medzi dospelými mu však vyšla, a preto je možné, že sa od leta opäť posunie vyššie.

Svojho času patril k najvýraznejším slovenským hokejovým talentom ročníka 2003. V sezóne 2020/2021, ktorá bola jeho draftovou, však napokon neodohral ani minútu.

Alex Géci sa po peripetiách, ktoré mu pripravila pandémia koronavírusu, vrátil na Slovensko, aby reštartoval svoju kariéru.

Bratislavský Slovan, s ktorým má ešte zmluvu až do konca budúcej sezóny, vyšiel v ústrety tomuto topoľčianskemu rodákovi a poslal ho na hosťovanie do prvoligovej Dubnice.

Spokojnosť so sezónou

V drese Spartaka si v 46 dueloch pripísal na konto 29 bodov za 17 gólov a dvanásť asistencií a ovládol tak bodovanie súťaže v kategórii do 20 rokov.

Samotný Alex je so svojou prvou kompletnou sezónou medzi mužmi spokojný.

​„V úvodných zápasoch som cítil veľký rozdiel oproti juniorskému hokeju, potom sa to však zlepšovalo. Aj bodov som nazbieral celkom dosť,“ uviedol pre TVNOVINY.sk stále iba devätnásťročný center.

Alex Géci pred duelom za Dubnicu. Zdroj: archív A. G.

Ten ponuku od tímu z Považia bez váhania prijal.

„Považoval som to za obrovskú príležitosť dostať sa späť a hrať čo najviac. Tento cieľ sa mi preto splnil. Vedeniu a trénerovi Dušanovi Gregorovi som nesmierne vďačný za takú veľkú dôveru,“ pochválil Alex, ktorého stále bolia spomienky na predošlé roky.

Prečítajte si tiež:

Slepá dôvera

A teraz sa vráťme v čase. V sezóne 2019/2020 začal na Slovensku, po nástupe covidu a zastavení tunajších súťaží sa presunul do fínskej juniorky. Od ročníka 2020/2021 pôsobil v kanadskej OHL, kde však neodohral ani jeden zápas. Za všetkým bol covid a prísne opatrenia.

Pri debate ohľadom pôsobenia v ontárijskej súťaži v Sarnii cítiť z jeho slov frustráciu. „Všetko to bolo šialené a dosť ma to ako hráča ovplyvnilo. Bol som rok a pol bez čo i len jedného súťažného zápasu. To je ohromne dlhé obdobie,“ priblížil.

Dôvod je prostý. Napriek vábeniu z Európy slepo veril v zlepšenie situácie, a tak sa rozhodol, že zostane v Kanade.

​„Mávali sme tri až štyrikrát do mesiaca mítingy s manažérom, s trénermi a s celým vedením. Uisťovali nás, hráčov, že sa liga začne. Aj vedenie súťaže dávalo od leta dátumy začiatku zápasov. Potom sa to párkrát posunulo, až sa nakoniec nezačalo vôbec.“

Alex Géci za Sarniu. Zdroj: archív A. G.

S odstupom času priznáva, že by teraz nejaké veci urobil inak.

„Možno by som sa vrátil do Európy, ale v tej chvíli som naozaj veril, že začneme hrať. Veď ďalšie juniorské súťaže WHL aj QMJHL hrali. Mrzí ma to najmä preto, že som mal veľmi dobré vyhliadky smerom k NHL draftu,“ priznáva.

Prečítajte si tiež:

Hviezdny spoluhráč

V nasledujúcej sezóne 2021/2022 sa už súťaže naplno rozbehli, avšak zo Sarnie potom putoval do WHL, kde sa v Regine Pats stretol s hráčom, o ktorom sa hlasito hovorí už niekoľko mesiacov.

Jeho spoluhráčom bol totiž Connor Bedard, generačný talent kanadského hokeja a rozhodne istá tohtoročná draftová jednotka.

„Jeho talent je gigantický. Čo dokáže s pukom to je doslova neuveriteľné. Nedokazoval to len v tréningoch, ale aj v zápasoch. Mal som s ním dobrý vzťah. Vždy bol usmievavý, ochotný,“ velebí budúcu superhviezdu profiligy Géci, ktorý od Connora dostal aj prezývku.

„Ihneď po mojom príchode ma nazval Gretzky, pretože Kanaďania mali problémy s výslovnosťou môjho priezviska,“ vysvetľuje.

Aj Alex na oplátku prezradil čo-to na Bedarda. „Veľmi zdravo sa stravoval. Nikdy nejedol žiadny fastfood. Vždy si tiež plnil svoje rituály, a síce ísť počas tretiny v určitý čas na toaletu.“

Kým Bedardovo ďalšie smerovanie je viac-menej jasné, v prípade Alexa smerom k nasledujúcej sezóne ešte nepadla definitíva.

„Evidujem záujem zo slovenskej Tipos extraligy, na ktorú sa aj chcem sústrediť viac, než na zahraničie. S Dubnicou však ešte hráme play-off, takže všetko bude jasnejšie, až keď mi skončí sezóna,“ uzavrel.

Draft 2022 bol pre slovenský hokej nezabudnuteľný. Pripomeňte si ho spolu s nami v nasledujúcej reportáži:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Hokej

Dôležité udalosti