Aj slovenský hokej má svojich Sedinovcov. Dvojičky zo Zvolena majú v merku skauti NHL

V hokejovom svete je veľa bratských dvojíc, ktoré hrávajú v jednom tíme, alebo sa stretávajú v zápasoch ako súperi. Slovensku vo svete svojimi výkonmi urobili skvelé meno napríklad Marián a Marcel Hossovci. Zabudnúť nemôžeme ani na bratov Šťastných, ktorí sú najznámejšími súrodencami slovenského hokeja.

Nie tak častý je jav, že sa na ľade v jednom tíme stretnú dvojičky. Keď sa povie hokejové dvojičky, asi každému hneď napadne dvojica skvelých švédskych útočníkov Henrik a Daniel Sedinovci. Aj na slovenských extraligových ľadoch v tejto sezóne nájdeme dvojicu Samuel a Adam Barcíkovci, ktorí pôsobia vo Zvolene.

Rozdielne posty

Samuel pôsobí v kádri trénera Petra Oremusa už druhú sezónu a jeho brat Adam dostal prvýkrát šancu počas tohto ročníka. Môžeme ich spolu vidieť v jednom striedaní, avšak na odlišných postoch. Samuela to vždy ťahalo skôr do obrany, Adam mal vždy bližšie k strieľaniu gólov.

„Vždy som chcel skôr dávať góly a útočiť, preto som dal prednosť útoku,“ začal Adam Barcík. „Mňa to naopak vždy skôr ťahalo do obrany, keďže som bol vždy od Adama vyšší a od začiatku som sa radil skôr medzi obrancov,“ doplnil Samuel.

Zákonite teda majú aj odlišné hokejové vzory.

„U mňa sú to Cale Makar a Erik Karlsson,“ uviedol obranca Zvolena.

Adam vzhliada takisto k dvojici superhviezd NHL. David Pastrňák a Auston Matthews sú pre šikovného útočníka najobľúbenejšími hráčmi.

K hokeju sa dostali vďaka svojej mame, ktorá ich ako päťročných zobrala na rybník v Pliešovciach, kde sa učili korčuľovať.

„S maminou sme sa chodili korčuľovať na rybník a asi v druhej triede sme prvýkrát prišli do Zvolena na hokejový tréning. Obom sa nám to zapáčilo a už sme pri hokeji ostali,“ priblížil hokejové začiatky zvolenský krídelník.

Prečítajte si tiež:

Najradšej spomínajú na trojicu trénerov

Pre každého hokejistu sú mimoriadne dôležití prví tréneri, ktorí majú často výrazný vplyv na to, či dieťa ostane pri hokeji. Zvolenské dvojičky spomenuli trojicu, ktorá im v prípravke či mládežníckych kategóriách výrazne pomohla.

„Veľmi nám pomohli tréneri Ján Podkonický, Peter Hričina a Andrej Výboh. Všetci traja nás výrazne posunuli dopredu a patrí im za to vďaka,“ spomenuli Barcíkovci.

V sezóne 2020/2021 si obaja vyskúšali aj pôsobenie v zahraničí, keď ročník strávili vo fínskom tíme Lukko Rauma v kategórii do 16 rokov.

„Bola to pre nás výborná skúsenosť. Boli sme tam len sami dvaja, aj keď sme na jednom apartmáne bývali štyria Slováci s Romanom Kukumbergom a Liborom Nemcom, čo nám dosť pomohlo. Boli sme skvelá partia.“

Fínsko a Slovensko je veľký rozdiel

V práci s mládežou vo Fínsku a na Slovensku sú badateľné výrazné rozdiely, čo potvrdil aj mladý obranca Zvolena.

„Vo Fínku dávajú väčší dôraz na korčuľovanie. S každým hráčom pracujú osobitne. To sú asi tie najväčšie rozdiely. Rovnako sa tam hrá fyzickejšie. Bol to určite veľký krok dopredu,“ priblížil rozdiely Samuel.

Po roku strávenom vo Fínsku prišiel ich materský klub HKM Zvolen s ponukou, aby obaja hrali v seniorskom tíme, a tak sa dvojica talentovaných hokejistov rozhodla pre návrat domov.

