Video odhalilo, že Sagan Cavendisha neudrel. Greipel sa Slovákovi ospravedlnil

Inkriminovaný moment.
Zdroj: reprofoto/streamable

Žilinského rodáka diskvalifikovali z TdF 2017 pre pád Marka Cavendisha.

Na spomalených záberoch vidno, ako Arnaud Démare ide popri mantineli, no náhle zabočí doľava. Vzniká tak medzera, do ktorej chce naskočiť Sagan.

Cavendish síce ako jediný nezmenil smer, no priestor, do ktorého sa chce natlačiť, je príliš malý, a tak sa dostáva do kontaktu so Saganom. Brit najskôr naráža hlavou do Saganovho boku a ramena a vzápätí už v páde riadidlami zavadí o Saganov lakeť.

Zdroj: Twitter/zee

Zdroj: Twitter/NJC Masithela

Slovenský pretekár sa následne snaží udržať rovnováhu tým, že vystrie najskôr ľavý a následne pravý lakeť. Spomalený záber odhalil, že Saganov lakeť sa Cavendisha nedotkol. Jediné, čím sa previnil Sagan, je to, ze si nedržal svoju stopu a príliš prudko zmenil smer, keď chcel nájsť medzeru.

Zdroj videa: streamable.com

"Akt násilia"

Predstavitelia tímu Dimension Data súhlasia s verdiktom jury na Tour de France, ktorá sa rozhodla vylúčiť Petra Sagana z prebiehajúcich pretekov po zavinení pádu jazdca tejto stajne Marka Cavendisha.

Slovenský cyklista v záverečnom špurte 4. etapy sa dostal do kolízie s britským pretekárom, a ten skončil v ochrannej bariére. Cavendish utrpel krvavé zranenia a nie je jasné, či bude môcť pokračovať na Tour.

Zdroj: Twitter/Andre Greipel

"Je to akt násilia. Ak niekoho zasiahnete lakťom na bicykli v takej rýchlosti, tak je to jednoducho násilný čin," uviedol podľa Washington Post Rolf Aldag, manažér tímu Dimension Data. "Nehody sa v pretekoch stávajú, no toto podľa mňa nebola typická súťažná nehoda. Dúfam, že UCI bude konať v zmysle pravidiel. A ak je povolené, že môžete niekoľko lakťom zhodiť zo sedadla... potom by sme asi mali prepísať pravidlá," uviedol ešte pred zverejnením verdiktu.

"Diskvalifikácii Petra Sagana sa budeme podrobnejšie venovať aj vo stredajších Televíznych novinách na Markíze."

Roger Hammond, športový riaditeľ tímu Dimension Data, sa k celému incidentu vyjadril na Twitteri: "Zaviní veľký pád 1,5 sekundy pred koncom, lakťom zasiahne iného účastníka do hlavy... to môže rezultovať v jediné rozhodnutie. Dovidenia."

Zdroj: Twitter/Roger Hammond

Bývalí profesionálni cyklisti a v súčasnosti športoví analytici NBC Sports Christian Vande Velde a Bob Roll sa však Sagana zastali. Podľa nich dvojnásobný majster sveta reagoval v danej chvíli na jazdcov na jeho ľavej strane.

"Je ťažké viniť v tejto situácii Petra Sagana. Vyzerá to z tejto perspektívy brutálne, no nemyslím si, že to chcel spraviť Markovi. Nemyslím si, že sa ho snažil zraniť," povedal Vande Velde. Roll s ním súhlasil: "Absolútne. Mark nemal priestor, aby tadiaľ prešiel."

Jazdec tímu Bora-Hansgrohe približne 50 m pred cieľom etapy vystrčil lakeť, zasiahol vedľa neho šprintujúceho Cavendisha, ktorý vletel do ochrannej bariéry. Následne cez neho prepadli ďalší jazdci. Sagan sa hneď po finiši išiel Britovi k tímovému autobusu ospravedlniť, ale diskvalifikácii sa nevyhol.

PARÍŽ/rd, TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Cyklistika

Dôležité udalosti