Nohy Saganovho kolegu z Bory vyzerajú po náročnej etape, ako keby išli explodovať

Nohy Pavla Poljanskeho po 16. etape Tour de France 2017.
Zdroj: Instagram/ Pavel Poljanski

Prečo vyzerajú nohy cyklistov tak nezdravo, vysvetlil vedec z biomediciálnej fakulty University of Queensland.

Kolega Petra Sagana z tímu Bora Hansgrohe Pavel Poljanski demonštroval fotografiou svojich nôh, ako veľmi fyzicky náročné vedia byť preteky Tour de France. Poľský jazdec - domestik Bory - snímku dolných končatín s vystúpenými žilami - zverejnil na Instagrame po 16. etape najslávnejších cyklistických pretekov a nie je to veru pekný pohľad.

„Myslím si, že po šestnástich etapách moje nohy nevyzerajú najzdravšie," okomentoval fotografiu Poljanski.

Posledná etapa bola pre Poliaka veľmi náročná. Spolu so svojím tímovým kolegom Marcusom Burghardtom sa pokúsili o únik, no nepríjemný bočný vietor nahrával pelotónu, ktorý ich bez väčších problémov dobehol. Poljanski (27) tak nakoniec skončil až na 65. mieste so stratou 1 min. a 43 sekúnd na víťaza Michaela Matthewsa (Sunweb).

Prečo vyzerajú nohy cyklistov tak nezdravo?

Vysvetlenie prináša doktor Bradley Launikonis z biomediciálnej fakulty University of Queensland. V rozhovore pre portál abc.au vysvetlil, že elitným cyklistom prechádza krvným obehom počas pretekov dvakrát toľko krvi ako rekreačným športovcom.

Svaly cyklistov totiž potrebujú počas vrcholových výkonov oveľa väčšie množstvo kyslíka.

„V pokojnom stave prechádza bežnému človeku cez krvný obeh päť litrov krvi za minútu, počas športového výkonu je to maximálne 20 litrov. Pri elitných cyklistoch je to až 40 litrov za minútu. Navreté žily sa ukážu až po športovom výkone. Je v nich menší tlak ako v cievach, a preto sa v nich zadržiava väčšie množstvo krvi. To môžeme vidieť aj v prípade Poljanskeho. Ide v podstate o zotrvačný efekt," dodal vedec.

PARÍŽ/kc

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte atraktívne športy naživo aj zo záznamu na VOYO

K téme Cyklistika

Dôležité udalosti