„Zvolen prišiel s ponukou, aby sme hrali za mužov. Dohodli sme sa aj s rodičmi, že bude pre nás lepšie, keď zostaneme. Zvolen je naše rodné mesto, a tak sme sa rozhodli vrátiť,“ upresnili okolnosti opätovného príchodu pod Pustý hrad.

Aktuálny ročník je prvým, v ktorom si obaja môžu zahrať za jeden tím už aj v seniorskej extralige.

„Je super, že môžeme hrať spolu. Sme veľmi radi za to, že nám tréneri dávajú takúto šancu.“

Prečítajte si tiež:

Vysoká zápasová vyťaženosť

Zápasová vyťaženosť zvolenských dvojičiek je vysoká, keďže súčasne nastupujú za viacero tímov.

„V každom zápase sa snažíme podať čo najlepší výkon. Je to náročnejšie, keďže každý tím hrá trochu iným štýlom, ale myslím si, že ku koncu sezóny to zvládame úplne perfektne a uvidíme, čo bude ďalej,“ uviedol Samuel.

Keďže Peter Oremus v zápasoch využíva sedem obrancov a 13 útočníkov, Samuel má v porovnaní so svojím bratom vyšší ice time, teda pobyt na ľade.

„Určite je v ofenzíve väčšia konkurencia. Máme v prvej lige „farmu“ Žiar nad Hronom, a keď sa niekto zraní, tak chalani chodia pomôcť. Ja som rád za každú príležitosť, ktorú mi tréner dá,“ uviedol Adam.

Playoff v dvoch súťažiach súčasne?

V prvej hokejovej lige sa do štvrťfinále play off prebojoval Žiar nad Hronom po víťazstve v kvalifikácii o postup nad Považskou Bystricou 3:2 na zápasy, čo pre mladíkov znamená, že budú môcť nastupovať vo vyraďovacej časti v dvoch súťažiach súčasne.

„V úvode série by sme mali obaja nastúpiť za Zvolen a potom uvidíme, čo bude ďalej. Budeme hrať tam, kde nás budú potrebovať,“ ozrejmil Samuel Barcík.

Súperom Zvolena vo štvrťfinále sú Nové Zámky. Zvolenskí mladíci si uvedomujú silu tímu z južného Slovenska.

„Je to kvalitný a nepríjemný súper, ale my máme v tíme kvalitu a urobíme všetko čo sa bude dať a veríme, že budeme úspešní.“

Stále môžu reprezentovať Slovensko aj v kategórii do 18 rokov. Zatiaľ však nemajú smerom k majstrovstvám sveta žiadne informácie.

„Vieme, že sa blížia majstrovstvá sveta. Nominácia ešte nie je zverejnená, ale boli by sme veľmi radi, keby sme sa na šampionát dostali a mohli by sme si spolu zahrať v reprezentačnom drese,“ uviedli na margo reprezentácie.

Prečítajte si tiež:

Kontakt s klubmi NHL

Najmä Samuel je spomínaný aj v súvislosti s nadchádzajúcim draftom do NHL. Ročník 2005 je považovaný za jeden z najkvalitnejších.

„Vnímame už aj to, že sa blíži draft, ale príliš to neriešime. Sústredíme sa na prácu, ktorú máme v klube. Robíme to najlepšie, čo vieme a uvidíme, či si nás na drafte niekto vyberie alebo nám to ujde,“ priblížil zvolenský zadák.

Na výkony mladíkov sa do slovenskej extraligy stále chodia pozerať skauti z NHL.

„Som v kontakte s niektorými klubmi z NHL. Chodia sa do Zvolena pozerať aj skauti a niektoré kluby ma už kontaktovali. Bolo ich zatiaľ osem alebo deväť,“ priblížil Samuel Barcík.

Za najsilnejšiu hokejovú stránku svojho brata považuje Samo najmä šikovnosť s hokejkou.

„Najväčšia Adamova prednosť je podľa mňa palicová technika a má výborné čítanie hry.“

Adam zase vyzdvihol fyzickú hru, ktorou sa Samuel často prezentuje.

„Samo hrá výborne do tela a v osobných súbojoch je veľmi silný, takže asi jeho najsilnejšia stránka je práve fyzická hra,“ uzavrel Adam Barcík.

Pozrite si reportáž o najúspešnejšom drafte Slovenska do NHL:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Hokej

Dôležité udalosti